medycyna

W żadnym innym polskim szpitalu nie ma tylu robotów da Vinci co tu. W Bydgoszczy powstało Centrum Chirurgii Robotycznej

2024-11-08 15:13

Większa precyzja chirurga i szybszy powrót do zdrowia. W Centrum Onkologii w Bydgoszczy otwarto Centrum Chirurgii Robotycznej. Takiego miejsca nie było do tej pory w żadnym polskim szpitalu publicznym i nigdzie nie ma aż trzech robotów da Vinci, które mogą pracować jednocześnie.

Spis treści

  1. W Centrum Onkologii w Bydgoszczy działa Centrum Chirurgii Robotycznej. Takiego zagęszczenia robotów na 1 m kw. nie ma w żadnym innym szpitalu w Polsce
  2. Pan Andrzej walczy z rakiem prostaty. Czeka właśnie na operację w nowym Centrum Chirurgii Robotycznej
  3. Jak operuje robot chirurgiczny? Jakie korzyści ma z tego pacjent?
  4. Powstało Centrum Chirurgii Robotycznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Jedyne takie w Polsce
  5. Te operacje w Bydgoszczy najczęściej robią roboty
  6. Tyle kosztują roboty chirurgiczne

W Centrum Onkologii w Bydgoszczy działa Centrum Chirurgii Robotycznej. Takiego zagęszczenia robotów na 1 m kw. nie ma w żadnym innym szpitalu w Polsce

Jak podkreślają pracownicy Centrum Onkologii w Bydgoszczy, to przełomowy moment dla chirurgii w Bydgoszczy, regionie, a nawet kraju. Właśnie zaczęło tam działać Centrum Chirurgii Robotycznej. W tym samym czasie mogą pracować trzy roboty chirurgiczne. Nie było dotąd publicznego szpitala w Polsce, który wprowadziłby do codziennej praktyki klinicznej tę nowoczesną technologię w takiej skali.

Co to oznacza dla lekarzy i dla pacjentów?

- Jest znacznie lepsza wizualizacja pola operacyjnego, chirurg może 10-krotnie powiększyć obraz, przybliżając go, widzi obraz trójwymiarowo, a pacjent czy pacjentka już 2-3 dni po zabiegu może zostać wypisana do domu, bo dolegliwości bólowe są znacznie mniejsze niż po klasycznych operacjach - mówi prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Roboty mogą też "pogodzić" lekarzy. Skończą się wyścigi do sprzętu.

- Kiedy mieliśmy jednego robota, trudno się było do niego dostać i nie wszyscy pacjenci mieli szansę być nimi zoperowani. Teraz gdy mamy trzy systemy, to lekarze wszystkich specjalności, którzy tym robotem operują, mogą wykonywać swoje zabiegi, możemy się podzielić czasem operacyjnym i tymi trzema robotami - podkreśla dr Maciej Dancewicz, Koordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Lekarze wymieniają same korzyści operowania z robotem – mniejsze blizny, mniej bólu po zabiegu i szybszy powrót do domu.

- To operacje małoinwazyjne. Każdy z nas chciałby być zoperowany przez tzw. dziurki, a nie wielkim cięciem. Mobilność narzędzi i ich konstrukcja pozwalają precyzyjniej wykonać zabieg, a pacjent mniej cierpi po takiej operacji z powodu bólu - zaznacza Maciej Dancewicz.

Pan Andrzej walczy z rakiem prostaty. Czeka właśnie na operację w nowym Centrum Chirurgii Robotycznej

- Dlaczego się zdecydowałem? Bo miałem wybór, a po takiej operacji znacznie szybciej dochodzi się do zdrowia. Wiem też, że lekarzom będzie łatwiej dostrzec wszystkie zmiany, by je precyzyjnie usunąć - opowiada pacjent.

Dwa roboty pracują już od jakiegoś czasu pełną parą, teraz dołączył trzeci. Rocznie w Centrum Chirurgii Robotycznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy będzie można przeprowadzić nawet tysiąc operacji. To umacnia bydgoski szpital na pozycji lidera w dziedzinie chirurgii robotycznej w Polsce.

Jak operuje robot chirurgiczny? Jakie korzyści ma z tego pacjent?

Robot chirurgiczny jest narzędziem wspomagającym chirurga podczas operacji. To on przeprowadza zabieg przeprowadza lekarz, robot precyzyjnie wykonuje jego polecenia, eliminując najmniejsze drżenie rąk i pozwalając na niezwykle dokładne manewry.

Operacje robotyczne dla pacjenta oznaczają mniejsze blizny, mniej bólu pooperacyjnego, krótszy czas powrotu do zdrowia, szybszą możliwość opuszczenia szpitala (już po 2-3 dniach od zabiegu) oraz mniejsze ryzyko powikłań.

W operacjach np. gruczołu krokowego, dzięki technice robotycznej jest znacznie mniejszy odsetek powikłań typu: nietrzymanie moczu czy zaburzenia sfery seksualnej u mężczyzn. Tradycyjne metody operacyjne dawały ok. 95 proc. różnych powikłań, zabiegi z użyciem robota pozwoliły na zmniejszenie ich do ok. 30 - 35 proc. lub mniej!

Powstało Centrum Chirurgii Robotycznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Jedyne takie w Polsce

- W tej chwili mamy cztery zespoły, które implementują zabiegi robotyczne w swoich specjalnościach. Stąd konieczność zakupu 3 robotów i umieszczenie ich w jednym bloku operacyjnym, żeby zespoły mogły spokojnie operować w swoim tempie, nie zaburzając planu tradycyjnych, klasycznych zabiegów operacyjnych – wyjaśnia dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy, prof. Janusz Kowalewski.

Nie każdy lekarz może operować z wykorzystaniem takiej instalacji. Wcześniej trzeba przejść szkolenie i otrzymać certyfikat.

Te operacje w Bydgoszczy najczęściej robią roboty

  • Najwięcej wykonywanych operacji przez zespół urologów to prostatektomia, czyli usunięcie gruczołu krokowego z powodu nowotworu.
  • W chirurgii onkologicznej zabiegiem wiodącym jest resekcja odcinkowa jelita, np. resekcja części okrężnicy lub odbytnicy.
  • W ginekologii jedynym zabiegiem refundowanym w technice robotycznej są operacje usunięcia narządu rodnego z powodu raka endometrium.
  • W torakochirurgii takie zabiegi nie są refundowane przez NFZ. Centrum Onkologii ma jednak dwa przeszkolone zespoły. Zabiegiem wiodącym w tej specjalności jest usunięcie płata płucnego lub jego segmentu z powodu raka.

Tyle kosztują roboty chirurgiczne

Jeden robot chirurgiczny kosztował 13 mln zł. Stworzenie Centrum Chirurgii Robotycznej w Centrum Onkologii pochłonęło 50 mln zł.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Spektakularne odkrycie podczas remontu kościoła Klarysek w Bydgoszczy. Burmistrz napisał to do nas niemieckim gotykiem 123 lata temu! Zobaczcie zdjęcia

Zaduszki na podbydgoskim cmentarzu. Wyjątkowy widok

Kujawsko-Pomorskie. Gdzie leżą te miejscowości?

Pytanie 1 z 10
W jakim powiecie znajdują się następujące wsie: Dąbrowa Chełmińska, Ostromecko, Czarże?