W dniu 5 marca w Bydgoszczy, na ulicy Focha, kierowca samochodu marki mercedes zignorował przystanek tramwajowy i nie zatrzymał się, mimo że pasażerowie wysiadali z tramwaju. Niebezpiecznie manewrując między pieszymi, kontynuował jazdę, co stanowiło zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.
To ryzykowne zachowanie zostało uchwycone przez kamerę samochodową i zgłoszone na platformę "STOP AGRESJI DROGOWEJ". Kierowca może teraz być ukarany grzywną nawet do 30 tysięcy złotych.
- Przystanek wiedeński to rodzaj przystanku tramwajowego, który po raz pierwszy wykonano w Wiedniu. Jego konstrukcja polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. To udogodnienie ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach oraz samych maluchów. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów przed przystankiem wiedeńskim są zmuszeni zwolnić, z uwagi na wjazd na wyniesioną platformę jezdni – informuje podkom. Remigiusz Rakowski, KWP Bydgoszcz.
Jak dodaje policja - kierowcy muszą zachowywać szczególną ostrożność w okolicy przystanków tramwajowych, a co za tym idzie powinni zwolnić i obserwować, czy pieszy nie wychodzi zza tramwaju na jezdnię. W przypadku przystanków wiedeńskich wyniesiona platforma jezdni dodatkowo wymusza zwolnienie. Ponadto kierowcy powinni poczekać za tramwajem aż ten wypuści i wpuści wszystkich pasażerów.
Na fragmencie ulicy, gdzie znajduje się przystanek wiedeński, jezdnia nadal pełni funkcję drogową, co oznacza, że w momencie braku tramwaju mogą poruszać się na niej pojazdy. Pieszy natomiast przekracza jezdnię i wchodzi na platformę przystanku dopiero wtedy, gdy tramwaj zbliża się do przystanku.
W takiej sytuacji kierowcy są zobowiązani do zatrzymania się przed wzniesieniem i poczekania, aż pojazd komunikacji miejskiej odjedzie. To zasada, mająca na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym podczas wsiadania lub wysiadania z tramwaju lub autobusu.