Wyciek toksycznego gazu w zakładzie Anwil we Włocławku postawił na nogi służby. To trwało całą noc

i

Autor: Pixabay/UM Włocławek, Facebook, zrzut ekranu

awaria

Wyciek toksycznego gazu w zakładzie Anwil we Włocławku postawił na nogi służby. To trwało całą noc

4 listopada 2024 roku ok. godziny 22.30 na terenie zakładu Anwil we Włocławku doszło do rozszczelnienia jednego z urządzeń z toksycznym gazem - chlorkiem winylu. Służby odpowiadające za bezpieczeństwo w firmie musiały zareagować natychmiast.

W zakładach Anwil we Włocławku doszło do wycieku toksycznego chlorku winylu

Krótko po wykryciu wycieku chloru winylu z jednego z urządzeń na terenie Anwilu we Włocławku, zakład ogłosił alarm chemiczny III stopnia. Akcja trwała całą noc, zadziałała m.in. Zakładowa Straż Pożarna Anwil S.A. Część pracowników trzeba było ewakuować. Nad ranem, 5 listopada 2024 roku, alert został odwołany. Stało się to możliwe po tym, jak zadziałały wszystkie procedury i systemy bezpieczeństwa.

Strażacy pracowali na miejscu do późna w nocy.

- Działania straży pożarnej polegały na monitorowaniu atmosfery i sprawdzaniu ilości substancji niebezpiecznych w powietrzu. Substancja, która wyciekła z instalacji, nie przedostała się poza teren zakładu. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców, w czasie akcji też nie występowało - mówi bryg. Mariusz Bladoszewski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku. 

Na terenie Anwilu we Włocławku obowiązywał alarm chemiczny III stopnia

Zakłady Chemiczne Anwil S.A. wydały komunikat w związku z wyciekiem toksycznego gazu

Z komunikatu przekazanego przez Zakłady Chemiczne Anwil S.A. za pośrednictwem mediów społecznościowych urzędu miasta we Włocławku  wynika, że sytuacja przebiegała spokojnie.

- Alarm III stopnia uruchomiono zapobiegawczo, dotyczył terenu Anwil oraz ulicy Krzywa Góra. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany, nie było zagrożenia dla mieszkańców miasta. Do działania, zgodnie z obowiązującymi procedurami, w pierwszej kolejności zaangażowana była Zakładowa Straż Pożarna Anwil S.A., która niezwłocznie podjęła interwencję w miejscu zdarzenia. Zgodnie z procedurą alarmu III stopnia do działania zostały włączone również jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Działania zostały zrealizowane wzorowo. Służby ratunkowe działające na terenie zakładu produkcyjnego są zawsze w pełnej gotowości, na wypadek zaistnienia tego typu sytuacji. Ich przygotowaniu służą liczne działania prewencyjne oraz regularnie odbywające się ćwiczenia, w tym także te realizowane wspólnie z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej - czytamy.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Czym grozi długie wdychanie chlorku winylu?

  • Chlorek winylu to organiczny związek chemiczny stosowany głównie do produkcji polichlorku winylu (PVC), który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle tworzyw sztucznych.
  • Jest to gaz o właściwościach łatwopalnych i toksycznych.
  • Jego długotrwałe wdychanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym zwiększenia ryzyka nowotworów.

Blada, raczej drobna, o skandynawskiej urodzie. Umęczona, choć bardzo młoda. Tak wyglądała Wampirka z Pnia. Zobaczcie zdjęcia rekonstrukcji twarzy Wampirki spod Bydgoszczy.

Kujawsko-Pomorskie. Gdzie leżą te miejscowości?
Pytanie 1 z 10
W jakim powiecie znajdują się następujące wsie: Dąbrowa Chełmińska, Ostromecko, Czarże?
Zaduszki na podbydgoskim cmentarzu. Wyjątkowy widok

W Bydgoszczy jest najdłuższa ulica w województwie kujawsko-pomorskim. Poznajcie jej historię.

Pokój Zbrodni
W Katowicach runęła kamienica. Rodzina kościelnego zamieszana w wybuch gazu. Pokój ZBRODNI