Cmentarzysko, gdzie znaleziono grób Wampirki z Pnia ocalone. Gmina przejęła je za darmo

i

Autor: Pień- badania archeologiczne, Fb

wydarzenia

Cmentarzysko, gdzie znaleziono grób Wampirki z Pnia ocalone. Gmina przejęła je za darmo

2025-04-24 14:40

Cmentarzysko w Pniu znajduje się na niewielkim fragmencie wielkiej połaci pola - państwowej ziemi, jaką Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od lat dzierżawi rolnikowi. Około trzech lat temu archeolodzy odkryli tam grób młodej kobiety z sierpem na szyi i kłódką na stopie. Szybko została okrzyknięta Wampirką z Pnia. Blisko dwa lata trwały starania archeologów o zabezpieczenie terenu. Bali się, że podczas prac polowych pozostałości cmentarzyska zostaną nieodwracalnie uszkodzone. W końcu się udało!

KOWR przekazał nieodpłatnie działkę, na której odkryto grób Wampirki z Pnia

Archeolodzy od dawna starali się o zabezpieczenie terenu, na którym dokonali słynnego na cały świat odkrycia - Wampirki z Pnia, czyli kobiety, którą w XVII wieku ktoś pochował, a ciało zabezpieczył sierpem i kłódką. Natrafili na ten nietypowy w skali świata pochówek w Pniu niedaleko Bydgoszczy. Teren cmentarzyska zajmuje jakieś 0,5 ha na 40 hektarowym polu uprawnym. To państwowa ziemia od lat dzierżawiona rolnikowi przez KOWR. Po przeciągających się formalnościach, gminie Dąbrowa Chełmińska (w której granicach jest miejscowość Pień) udało się nieodpłatnie przejąć działkę, a to oznacza, że nie będzie tam prowadzona działalność rolnicza i cmentarzysko nie zostanie zaorane - czego bali się badacze.

Lokalny samorząd przejął za darmo działkę, gdzie jest cenne cmentarzysko. Już nie ma obawy, że rolnik je zaorze

23 kwietnia 2025 roku wójt gminy i przedstawiciele KOWR-u podpisali akt notarialny. Gmina objęła opieką stanowisko archeologiczne i zapowiada że w kolejnych latach stworzy tam park archeologiczny.

Archeolodzy z UMK znów będą prowadzić prace na cmentarzysku gdzie znaleźli Wampirkę z Pnia w 2022

Tymczasem naukowcy badają szczegółowo sierp i kłódkę znalezione w grobie, a archeolodzy planują kolejne prace. Na cmentarzysko wrócą w lipcu. Ale nie sami. Przyjadą badacze ze świata. Pojawi się też Oscar Nilsson, autor widowiskowej rekonstrukcji twarzy kobiety pochowanej z sierpem przy szyi i trójkątną kłódką na palcu u nogi.  Wspólnie będą weryfikować w terenie swoje wcześniejsze ustalenia. Wakacyjne badania w terenie potrwają trzy tygodnie.

- Chcielibyśmy w październiku zaprezentować szerzej rekonstrukcję, pokazać ją na terenie gminy Dąbrowa Chełmińska, może w pałacu w Ostromecku, ale też na UMK w Toruniu i w Bydgoszczy, może w muzealnej przestrzeni - zapowiada Magdalena Zagrodzka, prezeska TSE Ewolucja, która odpowiada za promocję badań.

W Pniu pod Bydgoszczą znaleziono grób Wampirki. W planach są nocne poszukiwania archeologiczne i piknik dla dzieci

Marzeniem badaczy jest też możliwość organizowania warsztatów, pikniku archeologicznego, spotkań, wykładów dla osób zainteresowanych odkryciem i historią cmentarzyska. W planach są m.in. nocne poszukiwania archeologiczne.

Nowa jadłodzielnia w Bydgoszczy