Mieszkańcy Bydgoszczy muszą więcej płacić za śmieci. To przez wzrost najniższej krajowej
- 1 listopada 2024 roku w Bydgoszczy weszła w życie nowa stawka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, które nie są zamieszkałe.
- Od 1 stycznia 2025 roku nowe stawki będą dotyczyć nieruchomości zamieszkałych oraz działek, na których znajdują się domki letniskowe lub inne obiekty wykorzystywane do celów rekreacyjnych.
Jak podkreślają miejscy urzędnicy, po wprowadzeniu nowych stawek Bydgoszcz pozostanie najtańszym miastem w Unii Metropolii Polskich w kwestii gospodarowania śmieci.
Wyższe stawki za gospodarowanie odpadami w Bydgoszczy
Już 25 września 2024 roku Rada Miasta Bydgoszczy podczas sesji podjęła uchwałę zmieniającą stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zmiany wnikają z konieczności zbilansowania systemu zarządzania odpadami komunalnymi, a nowe stawki są efektem między innymi wzrostu płacy minimalnej oraz podniesienia minimalnej stawki godzinowej.
- Zasadą jest, że system gospodarowania odpadami musi się bilansować a miasto nie może na nim zarabiać. Oznacza to, że nie możemy ani złotówki przeznaczyć na cele inne niż związane z gospodarowaniem odpadami. Nowe stawki wynikają między innymi ze wzrostu płacy minimalnej (o 80%), wzrostu minimalnej stawki godzinowej (z 17 zł w 2020 roku do obecnych 28,10 zł) oraz poziomu inflacji i wzrostu kosztów energii elektrycznej. Po zmianach stawek Bydgoszcz pozostaje najtańsza wśród miast Unii Metropolii Polskich jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami – mówi zastępczyni prezydenta Anna Mackiewicz.
Wyższa stawki dla śmieci w Bydgoszczy w 2025 roku. Dla kogo?
Od 1 stycznia 2025 roku opłata dla nieruchomości zamieszkałych wyniesie 27 złotych na osobę. Ostatnia zmiana stawek dla takich nieruchomości miała miejsce w 2020 roku – od stycznia 2020 mieszkańcy płacili 22 złote za osobę, a w sierpniu 2020 stawka została obniżona do 21 zł. Warto zauważyć, że stawki opłat dla nieruchomości zamieszkałych nie były aktualizowane przez ponad 4 lata.
- Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi miasto pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, w tym: odbierania, transportu, zbierania odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych; utworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych; obsługi administracyjnej systemu; edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi. Dodatkowo miasto wyposaża nieruchomości w pojemniki i worki do zbierania odpadów komunalnych, tworzy i utrzymuje punkty napraw i ponownego użycia produktów, usuwa dzikie wysypiska – mówi Klaudia Subutkiewicz, dyrektorka Wydziału Gospodarki Odpadami UMB.
Śmieci w Bydgoszczy mimo podwyżki są tańsze niż maksymalne stawki w ustawie
Są podwyżki za śmieci. Co zrobić, by dopełnić formalności?
- Mieszkańcy otrzymali informację o zmianie wysokości stawek opłat za gospodarowanie odpadami.
- Nie trzeba składać nowych deklaracji.
Miasto usprawiedliwia swoją decyzję tym, że gdyby stawki nie zostały zmienione, w systemie do końca roku zabrakłoby ponad 5 mln złotych. Miasto dodaje, że proponowane stawki zarówno dla mieszkańców, domków letniskowych oraz nieruchomości niezamieszkałych są niemal o połowę niższe niż maksymalne stawki ustawowe.