Będą nowe ambulanse w województwie kujawsko-pomorskim. Teraz na jeden przypadają 22 tysiące pacjentów

i

Autor: D. Witt

zdrowie

Będą nowe ambulanse w województwie kujawsko-pomorskim. Teraz na 22 tysiące pacjentów przypada jedna karetka

2024-12-11 7:59

- Ta statystyka może wydawać się przerażająca: 1 ambulans na 22 tysiące pacjentów, ale zapewniam, że to jest dobry wynik na ogólnym tle - zastrzega od razu Krzysztof Wiśniewski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Od 2025 roku ten wynik się poprawi. Do kujawsko-pomorskich pacjentów będą jeździły trzy dodatkowe karetki.

Przybędzie karetek w Kujawsko-Pomorskiem. Wiemy, w jakich miastach

Kujawsko-pomorskie będzie miało trzy nowe ambulanse

- Do tej pory na 22 tysiące pacjentów przypadał 1 ambulans, teraz ta statystyka będzie dużo lepsza - mówi Krzysztof Wiśniewski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. - Dochodzą nam 3 zespoły, jeden będzie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, drugi w szpitalu w Inowrocławiu, trzeci - jako ambulans Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowe w Bydgoszczy - będzie ruszał do pacjentów z Myślęcinka - dodaje.

Nowe ambulanse w Toruniu, Inowrocławiu i bydgoskim Myślęcinku rusza do pacjentów od 1 stycznia 2025

Nowe ambulanse w Bydgoszczy i regionie będą gotowe do działania od 1 stycznia 2025 roku. Urzędnicy i ratownicy regularnie sprawdzają, gdzie w regionie brakuje ambulansów.

- Co roku są robione statystyki, sporządzany jest nowy plan zabezpieczenia ratownictwa medycznego dla naszego rejonu. Analizujemy, gdzie trzeba dostawić ambulans. W tym roku okazało się, że dodatkowe ambulanse są potrzebne w rejonie toruńskim, inowrocławskim i w Bydgoszczy - mówi Krzysztof Wiśniewski. - Pewnie pod koniec przyszłego roku też takie statystyki zrobimy i znów system pokaże, gdzie najbardziej ambulansów brakuje - dodaje.

Ratownicy w Bydgoszczy docierają do pacjentów średnio w 8 minut

Większa liczba ambulansów oznacza, że pomoc do chorych dotrze szybciej. Teraz w Bydgoszczy ratownicy docierają do pacjenta średnio w ciągu ośmiu minut, ale ten czas często wydłuża się przez przeszkody na drodze.

- Im więcej ambulansów, tym mamy lepszy dostęp do ambulansów bliżej miejsca zdarzenia, choć przeszkody wciąż utrudniają ratownikom pracę. Słupki, pachołki, donice, szlabany, ogrodzenia na osiedlach - to wszystko opóźnia dotarcie do pacjentów. Apelujemy niezmiennie o usunięcie zbędnych barier - mówi Krzysztof Wiśniewski. - Będziemy mieć 20 ambulansów ratunkowych w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. To oznacza, że szybciej dotrzemy do pacjenta, bo wzrośnie stosunek liczby ambulansów do liczby pacjentów - dodaje.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Bydgoski szpital wyróżniony certyfikatem przyznawanym przez Rzecznika Praw Pacjenta. Musiał spełnić wyśrubowane normy! Zobaczcie zdjęcia

Gwara kujawsko-pomorska. Nawet mieszkańcy regionu mają problem z siódmym pytaniem tego QUIZU
Pytanie 1 z 15
Co oznacza określenie "adyć"?
W Bydgoszczy wybuchały granaty, kontrterroryści gonili uprowadzone auto