Łabędzie

i

Autor: UM Bydgoszcz/nadesłane

INTERWENCJA

Bydgoskie łabędzie nocą coś mocno zaniepokoiło. Wszystko widać na filmie [WIDEO]

2023-05-10 9:31

Parę bydgoskich łabędzi z Wyspy Młyńskiej można od niedawna podglądać w sieci. Nasz czytelnik spędził niemal całą noc, wpatrując się w nagranie z monitoringu. W pewnym momencie zamarł, bo ptaki wydały się mocno zaniepokojone. W pobliżu gniazda pojawił się niewyraźny kształt.

Para łabędzi założyła gniazdo na Wyspie Młyńskiej. Zbyt ciekawscy przechodnie mogliby zakłócić ich spokój, dlatego teren został ogrodzony i objęty monitoringiem. Teraz można bezpiecznie i do woli podglądać, co się u nich dzieje. Z tej możliwości skorzystał jeden z naszych czytelników. Niemal całą noc z 3 na 4 maja spędził przed monitorem. W pewnym momencie zamarł.

Co to za zwierzę? Zaniepokoiło bydgoskie łabędzie

- Około godz. 22 coś zaniepokoiło łabędzie. Samica wysoko uniosła szyję - pisze pan Robert z Bydgoszczy. - Na filmie widać poruszający się czarny punkt, dość dużych rozmiarów. Nie wiem, co to za zwierzę. Do godz. 1 wpatrywałem się w ten obraz. Chciałbym dotrzeć do pary przechodniów, którzy zatrzymali i przyglądali sytuacji. Może rozpoznali, co wzbudziło czujność ptaków. To pozwoliłoby ocenić, czy to dla nich zagrożenie - dodaje.

Fragment nagrania wysłaliśmy Dawidowi Kilonowi, bydgoskiemu ornitologowi i przyrodnikowi. To on pomagał w zabezpieczeniu gniazda, żeby zapewnić spokój łabędziom opiekującym się jajami.

- To bóbr, stały bywalec tych terenów - uspokaja Dawid Kilon. - Mam wrażenie, że na widok człowieka ten bóbr stanął i patrzy w bezruchu. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla łabędzi. Żywi się roślinami, wiosną wychodzi, by poskubać trawę. Łabędzie mogły być zaniepokojone, bo może słyszały jakieś dziwne dźwięki, gdy szedł. Na nagraniu widać ptaka, wysiadującego jaja. Podnosi głowę i rozgląda się. Dziś także jest na swoim miejscu, więc wszystko jest w porządku - dodaje.

Monika Wójcik-Musiał, ornitolożka, także uspokaja, ale zauważa, że ptak bardziej nerwowo rozglądał się, kiedy ludzie się zatrzymali, żeby przyjrzeć się bobrowi, nie, kiedy w pobliżu było tylko zwierzę. Dodaje, że gniazda lepiej zabezpieczyć się nie dało.

- Większa ingerencja, np. gęstsze ogrodzenie czy ogrodzenie bliżej gniazda, spowodowałoby, że łabędzie opuściłyby gniazdo - mówi Monika Wójcik-Musiał. - Ten gatunek lubi obserwować okolice i nie można było wybudować tam czegoś na kształt muru. Teraz najważniejsze, by przechodzące osoby nie gromadziły się przy ogrodzeniu, nie wystawały tam długo jak w zoo, nie podchodziły do ogrodzenia z psami, bo na to ptaki najbardziej nerwowo reagują - dodaje.

Łabędzie bardzo skutecznie potrafią bronić gniazda przed drapieżnikami, nawet lisami, agresywnie je przeganiają.

Para łabędzi mieszka na Wyspie Młyńskiej od 24 kwietnia, o czym pisaliśmy tutaj szerzej.

  • Samica złożyła cztery jaja.
  • Młode wyklują się za około cztery tygodnie. W tym czasie ptaki spokoju.
  • Po 3-4 miesiącach pisklęta poderwą się do lotu.

Pracownicy Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej bydgoskiego urzędu miasta wykonali najpierw prowizoryczne zabezpieczenie a potem ogrodzenie. Postawili tam też tabliczki z napisem: „Rodzina łabędzi. Prosimy nie płoszyć ptaków i ich nie dokarmiać”.

Monitoring jest kolejnym sposobem za ochronę ptaków. Dawid Kilon zauważa, że dzięki niemu, każdy może poczuć się ochroniarzem bydgoskich łabędzi. Jak żyją, można zobaczyć poniżej.