Według badań naukowych osoby LGBT+ mogą stanowić nawet 10% mieszkańców Bydgoszczy. Zakładając, że liczba mieszkańców wynosi ok. 350 tys, będzie to aż 35 tys. ludzi. Choć wiadomo, że w niektórych szkołach część uczniów nadal cierpi ze względu na brak tolerancji ze strony rówieśników, młodzieży LGBT w naszym mieście żyje się już znacznie łatwiej niż jeszcze parę lat temu. To samo dotyczy osób dorosłych o orientacji innej niż heteroseksualna
Przypomnijmy, chociażby sytuację z sierpnia 2021 roku, gdy znany ginekolog z Bydgoszczy, Maciej Socha i jego wieloletni partner - Mateusz Wartęga wzięli ślub w Edynburgu i wyprawili wesele w naszym mieście. Goście bawili się do białego rana, a para młoda podzieliła się swoimi wrażeniami z dziennikarzami. O wydarzeniu zrobiło się głośno, jednak nie spotkało się z aktami agresji czy krytyki. Również w oczach mieszkańców innych miast Bydgoszcz zyskała opinię miasta przyjaznego społecznościom LGBT.
Bydgoszcz przyjazna społeczności LGBT. Dwa lata temu miasto przyjęło dokument w tej sprawie
Bydgoszcz cały czas deklaruje solidarność z osobami LGBT+. Przypomnijmy, że w kwietniu 2021 roku Rada Miasta przyjęła specjalny dokument w tej sprawie.
"Chcemy, żeby miasto stało się dla nich miejscem, gdzie mogą łatwiej żyć, kochać i spełniać swoje aspiracje" - tak brzmiał fragment uchwały.
Bydgoszcz jest miastem otwartym i tolerancyjnym, które swój rozwój zawdzięcza między innymi różnorodności swoich mieszkańców
- zwracała uwagę w 2021 roku radna Anna Mackiewicz.
Jak informowali radni - Bydgoszcz musi być miejscem, w którym ludzie czują się bezpiecznie. Niezależnie od światopoglądu czy orientacji seksualnej. Według niektórych statystyk. 70 procent dzieci LGBT+ miało myśli samobójcze. Niestety wielu z nich dokonało próby. Jedne z tragiczniejszych historii dyskryminacji młodzieży w Polsce o innej orientacji niż heteroseksualna była historia Milo i Dominika, którzy przez homofoniczną nagonkę odebrali sobie życie.
W dokumencie znalazła się wówczas również deklaracja, że miejskie instytucje są przyjaznym miejscem pracy dla osób LGBT. Od kilku lat prowadzony jest program "Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna". Przy prezydencie działa też Bydgoska Rada ds. Równego Traktowania, która zajmuje się problemami dyskryminacji ze względu na wszystkie przesłanki, między innymi orientację seksualną.
Deklaracja była inicjatywą Tęczowej Wiosny.