Jest projekt zakazujący nieletnim sprzedaży e-papierosów bez nikotyny. Rząd go przyjął
- 21 stycznia 2025 roku rząd przyjął projekt zakazujący sprzedaży nieletnim e-papierosów niezawierających nikotyny.
- To projekt resortu zdrowia nowelizujący ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
- Wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 lat bez względu na to, czy dany produkt ma, czy też nie ma w składzie nikotyny.
Palenie e-papierosów bez nikotyny ma być zakazane w szkole i przedszkolu
- Projekt zakłada też m.in. zmianę definicji "palenia papierosów elektronicznych", która spowoduje, że używanie papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym (wydzielających parę niezawierającą nikotyny) będzie zakazane w miejscach publicznych, gdzie obecnie obowiązuje zakaz używania papierosów elektronicznych z płynem zawierającym nikotynę. To m.in. szkoły i przedszkola, przystanki komunikacji publicznej i place zabaw dla dzieci.
- Projekt Ministerstwa Zdrowia da prezesowi Biura do spraw Substancji Chemicznych prawo do żądania od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych przeprowadzenia dodatkowych badań lub przekazania dodatkowych informacji, co ma pozwolić na bardziej kompleksową ocenę wyrobów, które są wprowadzane do obrotu. Zmiana wynika z obowiązku wdrożenia unijnych przepisów.
Teraz nowe rozwiązania muszą być notyfikowane w Komisji Europejskiej, a to potrwa trzy miesiące. Potem przepisami zajmie się Sejm. Jeśli je uchwali, przepisy dotyczące zakazów obejmujących sprzedaż e-papierosów nieletnim wejdą w życie 14 dni po publikacji ustawy.
Bydgoscy uczniowie mówią o zakazie sprzedaży e-papierosów
Reporter radia Eska Bydgoszcz, Dawid Olszewski zapytał bydgoszczan, co sądzą o tych pomysłach.
- To dobre rozwiązanie, bo wiele osób w moim wieku, nastolatki kupują e-papierosy, w szkole jest tego dużo. Praktycznie co druga osoba pali, w szkole też. Gdy tylko nauczyciele nie widzą, wyjmują e-papierosy. Próbują ukrywać to swoje palenie - mówi bydgoska nastolatka.
- Dobry pomysł! Sam paliłem, ale przez bardzo krótki czas. Dostępność e-papierosów niepotrzebnie ułatwia dzieciom uzależnianie się, a przecież paląc, marnujemy nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim zdrowie - dodaje uczeń szkoły średniej w Bydgoszczy. - Prawie każdy znajomy ze szkoły pali - dodaje.
- U mnie palą w toalecie szkolnej, cały czas - mówi bydgoska uczennica.
Po e-papierosy sięgają już dzieci w 4 i 5 klasie podstawówki
O tym, dlaczego palenie zwłaszcza jednorazowych e-papierosów wśród dzieci i młodzieży jest tak powszechne, rozmawiamy z Anną Ritter z ''Auxilium'' Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy oraz Martą Skawińską, psycholog dzieci i młodzieży.
E-papierosy palą już nawet dzieci.
- To powszechne zjawisko, przy szkołach stoją nastolatkowie, ale też dzieci, palące papierosy. Szczególnie powszechne są jednorazowe e-papierosy. W zasadzie pala już osoby przystępujące do 4-5 klasy szkoły podstawowej, może rzadziej sięgają po papierosy niż starsze, ale osoby w wieku 12 lat często mają już za sobą inicjację związaną z papierosami - mówi Marta Skawińska, psycholog dzieci i młodzieży. - Dzieci i młodzież w gabinecie szkolnego psychologa mówią o tym, że palą, ale to zwykle nie jest problem główny. Pojawia się jako sposób, mechanizm radzenia sobie w trudnych sytuacjach - dodaje.
Wyjaśniają też, dlaczego palą.
- Często mówią o tym, że palą ich rówieśnicy, że ktoś ich poczęstował, czasami o tym, że to ich odstresowuje, czasami, że to modne, rozpowszechnione. Palenie to sposób na jakiś kontakt z rówieśnikami, a kiedy się odmawia, można być wykluczonym z grupy, a to duży problem - mówi Marta Skawińska, psycholog dzieci i młodzieży. Okres nastoletniości jest takim okresem, w którym młode osoby szczególnie patrzą na zachowania grupy, chcą się identyfikować z grupą, być w niej, to dla nich dużo cenniejsze od zdrowia, bo pojęcie choroby w wieku nastoletnim jest dość abstrakcyjne. Przynależność do grupy jest czynnikiem najistotniejszym w tym okresie dla wielu osób - dodaje.
E-papierosy są pachnące, kolorowe, wydają się dzieciom takie nieszkodliwe
Dzieci nie do końca zdają sobie sprawę, że e-papierosy szkodzą zdrowiu.
- To jest wszystko kolorowe, pachnie, ładnie wygląda, daje ułudę nieszkodliwości (szkodliwość jest odroczona). Dlatego dzieci tak chętnie sięgają po atrakcyjnie wyglądające opakowania, niejednokrotnie nie wiedząc, że e-papierosy są szkodliwe. Szkodliwość odroczona to taka, której nie widać, bo skutki nie następują tu i teraz. Oznaki szkodliwości w przypadku palenia będą widoczne dopiero po jakimś czasie, z czego dzieci i młodzież nie zdają sobie sprawy - mówi Anna Ritter z ''Auxilium'' Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy.
Rodzice często nie wiedzą nawet, że ich dziecko sięga po e-papierosy.
- Z moich obserwacji wynika, że wiele rodzin nie zdaje sobie w ogóle sprawy, że dzieci sięgają po e-papierosy, dzieci o tym nie mówią lub mówią niechętnie rodzicom - przyznaje Anna Ritter.
Polecany artykuł:
Dwa polonezy na studniówce bydgoskiej Handlówki. W jednym pomogli nauczyciele. Zobacz zdjęcia.