Krzysztof Gawkowski w Inowrocłąwiu

i

Autor: PAP/Tytus Żmijewski

Tragedia w Inowrocławiu

27-latek zginął po policyjnej interwencji. Krzysztof Gawkowski: to tragiczna śmierć

2024-05-27 14:54

Wicepremier Krzysztof Gawkowski powiedział w niedzielę w Bydgoszczy, że śmierć 27-latka po interwencji policji w Inowrocławiu to "tragiczna sytuacja, tragiczna śmierć", która musi być wyjaśniona. Dodał, że cieszy go szybka reakcja policji - zwolnienie funkcjonariuszy i brak ukrywania faktów.

- To tragiczna sytuacja i tragiczna śmierć, ale szybka reakcja państwa i szybka reakcja służb. Jestem bardzo zadowolony, że zarówno Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, jak i Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy podjęły szybkie kroki. Do tego zdecydowały się na zwolnienie funkcjonariuszy - podkreślił wicepremier Gawkowski podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy.

Dodał, że zgodnie z informacją powiatowej i wojewódzkiej policji, funkcjonariusze w sposób nieadekwatny użyli środków przymusu bezpośredniego wobec 27-latka.

- Takie środki w tym przypadku nie powinny być użyte. Są też decyzje sądu w zakresie aresztowań, jako środka zapobiegawczego - ocenił wicepremier. Stwierdził, że obecny rząd bardzo szanuje policję i funkcjonariuszy, ale ta sytuacja pokazuje, że "wszyscy przyzwyczajeni do używania środków nadmiarowych słyszą teraz wyraźnie, iż ten czas się skończył".

- Mamy regulaminy, polskie prawo, konstytucję. Obywatel musi być szanowany przez obywatela. Bez względu na to, czy nosi mundur, czy nie. Polski rząd szanuje polską policję i inne służby. Będzie je wspierał, ale będzie też mocno i stanowczo mówił, że procedury i prawo muszą być przestrzegane. Skoro prawo jest łamane, zdarza się, że sytuacja jest krytyczna, dochodzi do tragedii, takich jak śmierć zatrzymanego, to wszystko powinni być bezwzględnie wyjaśnione - ocenił Gawkowski.

Dodał, że wierzy w szybkie wyjaśnienie sprawy przez prokuraturę i sądy.

- Najbardziej cieszy mnie reakcja policji, że nie było zbędnej zwłoki, nikt niczego nie ukrywał, a decyzje personalne oraz dotyczące podjęcia kroków przeciwko podobnej sytuacji w przyszłości, były szybko realizowane - podsumował wicepremier.

Sąd zdecydował w sobotę o aresztowaniu na trzy miesiące dwóch policjantów, którzy usłyszeli zarzuty po śmierci 27-latka.

W nocy z czwartku na piątek dwóch policjantów z Inowrocławia zostało zatrzymanych. Obaj zostali już zwolnieni ze służby. To efekt użycia przez nich siły i paralizatora w trakcie interwencji w środę w jednym z mieszkań w Inowrocławiu. 27-latek, wobec którego użyto paralizatora, stracił przytomność i trafił do szpitala, gdzie zmarł.

ZOBACZ TEŻ: To oni napadli z nożem na bydgoskiego społecznika

Express Biedrzyckiej Gawkowski Super Express