Łuczniczka to symbol Bydgoszczy. W Europie jest niemal identycznych jeszcze kilka!
Stojąca w Bydgoszczy Łuczniczka wykonana z brązu była jednym z ostatnich dzieł niemieckiego rzeźbiarza Ferdinanda Lepcke (on sam odwiedził Bydgoszcz w lipcu 1904 roku i odsłonił inną swoją rzeźbę - fontannę Potop).
Nie bez powodu Łuczniczka trafiła do naszego miasta. Najpierw, w 1910 roku, bydgoski bankier Lewin Louis Aronsohn zobaczył jej mniejszą wersję. Postanowił kupić oryginał. Posąg wykonany przez berlińskiego artystę trafił do miasta nad Brdą m.in. staraniem, m.in. ówczesnego burmistrza - Hugo Wolffa. Łuczniczka została odsłonięta 18 października 1910 roku na placu Teatralnym, ale wtedy do głosu doszedł już nie tylko zachwyt bydgoszczan.
Rzeźba nagiej kobiety w sercu Bydgoszczy budziła kontrowersje, ludzie chcieli ją usunąć
Rzeźba przedstawiająca piękną, nagą kobietę z napiętym łukiem, gotowym do strzału, niemal od razu wywołała kontrowersje. Były i protesty, a podczas procesji z okazji Bożego Ciała śmiałkowie zasłaniali pomnik albo wręcz ubierali Łuczniczkę, dbając o jej cnotę i usiłując zapobiec zgorszeniu. Ba, w latach 20-tych ubiegłego wieku do głosu doszły pomysły, by się rzeźby z miasta pozbyć. Uciszyła je dopiero decyzja o schowaniu rzeźby z oczu przechodniów i przesunięciu jej w głąb placu. Stała tam w czasie okupacji hitlerowskiej, kiedy niszczono Teatr Miejski, w 1945 roku, ona ocalała (choć przetrwała nie bez szwanku).
W 1955 roku pomnik został odrestaurowany przez rzeźbiarza Piotra Trieblera, a potem przeniesiony na skwer przy ul. Gdańskiej. Pięć lat później trafił do parku Kochanowskiego, w pobliże Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Stoi tam do dziś.
Rzeźba, która kiedyś budziła kontrowersje, stała się symbolem Bydgoszczy. Jej imię od 2002 roku nosi bydgoska hala sportowa. Literaci od ponad 20 lat dostają nagrody w konkursie „Strzała Łuczniczki” . 19 kwietnia 2013 roku, w rocznicę nadania praw miejskich Bydgoszczy, przed Operą Nova stanęła „Łuczniczka Nova” autorstwa Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, nawiązująca do rzeźby w parku Kochanowskiego.
Bliźniacze rzeźby Łuczniczki w Niemczech. Które to kopie, gdzie jest oryginał?
Rzeźba popularnego w całej Europie rzeźbiarza nie przeszła bez echa. Budziła taki zachwyt, że jej kopie stanęły w kilku miastach. Są m.in. w Heringsdorfie, Coburgu, rodzinnym mieście Ferdinanda Lepcke, w Wilhelmshaven, partnerskim mieście Bydgoszczy, oraz na Wyspie Muzeów w Berlinie. Właśnie tam, podczas jednej z wakacyjnych wypraw, ją odszukaliśmy (i poczuliśmy trochę jak w domu). Zobaczcie na zdjęciach Doroty Lakner, jak się prezentuje.
W kilka dni 8 mln osób zobaczyło bydgoski stadion w reklamie. Apple szukało do spotu takiego niezbyt nowoczesnego- zobaczcie zdjęcia.