Spis treści
- Nowe połączenie weekendowe z Toruniem
- Dogodne połączenie powrotne
- Rozwój połączeń regionalnych
- Inwestycje w nowe pociągi
- Wzrost liczby pasażerów
Nowe połączenie weekendowe z Toruniem
Kolejne udogodnienie kolejowe czeka na mieszkańców Bydgoszczy. Z tego rozwiązania ucieszą się przede wszystkim zaoczni studenci toruńskich uczelni, a także dzienni, którzy pochodzą z Bydgoszczy i wracają weekendy do swoich rodzin.
Od soboty, 5 października do rozkładu wprowadzone zostanie weekendowe połączenie z Toruniem. O godzinie 6:48 ze stacji Bydgoszcz Główna odjedzie pociąg Polregio, docierając do stacji Toruń Główny po 48 minutach.
Dogodne połączenie powrotne
Dzięki temu studenci zaoczni, zdążą na zajęcia rozpoczynające się o godzinie 8:00. Również z Torunia do Bydgoszczy będzie dogodne połączenie – pociąg wyruszy o 6:31, a dotrze do Bydgoszczy o 7:17. Koszt biletu bez zniżek wynosi 14,40 zł.
Rozwój połączeń regionalnych
Samorząd województwa przekazuje informacje o systematycznym zwiększaniu liczby połączeń oraz rozszerzaniu oferty. Wprowadzono między innymi pięć par pociągów na trasie Chełmża – Bydgoszcz, kursujących także w niedziele.
Inwestycje w nowe pociągi
– Na realizację pasażerskich przewozów kolejowych samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeznacza rocznie 220 mln złotych (z czego 30 mln złotych to dostęp do linii kolejowych i opłaty dworcowe). W tym roku samorząd województwa kupuje siedem nowoczesnych pociągów elektrycznych. Zakup pięciu sfinansujemy ze środków naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027 i KPO. Umowa z bydgoską Pesą (podpisana 28 czerwca) opiewa na 240 milionów złotych. Dwa pociągi – każdy kosztuje 47 milionów złotych – sfinansujemy ze środków rządowych w ramach programu Polski Ład – informują służby prasowe marszałka.
Wzrost liczby pasażerów
Marszałek województwa, Piotr Całbecki, podkreślił, że od momentu wprowadzenia obecnego rozkładu jazdy w połowie grudnia 2023 roku, z regionalnych połączeń kolejowych skorzystało 4,3 mln pasażerów. To wzrost o prawie pół miliona w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, kiedy liczba pasażerów wyniosła 3,9 mln.
Liczba pasażerów regionalnych kolei wzrosła o 8 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Marszałek uważa, że ten wzrost to rezultat poprawy oferty przewozowej, która przyciągnęła więcej podróżnych.