- Zamek w Świeciu zaprasza na wieczór astronomiczny, łączący obserwacje nieba z historią.
- Będzie można oglądać Księżyc przez replikę teleskopu Heweliusza, a także zwiedzić zamek.
- Wydarzenie poprowadzi dr Maciej R. Nowacki, a program zostanie dostosowany do pogody.
- Odkryj tajemnice krzyżackiej wieży i sprawdź, co kryje się za jej murami!
Wieczór astronomiczny na zamku krzyżackim w Świeciu. Program i ceny biletów
Wieczór astronomiczny na zamku zaplanowano na 2 sierpnia 2025. Potrwa od godz. 18 do 21. Bilety w cenie 15 zł dostępne będą wyłącznie w kasie zamku. W cenie – nie tylko obserwacje nieba, ale też zwiedzanie całego obiektu.
Wejścia na wieżę zaplanowano w turach co 45 minut: o 18., 18.45, 19.30, 20.15 i 21. Każda grupa może liczyć maksymalnie 15 osób – więc kto pierwszy, ten lepszy.
Obejrzyj niebo przez dokładną replikę teleskopu z czasów Heweliusza!
Między godz. 18 a 19.30 przez lunetę będzie można zobaczyć plamy słoneczne (przez filtr) lub panoramę Chełmna. Od godz. 19.30 uwaga przeniesie się na Księżyc i jego powierzchnię. Wszystko da się dojrzeć przez dokładną replikę teleskopu z czasów Heweliusza.
Jeśli pogoda nie dopisze, a chmury zasłonią niebo (ale bez deszczu), program zostanie lekko zmodyfikowany – będzie można spojrzeć na Chełmno do ok. 19., a potem posłuchać prelekcji pt. „Teleskopy Heweliusza” (30–40 minut). W razie deszczu plan przewiduje dwie części wykładu (po 30 minut, z przerwą).
Spotkanie poprowadzi dr Maciej R. Nowacki – biolog i specjalista od optyki instrumentalnej, który na co dzień współpracuje z muzeami nauki w Niemczech i Holandii. W przystępny sposób opowie, jak dawniej patrzono w niebo i co z tego wynikło.
Wyjątkowy zamek krzyżacki w Świeciu. Jedyny taki!
Zamek krzyżacki w Świeciu to jedyny w dawnych Prusach warowny zamek wodny – zbudowany w latach 1335–1350 na wyspie u zbiegu rzek Wdy i Wisły. Otoczony z trzech stron rozlewiskiem Wisły i z czwartej głęboką fosą, był nie do zdobycia. W czasach świetności posiadał cztery skrzydła, cztery wieże (plus piątą – z toaletą) oraz własną piekarnię.
Do dziś zachowała się tylko jedna z wież – główna, cylindryczna, odchylona o 106 cm od pionu. Ma niemal 35 metrów wysokości i zdobi ją unikatowy krenelaż na kamiennych kroksztynach – coś niespotykanego w krzyżackiej architekturze.
Trwająca od 2020 roku rewitalizacja już robi wrażenie. Sklepienia gwiaździste w kaplicy i refektarzu odtworzono zgodnie z XVII-wiecznymi niemieckimi dokumentami, używając specjalnie wypalanych cegieł i dawnych technik murarskich.
Można zwiedzać zamek krzyżacki w Świeciu
Z wieży rozciąga się widok na Wdę, Wisłę, Chełmno, Świecie, a przy dobrej pogodzie – nawet na Grudziądz. Zwiedzanie zamku to dziś podróż w czasie – z przewodnikiem w stroju Krzyżaka, po wąskich schodach i pod niezwykłymi sklepieniami. Piwnice pozostają zamknięte – mieszkają tam chronione nietoperze.