Cena za talerzyk na  weselu w 2024 roku coraz wyższa. Ile kosztuje wesele i ile trzeba włożyć do koperty?

i

Autor: Pexels

wesele 2024

To cena za talerzyk na weselu w 2024 roku. Ile trzeba włożyć Młodej Parze do koperty?

2024-07-25 14:50

Koszty organizacji wesela nieustannie rosną. Przyjrzeliśmy się, ile pary młode muszą wydać, wybierając bardziej oszczędną opcję, jaką jest obiad dla najbliższych zamiast dużej uroczystości. Porównaliśmy także ceny za talerzyk proponowane przez restauracje z dużymi salami weselnymi, a także hotele, które organizują całonocne przyjęcia. Szczegóły poniżej.

Suknia i garnitur to już kilka tysięcy złotych. Do tego doliczyć trzeba fotografa, DJ-a czy wynajęcie samochodu. Koszty wesela na 100 osób sięgają nawet 80-90 tys. zł.

Z takim wydatkiem musi liczyć się m.in. pan Karol z Bydgoszczy, który wraz ze swoją narzeczoną salę weselną mają zarezerwowaną od stycznia 2023 roku.

- Wynajmowaliśmy salę na początku zeszłego roku. Termin wesela to sierpień 2024. Łącznie za wesele płacimy ok. 80-90 tysięcy. Sama cena za talerzyk w nowoczesnym lokalu na wyjazdówce Bydgoszczy wynosiła 300 zł. Aczkolwiek w umowie mamy zapis zabezpieczający salę, który podnosi cenę za talerzyk o procent inflacji. Jaki będzie ostateczny koszt – tego dowiemy się prawdopodobnie na tydzień przed weselem – mówi pan Karol z Bydgoszczy.

Z kolei pan Mateusz szukał wraz z narzeczoną sali weselnej na 2025 r. już w tym roku. Większość punktów w Bydgoszczy proponowała 400 zł za talerzyk. Narzeczonym udało się znaleźć salę pod Bydgoszczą za 300 zł od osoby plus 10% opłaty związanej z inflacją.

Ile to kosztuje? Cena talerzyka na weselu w 2024 roku

To, ile wydamy na wesele, zależy w głównej mierze od liczby zaproszonych gości. Największy wydatek to wynajem sali, a więc cena za talerzyk. Wpływ ma na nią m.in. to, gdzie jest lokal - w dużym mieście bywa zdecydowanie drożej niż np. na wsi. Już w zeszłym roku ceny mocno podskoczyły nawet o około 20-30 proc. w porównaniu do 2022 roku. W minionym sezonie średnia cena za talerzyk (to kwota, jaka młodzi płacą za jednego gościa) wynosiła około 300 zł. W niektórych miejscach, takich jak Warszawa, już wtedy były oferty przekraczające 400 zł.

Ile trzeba zapłacić za jedzenie i zabawę gości weselnych w restauracji w 2024 roku? Jest drożej niż kiedykolwiek

W tym roku ceny, zgodnie zresztą z zapowiedziami ekspertów, nieznacznie wzrosły w porównaniu z 2023 rokiem. Pod lupę wzięliśmy oferty restauracji, sal weselnych i hoteli w województwie kujawsko-pomorskim. O tym, że nowożeńcy mają bardzo różny budżet, świadczy to, że niemal każda restauracja ma w ofercie kilka wariantów weselnego menu. W tym samym miejscu za jeden płacimy 160 zł, za inny prawie dwa razy tyle. 

Najtańszą opcję, jaką znaleźliśmy, oferuje niewielka sala bankietowa kilka kilometrów od Bydgoszczy. Za talerzyk w 2024 roku trzeba tam zapłacić od 159 zł do 260 zł. Ten pierwszy  wariant to nieco okrojone menu. W ofercie są domowe ciasta, swojskie obiady. Droższy wariant pozwala na chwilę zapomnienia. W ofercie: stół wiejski z wędzonym mięsiwem i chlebem na zakwasie, indyk z kaszą gryczaną, fontanna czekoladowa.

W popularnej restauracji na Pojezierzu Brodnickim za talerzyk trzeba zapłacić od 280 do 370 zł. W dworku niedaleko Torunia ceny wahają się od 250 do 380 zł za talerzyk. W historycznym centrum tego miasta jest restauracja, która urządzi wesele za 300 zł od osoby (w tym m.in. zupa i 6 porcji drugiego dania mięsnego lub rybnego do wyboru), a jeśli młodej parze zamarzą się poprawiny, zapłacą jeszcze po 80 zł za talerzyk.

Za kameralne (i krótkie!) przyjęcie w klubie w centrum Bydgoszczy zapłacimy mniej, ale np. dekoracja sali leży po stronie nowożeńców. Jeśli w planach jest obiad weselny trwający do 5 godzin, koszt talerzyka to 95 zł. W menu: zupa, danie główne – 3 porcje na osobę z dodatkami, porcja deseru, do tego kawa, herbata, woda i soki (1 l na osobę). Podobna oferta, ale z kolacją to już koszt 145 zł na osobę.

Pełne wesele z zabawą do rana w innym znanym lokalu w Bydgoszczy to koszt 400 zł za osobę.

Do 500 zł za talerzyk na weselu 2024. Tyle trzeba wydać, żeby było luksusowo!

Jeśli marzy nam się weselisko w dużym mieście, np. w Wielkopolsce, za talerzyk zapłacimy nawet 500 zł. Nowożeńcy, którzy umowę na zorganizowanie przyjęcia weselnego podpisywali w 2022 lub 2023 roku zwykle muszą liczyć się ze wzrostem ceny w stosunku do tej, która obowiązywała w chwili rezerwacji sali np. o wzrost poziomu inflacji (takie zapisy są w wielu umowach).

Ślub za granicą może być tańszy niż w Polsce?

Agnieszka Michalska, konsultantka ślubna, opowiada o tym, jak zorganizować wesele za granicą, by było tańsze niż w Polsce. Przy aktualnych cenach decyduje się na to coraz więcej par.

Joanna Wołosz o ambicjach polskich siatkarek na igrzyskach olimpijskich

QUIZ. Najpiękniejsze śluby w Barwach szczęścia. Rozpoznasz młodą parę ze zdjęcia?

Pytanie 1 z 10
Młoda para ze zdjęcia to...?
Barwy szczęścia odcinek 2466. Ślub Reginy i Franka w hotelu Stańskich