Adamkowo, czyli Ptasia Wioska w Borach Tucholskich. Najmniejsza wioska tematyczna w kraju
Adamkowo to niewielka wieś w Borach Tucholskich, w pobliżu rzeki Kamionki (województwo kujawsko-pomorskie, powiat tucholski). W 2009 roku stała się Ptasią Wioską Tematyczną. Można tu zwiedzić plenerowe Muzeum Ptaka, a w nim ludowe i abstrakcyjne rzeźby.
Do Adamkowa przyjeżdżał Leon Wyczółkowski. Teraz wielką atrakcją jest ścieżka edukacyjna
Magię i wyjątkową atmosferę poczujemy podczas spaceru aleją klonową im. Leona Wyczółkowskiego (słynny twórca też zachwycał się tutejszymi widokami; powstały tu dwa z jego obrazów). Niemal wszystkiego o ptakach dowiemy się, wędrując edukacyjną ścieżką ornitologiczną. Udaje się zaobserwować wiele gatunków ptaków, zależnie od pory roku. Żyją tu m.in. bocian biały, błotniak stawowy, grzywacz, zięba, szpak, kapturka, modraszka czy żuraw.
W tej wsi w województwie kujawsko-pomorskim żyją tysiące ptaków. Turyści przyjeżdżają tu dla nich
W Adamkowie niedaleko Tucholi stoi 16 domów, żyje w nich 35 mieszkańców.
- Zapraszamy serdecznie, ale pilnujemy, by jednorazowo nie przyjmować grup powyżej 15 osób. Chcemy w kameralnych okolicznościach pokazywać i opowiadać o tym, co mamy najpiękniejszego i unikatowego. Przecież gdyby na raz przyjechało z 60 osób, turystów było dwa razy więcej niż mieszkańców! - mówi Renata Borowiecka-Gutsze z Ptasiej Wioski.
Najwcześniej, już w lutym, przylatują żurawie. Nieco później zaczyna się w Adamkowie ruch: spacery z ornitologiem, obserwacje ptaków za dnia i nocami, wieczorne ptasie koncerty, plenery malarskie (uczestnicy tworzą metodami mistrza Wyczółkowskiego), artystyczne warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty modowe.
Mieszkanka Adamkowa: "Żyjemy na żurawiowych włościach"
Jak opowiada nam Renata Borowiecka-Gutsze od maja do sierpnia, kiedy ptaki są najbardziej aktywne i jest ich najwięcej, Ptasia Wioska żyje od godz. 6 rano, kiedy pierwsi obserwatorzy ruszają na szlak z przewodnikiem, do 3. nad ranem, kiedy końca dobiega wieczór, podczas którego nasłuchuje się ptaków, leżąc w ogrodowym hamaku. Ale turyści znajdą tu to, po co przyjeżdżają przez cały rok, jest gdzie przenocować. Trzeba się tylko wcześniej umówić (tel. 694-521-672).
- Żyjemy na żurawich włościach - mówi Renata Borowiecka-Gutsze. - Adamkowo leży na styku dwóch barwnych krain geograficznych: Borów Tucholskich i Pojezierza Krajeńskiego, dzięki temu wiele tu lasów i akwenów. To właśnie zbiorniki wodne pojezierza tak bardzo umiłowały sobie żurawie. Dzięki borom mamy wiele gatunków ptaków leśnych, wśród nich kania czarna i kania ruda! - mówi Renata Borowiecka-Gutsze.
Wzgórze Wilhelma to najwyższy punkt widokowy województwa kujawsko-pomorskiego. Leży w Borach Tucholskich
Kolejną atrakcją miejscowości jest położone nieopodal Wzgórze Wilhelma. Jest to najwyższy punkt widokowy województwa kujawsko-pomorskiego o wysokości 171,06 m. n.p.m. (drugie najwyższe wzniesienie regionu), który z inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz Pamietowa i Adamkowa został udostępniony turystom. Prowadzi na nie oznaczony szlak, a historię opowiadają "mówiące kamienie".
- Adamkowo ma bogatą historię, nie tylko stricte polską, bo latami należało do Prus, jego początki sięgają XIII wieku. Zależy nam, by o tym opowiadać, przekazywać kulturę i tradycję - mówi Renata Borowiecka-Gutsze.
Bydgoszcz w TOP 5 najpiękniejszych miejsc w kraju. Autorzy rankingu nazywają ją bliźniaczką Amsterdamu. Zobacz zdjęcia.