Bydgoskie Dni Projektowe 2024
- Bydgoskie Dni Projektowe potrwają od 10 do 13 października 2024 roku.
- To już trzecia edycja wydarzenia w Młynach Rothera.
- W programie ponad 50 różnorodnych aktywności, skierowanych dla każdego - od profesjonalistów, przez mieszkańców miasta po najmłodszych uczestników.
- Bydgoskie Dni Projektowe rozpoczniemy od spaceru. Razem z Moniką Czapiewską wybierzemy się w podróż ulicami Śródmieścia, by odszukać szyldowe perełki skryte wśród miejskiej architektury. Każdy uczestnik spaceru otrzyma „Szyldownik”, czyli elementarz prawidłowego projektowania szyldów.
Warsztaty, wykłady, wystawy podczas Bydgoskich Dni Projektowych 2024 w Młynach Rothera. Oto ramowy program
Tego samego dnia, 10 października, odbędzie się pokaz filmu pt. Helvetica (reż. G. Hustwit). To dokument o typografii i o tym, jak litery wpływają na nasze otoczenie i postrzeganie świata.
11 października w programie wydarzenia są warsztaty z Natalią Wielebską: Plan na miasto – warsztat działań w przestrzeni publicznej.
- Podczas spotkania dowiemy się, co trzeba mieć na uwadze, chcąc tworzyć miejskie przestrzenie. Spotkamy się także z Borysem Kosmynką na wydarzeniu pt. Opowieść o polskich krojach pisma. Historia Typoteki, a także przyjrzymy się klasyce polskiej sztuki użytkowej, czyli neonom z okresu PRL-u na spotkaniu pt. Świet(l)ny design w Bydgoszczy, czyli neonowa historia miast - mówi Adrianna Kwiatkowska z Młynów Rothera.
Uczestnicy tego dnia będą mogli zobaczyć festiwalowe wystawy – trzy z nich związane są z projektem TYPE TEXT, którego kuratorką jest dr hab. Agnieszka Ziemiszewska, a który realizowany jest przy wsparciu Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie TYPE TEXT ROOTS oraz Typoteka – indeks polskich krojów pisma.
12 października na gości będą czekać czasowe wystawy w Młynach Rothera. Będzie można wybrać się też do pobliskiej Introligatorni na ul. Długiej i wziąć udział w pokazie zabytkowych czcionek drukarskich.
Tego dnia w planach są spotkania z uznanymi projektantami. Wśród prelegentów są m.in. Anna Wieluńska, która wprowadzi uczestników w świat dobrych praktyk projektowania typografii.
- Spojrzymy także na kroje pism, które funkcjonują w przestrzeni miejskiej i zastanowimy się, jak zmieniają nasze miasto – to na warsztatach połączonych ze spacerem z Mateuszem Machalskim i Bogną Świątkowską z Fundacji Bęc Zmiana. Wspólnie z Januszem Górskim przyjrzymy się także literniczym i typograficznym okładkom polskich książek. Wśród spotkań znajduje się także takie, dotyczące komunikacji wizualnej w przestrzeni miasta, na którym poznamy metodologię i projekty Stowarzyszenia Miastodwa - zapowiada Adrianna Kwiatkowska z Młynów Rothera.
Strefa Abecadło dla dzieci podczas Bydgoskich Dni Projektowych 2024
Nie zabraknie wydarzeń dla dzieci. Specjalnie dla nich powstała strefa Abecadło. Najmłodsi wezmą udział m.in. w spotkaniu Abecadło z pieca spadło… Czytanie na dywanie i warsztatach archeologicznych pt. Czasem na glinie, czasem na pergaminie, na których poznamy historię pisma od najdawniejszych czasów po nowoczesne zautomatyzowane drukarki. Na warsztatach pt. Czy mogę dotknąć słowa? dowiedzą się, że słowa mają moc i mogą nas „dotykać”. Na warsztatach Roluj! stworzą projektory DIY.
- Wykonamy rysunki, które podświetlone, będziemy wyświetlać na ścianie niczym w kinie. Wybierzemy się też na poszukiwanie znaków, zagramy w mini grę terenową pod dachem i dowiemy się, jakie znaczenia niosą za sobą odnalezione znaki. Podczas spotkania pt. Od herbu do logo, dzieci dowiedzą się, że godło, herb to znaki identyfikacyjne. Przeniesiemy się również do czasów, gdy pradawne ludy zostawiały po sobie opowieści w postaci naskalnych rysunków i przekonamy się, że podczas warsztatów malowania na kamykach również można się świetnie bawić - zapowiada Adrianna Kwiatkowska.
Dorośli też będą mogli wykazać się manualnymi zdolnościami. 13 października odbędzie się spotkanie i warsztat haftu ręcznego pt. Kto się boi liter? z Moniką Drożyńską. To artystka sztuk wizualnych, hafciarka, doktorka sztuki, aktywistka, prekursorka technik hafciarskich w sztuce współczesnej i tkaniny w przestrzeni publicznej.
Bezpłatne wydarzenia w ramach Bydgoskich Dni Projektowych 2024
- Festiwalowe spotkania i wystawy są bezpłatne.
- Na pozostałe wydarzenia obowiązują zapisy lub bilety.
- Pełen program jest na stronie bydgoskiedniprojektowe.pl.
Wędkują w środku miasta i to nocą. Brda i centrum Bydgoszczy to raj dla miłośników street fishingu. Zobaczcie zdjęcia.