politechnika bydgoska

Bydgoszcz przekazała Szpital Miejski Politechnice Bydgoskiej. Potrzebna była zgoda dwóch ministerstw

2024-11-15 14:41

Żeby doszło do przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego Politechnice Bydgoskiej, zgodę musieli wyrazić bydgoscy radni, a potem jeszcze ministra zdrowia oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

To już oficjalne: powstaje Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej

- To bardzo ważny moment dla naszego miasta. Cieszę się, że udało się zebrać zespół ludzi, którzy podjęli się wyzwania i uwierzyli w ten projekt. Dzięki temu zapadły decyzje, które pozwolą młodym ludziom kształcić się na kierunku medycznym - mówił Rafał Bruski.

Żeby doszło do przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego Politechnice Bydgoskiej, zgodę musieli wyrazić bydgoscy radni, a potem jeszcze ministra zdrowia oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Droga do tego dnia była kręta i wyboista, ale udało się - mówił wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel. Dziś gratuluję władzom uczelni, panu prezydentowi i Radzie Miasta Bydgoszczy. To dzięki bydgoskiemu samorządowi udało się sprawić, że ten projekt nie ma łatki politycznej. Wszyscy przy tym współpracowali, bo taka jest bydgoska racja stanu - dodał.

  • Wydział Medyczny Politechniki Bydgoskiej powstał 1 grudnia 2023 roku.
  • W październiku 2024 r. uczelnia przeprowadziła rekrutację na I rok studiów na kierunku lekarskim.
  • Było 847 kandydatów.
  • Uczy się tam dziś 60 przyszłych medyków.

Przyszli medycy uczą się w praktyce. Na początku roku akademickiego otwarto zmodernizowane prosektorium w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. Emila Warmińskiego.

- Po generalnym remoncie obiekt wyposażony został w nowoczesny sprzęt. Niebawem ruszy budowa nowoczesnego centrum symulacji oraz rozbudowanego prosektorium. Na ten cel uczelnia pozyskała blisko 70 mln złotych. Kolejne 10 mln zł PBŚ przeznaczy na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim - informują bydgoscy urzędnicy.

W tych bydgoskich szpitalach uczą się przyszli lekarze z Politechniki Bydgoskiej

Bazę kliniczną stanowią: 10. Wojskowy Szpital Kliniczny, Szpital MSWiA w Bydgoszczy czy Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Przyszli lekarze z Politechniki Bydgoskiej zaglądają w ramach zajęć do innych szpitali w mieście i regionie. Bazę kliniczną dla kształcenia medyków na Wydziale Medycznym PBŚ stanowią m.in. 10. Wojskowy Szpital Kliniczny, Szpital MSWiA w Bydgoszczy czy Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Uczelnia planuje kolejne inwestycje związane z infrastrukturą na potrzeby kształcenia medycznego, w tym budowę nowoczesnego centrum symulacji oraz rozbudowanego prosektorium. Na ten cel PBŚ pozyskało blisko 70 mln złotych. Na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim uczelnia przeznaczy kolejnych blisko 10 milionów złotych, o które skutecznie aplikowała w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Prof. Marek Adamski, rektor PBŚ podkreśla, że dla uczelni to krok milowy.

- W historii każdej instytucji są wydarzenia ważne i bardzo ważne. Podpisanie tej umowy z miastem jest dla nas wydarzeniem bardzo ważnym. Dzięki życzliwości miasta politechnika będzie mogła zrealizować kolejny cel, jakim jest kształcenie lekarzy. Szpital Miejski będzie kluczowym elementem, ale oczywiście nie jest jedyną placówką w której kształcić się będą przyszli lekarze. Mamy podpisane też porozumienia z innymi szpitalami - mówił prof. Marek Adamski. - Jeśli chodzi o cele szpitala to będą nimi kształcenie lekarzy i oczywiście dalsze służenie bydgoszczankom i bydgoszczanom - dodawał.

Co dalej po przekazaniu szpitala miejskiego Politechnice Bydgoskiej?

  • Niebawem zostaną wprowadzone dane w KRS oraz rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą, chodzi o nadanie nowego statutu szpitala.
  • Powołana zostanie też nowa rada społeczna szpitala, na nowo obsadzone będzie stanowisko dyrektora szpitala.
  • Po zmianach placówka nosić będzie nazwę: Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej.

Bydgoscy Motomikołaje robią 350 paczek dla chorych dzieci. Każdy może się dołączyć do tej akcji! Zobaczcie zdjęcia z poprzednich akcji.

Zaduszki na podbydgoskim cmentarzu. Wyjątkowy widok

Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor: