EkoPlener na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy to długo wyczekiwana impreza. Jej organizatorem była Czysta Puszcza Bydgoska, która od wielu lat organizuje akcje sprzątania lasów i terenów zielonych.
Było sporo atrakcji m.in. spływ kajakowy, czyszczenie dna Brdy i eko warsztaty dla dzieci. Bydgoszczanie mogli również dowiedzieć się, jak zasadzić drzewo. Nadleśnictwo Bydgoszcz przygotowało także dla mieszkańców zielone niespodzianki.
Małe drzewko zabrał do domu 10-letni Ernest z Miedzynia. Obiecał, że będzie o nie dbał.
- To jodła, nazwę to drzewko Carlos i będzie rosło nam w ogródku, przy innych jodłach. Wziąłem i bardzo się ucieszyłem- mówi chłopiec.
Obiecał, że będzie o nie dbał, pielęgnował i podlewał.
Tata chłopca cieszy się, że takie akcje są organizowane w Bydgoszczy.
- Myślę, że to jest bardzo dobra akcja i wspiera zapędy proekologiczne młodych ludzi i jestem bardzo zadowolony, że takie inicjatywy w Bydgoszczy powstają - powiedział.
Zadowolony z postawy młodych bydgoszczan jest także organizator akcji.
- My od 8 lat nie tylko sprzątamy Puszczę Bydgoską, tereny zielone, ale też edukujemy dzieci. To jest nasz cel. Te dzieci za kilka lat będą zarządzały światem, w którym my nadal będziemy żyli, więc cieszymy się, że szczególnie młodzi ludzie chcą zasadzić swoje drzewo- powiedział nam Marcin Rybacki z Czystej Puszczy Bydgoskiej.
Niestety w lasach i w wodzie wciąż zalega sporo śmieci. Podczas EkoPleneru odbyła się akcja czyszczenia dna i nabrzeży Brdy. Znaleziono dużo butelek i mebli.
A pszczoły mają już kolejną kłodę bartną. Bydgoszczanie mogli dowiedzieć się, jak ją zrobić i dlaczego jest to ważne dla środowiska.
- Promujemy dzikie pszczoły, to jest powrót do natury. Pomagamy im, bo mamy lasy, jakie mamy. Jest coraz mniej dziuplastych drzew, a tu mają swoją prywatną dziuplę. Bez pszczół nie przeżyjemy- mówi Łukasz Hamerliński z Bractwa Bartnego w Augustowie.
W czasie EkoPleneru bydgoszczanie mogli również obserwować eksperymenty przygotowane przez UTP i Akademię Nauki.
- Prowadzimy zajęcia dla dzieci, to taka nauka przez zabawę, Są to zajęcia efektywnie rozwijające mózg i biegłość czytania. A także rozwijamy takie poczucie i postawę, że dziecko sobie poradzi – mówi trenerka Akademii Nauki Katarzyna Ciechanowska.
To były eko eksperymenty z wykorzystaniem naturalnych składników.
- Dzieci podczas dzisiejszego pleneru z wielką ciekawością podchodzą do eksperymentów, do tej wiedzy, którą przekazujemy – dodaje Paulina Rybacka.
Na pikniku pojawiło się też wielkie różowe serce fundacji onkologicznej „AntyRak".
Bydgoszczanie mogli wrzucić do niego nakrętki, z których dochód przeznaczany jest na pomoc osobom niepełnosprawnym, dotkniętym chorobami nowotworowymi. Fundacja z Murowańca w ten sposób zbiera pieniądze na ich leczenie i rehabilitację.
- Żeby komuś realnie pomóc, trzeba zebrać tony nakrętek, bo kilogram kosztuje ok. 40 - 60 groszy, ale wzrasta też świadomość ekologiczna. Dzieci zbierają nakrętki w szkołach, my je przetwarzamy. Pomagamy i chronimy środowisko - usłyszeliśmy.
Serca fundacji znajdują się w Murowańcu pod Bydgoszczą i w Białych Błotach.
Wszystko wskazuje na to, że impreza będzie cykliczna. A już we wrześniu Czysta Puszcza Bydgoska zaprasza na kolejne, wspólne sprzątanie lasów.