urząd/ zdj. poglądowe

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Prawo

Zmiana imienia i nazwiska. Czy jest możliwa w Polsce? Sprawdź, w jakich przypadkach

2024-10-31 14:14

Nie każdy lubi swoje imię. Niektórych rodziców poniosła kiedyś fantazja, a ich dziecko – dziś dorosły człowiek, musi żyć z nim do końca życia – choć nie chce. Również nie każde nazwisko budzi respekt. Wystarczy przypomnieć sobie słynną scenę z filmu „Chłopaki nie płaczą” i panem Psikutą. Czy wiedziałeś o tym, że w Polsce możesz zmienić sobie zarówno imię, jak i nazwisko? Jeśli nie podobają ci się twoje dane personalne – ten artykuł jest dla Ciebie. Jak zmienić imię w Polsce? Jak zastąpić swoje nazwisko innym? W jakich przypadkach możesz to zrobić? Już tłumaczymy!

O imionach pisaliśmy już wielokrotnie. Wiemy już, że niektóre w Polsce potrafią być co najmniej oryginalne. Na przestrzeni ostatnich lat urzędnicy stanu cywilnego zarejestrowali imiona takie jak: Miłochna, Roberta, Fiona czy Mrówka.

Choć niektórzy przyjmują, że kwestia imienia to kwestia gustu – niekoniecznie musi spodobać się to naszym dzieciom, gdy już dorosną. W Polsce jest wiele osób, które posługują się na co dzień drugim imieniem, gdyż pierwszego nie lubią. Co warto podkreślić – niektóre z tych imion nie są nietypowe, lecz pospolite. Sam osobiście znam panią, która ma na imię Olga, lecz używa swojego drugiego imienia – Katarzyna. Większość ze znajomych nie ma nawet pojęcia o tym, że Kasia to nie jest jej pierwsze imię.

Czy w Polsce można zmienić sobie imię? W jakich przypadkach możemy to zrobić?

Teraz mamy dla was ciekawostkę, lub też wiedzę, z której w przyszłości będziecie mogli skorzystać – każdy obywatel RP może raz w życiu zmienić swoje imię! Muszą być jednak spełnione pewne warunki, które wcale nie są skomplikowane.

Najpierw należy wytłumaczyć, że pod względem prawa – zmiana imienia to:

  • zastąpienie pierwotnego imienia – zupełnie innym
  • zastąpienie obu imion (pierwszego i drugiego) jednym – innym, lub odwortnie
  • dodanie drugiego imienia (pierwszego lub drugiego)
  • zmiana pisowni imienia np. z Wioleta na Wioletta

Imię możemy zmienić w następujących przypadkach:

  • gdy jest ono (naszym zdaniem lub powszechnie) ośmieszające
  • naszym zdaniem narusza naszą godność
  • gdy zostało ono zmienione bezprawnie – np. w wyniku błędu w urzędzie
  • lub – to warto sobie zapamiętać – gdy na co dzień używamy innego imienia np. Mam na imię Mateusz, ale wszyscy mówią do mnie Kamil. Mogę więc prawnie stać się Kamilem.

Ostatni przypadek jest niezwykle ciekawy. Jakiś czas temu znany TikToker o imieniu Wit nagrał wideo, w którym opowiedział, że dawniej miał na imię Wojciech. Jednak wszyscy zaczęli zwracać się do niego „Wit” i w pewnym momencie postanowił zmienić imię w urzędzie.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Kiedy możemy zmienić nazwisko w Polsce?

W Polsce możemy również zmienić nazwisko. Wygląda to bardzo podobnie, jak w przypadku imienia. Prawo do zmiany przysługuje nam w momencie, gdy nasze nazwisko jest: ośmieszające, narusza naszą godność lub – na co dzień używamy innego nazwiska. Dla przykładu - w pracy mamy dwóch Piotrów Kozłowskich, żeby ich odróżnić do jednego zwracamy się nie Kozłowski tylko Kozioł. Drugi z Piotrów ma podstawę do tego, by zmienić nazwisko na Kozioł, jeśli rzeczywiście w jego mniemaniu bardziej ono do niego pasuje. Drugi z przykładowych przypadków – Mateusz wstydzi się swojego nazwiska, bo mu się nie podoba i używa panieńskiego nazwiska swojej matki.

Jak zmienić imię lub nazwisko w Polsce? Gdzie należy się zgłosić?

Aby zmienić swoje imię lub nazwisko należy udać się do urzędu stanu cywilnego. Musimy złożyć wniosek bezpośrednio do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego. Obowiązkowo musi on zawierać dane osoby, która chciałaby dokonać zmiany imienia lub nazwiska, numer PESEL (jeśli został nadany).

Należy również zawrzeć we wniosku nowe imię lub nowe nazwisko, o które wnioskujemy. Trzeba koniecznie załączyć uzasadnienie zmiany (to podstawa), a także oświadczenie, że w tej sprawie nie został złożony wcześniej wniosek do innego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (imię i nazwisko możemy zmienić tylko raz w życiu) lub nie została już w tej sprawie wydana decyzja odmowna. We wniosku powinien znajdować się również adres korespondencyjny.

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska w Polsce. Co powinniśmy zawrzeć w uzasadnieniu?

Uzasadnienie to podstawa. Od niego w głównej mierze będzie zależało, czy wystawiona decyzja w sprawie zmiany będzie negatywna czy pozytywna.

Musimy zatem udowodnić, na przykład - że przez nazwisko lub imię cierpimy. Wstydzimy się przedstawiać innym. Za każdym razem, jak przedstawimy się nowo poznanym osobom, ci śmieją się pod nosem lub, że przez nazwisko czy imię ludzie nie traktują nas poważnie. Uzasadnienie musi być zatem rozbudowane i zawierać konkretne argumenty.

Pamiętajmy, że w momencie, gdy decyzja w sprawie zmiany imienia lub nazwiska będzie negatywna - od decyzji przysługuje odwołanie do wojewody.

Przykładowa treść uzasadnienia zawartego we wniosku o zmianę imienia lub nazwiska

Przypadek nr 1 – nasze imię jest brzydkie, bardzo się go wstydzimy. Uważamy, że odbiera nam ono powagę.

- Mam na imię Mścisław. Z powodu imienia byłem obiektem kpin w szkole. Na studiach zacząłem przedstawiać się „Mati”, ponieważ bardzo się wstydziłem. Wkrótce przyjęto, że mam na imię Mateusz. Tego imienia używam już od 10 lat. Chciałbym, by znalazło się ono w moim dowodzie osobistym.

Przypadek nr 2 – na co dzień posługujemy się innym imieniem i chcielibyśmy, by znalazło się ono w dowodzie osobistym.

- Mam na imię Kacper. Mało kto zdaje sobie z tego jednak sprawę. Wszystko dlatego, że na co dzień przedstawiam się jako Kamil. W pewnym momencie mojego życia ludzie zaczęli zwracać się do mnie tym imieniem i tak już zostało. Od lat posługuję się imieniem Kamil, dlatego też wnioskuję o zmianę swojego dotychczasowego imienia.

To oczywiście tylko krótkie szablony. Uzasadnienie powinno być rozbudowane, a także zawierać przykłady i konkretne argumenty. Pismo musi być zatem napisane starannie i należycie.

M jak miłość. Budzyński na granicy śmierci! Magda zobaczy umierającego Andrzeja