Bydgoszcz chce pieniędzy na badania środowiskowe części terenu po Zachemie. Poprawa stanu całego pochłonęłaby 2,5 mld zł!

i

Autor: Google street view, zrzut ekranu

wokół nas

Bydgoszcz chce pieniędzy na badania środowiskowe części terenu po Zachemie. Poprawa stanu całego pochłonęłaby 2,5 mld zł!

2024-09-27 14:51

Zdaniem ekspertów, całościowa poprawa stanu środowiska terenu po dawnym Zachemie kosztowałaby nawet 2,5 miliarda złotych. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja przygotują wniosek o dofinansowanie badań dwóch kompleksów dawnych składowisk odpadów.

Spis treści

  1. Trzeba poprawić środowisko na terenie Zachemie w Bydgoszczy. Tak każe ustawa!
  2. Co ma zostać zrobione na terenie po Zachemie?
  3. Na jakie konkretnie obszary o Zachemie Bydgoszcz może dostać dofinansowani?
  • Bydgoscy radni zdecydowali, że Miejskie Wodociągi i Kanalizacja przygotują wniosek o dofinansowanie badań dwóch kompleksów dawnych składowisk odpadów „Zielona” i „SOE” wraz z terenami oddziaływania tych składowisk na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem”.
  • Miasto będzie ubiegać się o dofinansowanie, które będzie możliwe po uruchomieniu środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Trzeba poprawić środowisko na terenie Zachemie w Bydgoszczy. Tak każe ustawa!

- Ustawa z 16 czerwca 2023 r. o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych wskazała pięć obszarów, dla których konieczne jest podjęcie działań związanych z poprawą stanu środowiska – to tereny po Zachemie, a także zdegradowane obszary w Jaworznie, Tarnowskich Górach, Tomaszowie Mazowieckim i Zgierzu. Odpowiedzialność za oczyszczenie zanieczyszczonych obszarów poprzedni rząd i sejm przekazał samorządom - przypominają bydgoscy urzędnicy.

Koszty w przypadku Bydgoszczy byłyby ogromne. Eksperci wyliczyli, że całkowita poprawa stanu środowiska Zachemu pochłonęłaby nawet 2,5 miliarda złotych.

- Najbardziej znany z tych terenów to tzw. kompleks składowisk Zielona o powierzchni ok. 173 ha. Na tym terenie są trzy składowiska z ponad 106 tys. ton odpadów pozachemowskich. Wielokobszarowy teren zdegradowany - Zachem SOE zajmuje obszar 114 ha, znajdują się tu dwa składowiska z 91 tys. ton odpadów pozachemowskich - czytamy na stronie ratusza.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konkurs na ocenę stanu środowiska na wyznaczonych terenach. Wnioski można składać do 30 września tego roku. Pierwszy etap ma być zakończony do 30 czerwca 2025 roku, a całość, w tym plany poprawy środowiska, musi być gotowa do 30 czerwca 2026 roku. Na ten cel przeznaczono ponad 245 milionów złotych. Środki te można wykorzystać m.in. na dokładną ocenę stanu środowiska, analizę danych oraz przygotowanie dokumentacji potrzebnej do stworzenia planów poprawy stanu środowiska i dokumentacji inwestycyjnej.

Najpierw trzeba ocenić stan środowiska i zdobyć na to dofinansowania. 25 września bydgoscy radni uchwałą powierzyli zadania przygotowania wniosku i jego późniejszej realizacji Miejskim Wodociągom i Kanalizacji.

Co ma zostać zrobione na terenie po Zachemie?

  1. Wykonanie kompleksowych ocen stanu środowiska dla 2 obszarów WTZ Zachem-Zielona, WTZ Zachem-SOE, które obejmuje przeprowadzenie badań: właściwości odpadów, zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych, zanieczyszczeń powierzchni ziemi, zanieczyszczenia powietrza, stanu technicznego zabezpieczeń ograniczających rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń wykonanych przez Zachem, przeprowadzenia inwentaryzacji terenu pod względem przyrodniczym, geodezyjnym oraz przeprowadzenie oceny ryzyka dla zdrowia i środowiska.
  2. Opracowanie projektów poprawy stanu środowiska dla 2 obszarów WTZ Zachem-Zielona i WTZ Zachem-SOE.
  3. Powołanie zespołu ekspertów wspierających Miasto pod kątem merytorycznym w procesie realizacji zadań.
  4. Przeprowadzenie kampanii informacyjnej i edukacyjnej skierowanej do mieszkańców.

Na jakie konkretnie obszary o Zachemie Bydgoszcz może dostać dofinansowani?

  • WTZ ZACHEM – ZIELONA, w skład którego wchodzą składowiska: Izolowane Składowisko Osadów (ISO), składowisko odpadów niebezpiecznych w dawnym wyrobisku piasku oraz Ogólnozakładowe Składowisko Odpadów innych niż niebezpieczne (OSO) wraz z sąsiadującymi obszarami, na których występuje istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i stanu środowiska spowodowane emisją z tych składowisk, o łącznej powierzchni 172,9981 ha,
  • WTZ ZACHEM – SOE, w skład którego wchodzą składowiska: Staw Sedymentacyjny Epichlorohydryny (SOE) i składowisko popiołów wraz z sąsiadującymi obszarami, na których występuje istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i stanu środowiska spowodowane emisją z tych składowisk, o łącznej powierzchni 114,2780 ha.

To ma kosztować ponad 46 mln złotych netto, a termin złożenia wniosku mija z końcem września 2024 roku.

Most Bernardyński w Bydgoszczy jest częściowo zamknięty. Awarii podobno wcześniej nie dało się wykryć. Zobaczcie zdjęcia.

W bydgoskiej bazylice powstaje bar socjalny

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?