Trwają prace remontowe na rogu ul. Królowej Jadwigi i Naruszewicza. Równocześnie uzupełniana jest brakująca zabudowa przy moście Królowej Jadwigi.
- Kamienica z numerem 12 został wzniesiona na początku lat 70. XIX na zlecenie Hermanna Rosenberga, prowadzącego firmę transportową – podaje bydgoszcz.pl. - Trzykondygnacyjny budynek z nieużytkowym poddaszem i podpiwniczeniem zbudowano na planie litery „L”. Główne wejście ulokowano od strony ulicy Królowej Jadwigi.
Charakterystycznym elementem elewacji jest elegancki ornament zdobiący przestrzeń pomiędzy okienkami poddasza. Parter zdobi boniowanie. Otwory okienne otaczają opaski oraz naczółki. Płyciny podokienne na wysokości piętra wypełniono płaskorzeźbami.
Eklektyczna kamienica pełni przede wszystkim funkcję mieszkalną. Osobne wejście w rogu budynku posiada lokal użytkowy. Dzięki remontowi całą wschodnią pierzeję ważnej śródmiejskiej ulicy tworzyć będą budynki z odrestaurowanymi elewacjami.
Początkowo ulica prowadziła od ul. Dworcowej do ul. Garbary. Dopiero w latach 70. XX wieku po zasypaniu części Starego Kanału Bydgoskiego wydłużono ją do ul. F. Focha. Zabudowana jest przede wszystkim cennymi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku.
W ostatnich latach ulica zyskuje na estetyce nie tylko dzięki remontom kamienic. Ulica wraz z mostem jest w centrum, wydarzeń kultowej powieści J. Sulimy-Kamińskiego o międzywojennej Bydgoszczy, okresie okupacji i lat powojennych „Most Królowej Jadwigi”. Jej autor mieszkał przez wiele lat w kamienicy z nr 10.
Biuro Prasowe Miasta Bydgoszczy