Dzięki wspólnym działaniom policji i CBA pięciu mieszkańców Warszawy i okolic zostało zatrzymanych za oszustwa związane z nielegalnym przywłaszczeniem sobie pieniędzy od państwa w ramach wsparcia z Tarczy Finansowej. Prokurator z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku wnioskował o aresztowanie podejrzanych.
Na trop grupy przestępczej wpadli policjanci Wydziału dw. z Korupcją KWP w Bydgoszczy. Na początku służby ustaliły, że przedstawiciele dwóch firm: z Bydgoszczy i z Torunia, przedłożyli w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Toruniu nieprawdziwą dokumentacje w celu uzyskania wsparcia na ochronę miejsc pracy.
- Jak ustalili funkcjonariusze, podmioty te nie spełniały warunków do uzyskania pomocy, a wskazane we wnioskach o dofinansowanie dane dot. uzyskiwanych przychodów, zatrudnionych osób, a nawet miejsc prowadzonej działalności gospodarczej, okazały się fikcyjne – informuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy KWP Bydgoszcz.
Z dalszych prac funkcjonariuszy wynikało, że te same osoby w ten sam sposób działały na terenie całej Polski. Uzyskały kolejne dofinansowania na kilkadziesiąt innych podmiotów.
Śledztwo nadzorowane było przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy, a następnie przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Śledczym udało się ustalić członków grupy przestępczej, jej twórcę i pomysłodawcę oraz ról, jakie w niej pełniły poszczególne osoby.
- Z uwagi na charakter sprawy oraz zasięg, w działania włączyli się funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Gdańsku, którzy równolegle prowadzili swoje czynności w tej samej, jak się okazało, sprawie – podaje mł. insp. Monika Chlebicz.
Pięć członków grupy, w tym pomysłodawca zostali zatrzymani we wtorek, 22 listopada. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Mężczyźni działali od grudnia 2020 r. do października 2021 roku. Z samych świadczeń wyciągnęli z kasy państwa ponad 1,9 mln złotych.
- Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania, pojazdy oraz siedziby firm, gdzie zabezpieczono mającą wartość dowodową dokumentację – dodaje rzeczniczka KWP Bydgoszcz. - Dokonali też tymczasowego zajęcia mienia od podejrzanych, w tym: samochodu osobowego oraz czterech łodzi rekreacyjnych, a na ich kontach bankowych założono blokady.
W czwartek (24 listopada) do sądu w Gdańsku wpłynął wniosek prokuratora o tymczasowe aresztowanie pomysłodawcy przestępczego procederu, który dodatkowo usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Mężczyzna trafił do aresztu na 3 miesiące.
- Z posiadanych przez śledczych informacji wynika, że osoby zatrudniane rzekomo w firmach, za które nawet odprowadzano składki ZUS czy podpisywano listy płac, nie wiedziały o ich zatrudnieniu – dodaje rzeczniczka KWP Bydgoszcz. - Straty Skarbu Państwa mogą przekroczyć kwotę 7 mln złotych.