„Z tramwajem nie masz szans”. W 2023 roku w Kujawsko-Pomorskiem zginęło 36 pieszych

i

Autor: YouTube/screen

wokół nas

„Z tramwajem nie masz szans”. W 2023 roku w Kujawsko-Pomorskiem zginęło 36 pieszych

2024-03-19 14:41

Hasło "Z TRAMWAJEM NIE MASZ SZANS" zostało skierowane do pieszych, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy przygotowała specjalny spot profilaktyczny. Ma on uświadomić pieszych o tym, że nie posiadają pierwszeństwa przed tramwajami, gdy przechodzą przez torowiska, a także – jakie mogą być konsekwencje, by wymuszą pierwszeństwo temu pojazdowi. Szczegóły poniżej.

W ramach akcji "Na Drodze – Patrz i Słuchaj", policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przygotowali spot o nazwie "Z TRAMWAJEM NIE MASZ SZANS".

Według danych statystycznych za rok 2023 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego odnotowano łącznie 795 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 108 osób (w tym 36 pieszych), a 874 zostały ranne.

Spośród nich, 51 zdarzeń było związanych z nieostrożnym zachowaniem pieszych, z czego większość polegała na nieprawidłowym wejściu na jezdnię przed nadjeżdżającym pojazdem.

Celem akcji jest uświadamianie pieszym, że zgodnie z art. 13 ust. 1 i 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym:

„1. Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.

1a. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”!

Policja przypomina również, że zabrania się pieszemu „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych” (art. 14 pkt. 8 ww. ustawy).

- Jak często winę za wypadek ponosi motorniczy? Jak często sam pieszy nie dba o swoje bezpieczeństwo, przechodząc w miejscach niedozwolonych albo patrząc cały czas w ekran telefonu? Na te pytania odpowiedzmy sobie sami! - komentuje podkom. Remigiusz Rakowski z KWP Bydgoszcz.

Kibole zastawili pułapkę na rywali. Miało dojść do krwawej jatki