Bydgoszcz

i

Autor: Dawid Olszewski

Wakacje w Bydgoszczy i okolicach. Jest sporo atrakcji. Dokąd wyskoczyć w wolnym czasie?

2020-07-21 18:47

To wakacje inne niż zwykle. W tym roku wielu urlopowiczów zostaje w swoim mieście lub wybierze wakacje w kraju. W Bydgoszczy jak i regionie każdy znajdzie coś dla siebie.

Wakacyjne plany mocno pokrzyżowała epidemia. Wielu z nas ograniczy wybierze wycieczki po kraju lub regionie. W Bydgoszczy i okolicach jest sporo miejsc, które warto odwiedzić tego lata.

Stare Miasto w Bydgoszczy

Od 4 lipca we wszystkie weekendy wakacji na płycie Starego Rynku można spotkać lokalnych artystów – muzyków, klownów, szczudlarzy. Urząd Miasta do współpracy zaprosił kapele podwórkowe, studentów i absolwentów Wydziału Muzycznego UKW, ulicznych grajków. 

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Takiego miejsca nie ma nigdzie w Europie. Podczas podróży po Bydgoszczy warto zajrzeć do Muzeum Mydła i Historii Brudu. To okazja, by zrobić swoje mydło, zobaczyć średniowieczną łaźnię, dawne pralki i maglownice. A także dowiedzieć się, jak kiedyś dbano o higienę.

Program zwiedzania zawsze składa się z dwóch części. Najpierw każdy zrobi własne mydełko podczas warsztatów. Wybieramy sobie kształt, zapach i dodatki. Na koniec każdy odbiera mydło jako pamiątkę

- mówi Waldemar Bujny, przewodnik.

Po warsztatach można wybrać się na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. To podróż przez prawie 5 tys. lat historii higieny. To okazja, by dowiedzieć się czym wsławił się Zabłocki, jak wyglądała higiena naszych babć oraz gdzie jest najwięcej bakterii.

Exploseum pod Bydgoszczą

Zielona i spokojna Puszcza Bydgoska 80 lat temu była świadkiem niesamowitej historii. Niemcy rozpoczęli tu budowę największej fabryki materiałów wybuchowych. Celem było przygotowanie do ataku na wschód. Do tego Niemcy potrzebowali gigantycznej liczby pocisków. I tak stworzyli olbrzymią fabrykę. Jej pozostałości w postaci, m.in. podziemnych tuneli można zobaczyć pod Bydgoszczą - w Exploseum. Zwiedzać można samodzielnie albo z przewodnikiem. To wycieczka dla fanów historii, którzy chcą przenieść się do czasów II wojny światowej.​

Smaczny spacer po Ogrodzie Botanicznym UKW

Jest taki ogród w Polsce, gdzie można śmiało jeść kwiaty. To Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w centrum Bydgoszczy. Spacerowicze mogą bezkarnie spróbować róży czy liliowca.

Mamy ponad 700 gatunków roślin, w tym kwiaty jadalne. Są na przykład róże. Płatków możemy użyć do deserów nadając różany smak. Są tez liliowce, każdy kolor ma inny smak. Na przykład czerwone są bardziej pikantne

- przyznaje Jarosław Mikietyński, ogrodnik z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Podczas spaceru lepiej zapytać pracownika, które kwiaty nadają się do jedzenia. Trzeba uważać, bo w ogrodzie są też rośliny trujące. Na spacer można się wybrać codziennie do godz. 18.00.

Leśny Park Kultury i Wypoczynku

To miejsce, które zna każdy bydgoszczanin. Leśny Park Kultury i Wypoczynku zaprasza na letnie spacery. Nie tylko mieszkańców, ale przede wszystkim turystów. Każdy znajdzie coś dla siebie. To największy park miejski w Polsce. Są liczne atrakcje na ponad ośmiuset hektarach pagórków, lasów, dolin i stawów. Do tego pole golfowe, park linowy czy ośrodek rekreacji konnej. Na zwiedzających czekają też zwierzęta w zoo - jako jedyne w Polsce i nieliczne w Europie ma status ogrodu specjalistycznego. Specjalizuje się w hodowli rodzimych zwierząt, ale jest tam również wiele egzotycznych gatunków, jak lemury, tygrysy czy krokodyle - kilkuset przedstawicieli ponad 170 gatunków zwierząt.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Jest takie miejsce w Polsce gdzie czas się zatrzymał. W Biskupinie można zobaczyć z bliska, jak wyglądało życie od epoki kamienia do średniowiecza. To jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie Środkowej. Gratka dla tych, których interesuje, jak kiedyś żyli ludzie. Muzeum w Biskupinie jest otwarte od 9.00 do 18.00. Co roku we wrześniu ta placówka organizuje Festyn Archeologiczny, który zwykle przyciąga dziesiątki tysięcy zwiedzających z całego kraju. Na ogromnym terenie zwykle są inscenizacje historyczne, warsztaty, degustacje i pokazy rzemieślników.​

Zwiedzanie Torunia powinniśmy rozpocząć w sercu miasta