Co robić w Majówkę w Bydgoszczy? Wybierz się na Światowy Dzień Jazzu, odkryj Tajemnice konspiracji w Exploseum

i

Autor: D. Witt

majówka 2025

Co robić w Majówkę w Bydgoszczy? Wybierz się na Światowy Dzień Jazzu, odkryj "Tajemnice konspiracji" w Exploseum

2025-04-29 15:16

Kalendarz nam sprzyja. Biorąc jeden dzień urlopu - 2 maja 2025 roku, można zafundować sobie aż czterodniowy odpoczynek. Wszyscy, którzy zostaną w Bydgoszczy i goście, którzy majówkę postanowią spędzić właśnie na Brdą i Wisłą, mogą mieć kłopot - z wyborem atrakcji, bo będzie ich całkiem sporo! Przedstawiamy wybrane propozycje (darmowe lub biletowane, ale za symboliczne stawki).

Exploseum i Młyny Rothera czynne w czasie majówki 2025

Najsłynniejsze bydgoskie atrakcje będą czynne w czasie majówki 2025. My zaglądamy do Młynów Rothera i Exploseum. Co tam się będzie działo miedzy 30 kwietnia 2025 a 4 maja 2025?

Najpierw zachwyt poprzemysłową architekturą, potem krótka wspinaczka lub przejażdżka windą i już możemy podziwiać centrum miasta z wysokości tarasu widokowego, a potem dłuższa chwila na zgłębienie wszystkiego, co Młyny Rothera kryją w środku - wystawy stałe, czasowe i przestrzeń na nieprzeciętne wydarzenia kulturalne.

Godziny otwarcia Młynów Rothera w czasie majówki 2025

Młyny Rothera będą czynne każdego dnia wydłużonego weekendu majowego:

  • 30.04 środa 10.00-20.00
  • 01.05 czwartek 10.00-20.00
  • 02.05 piątek 10.00-20.00
  • 03.05 sobota 10.00-20.00
  • 04.05 niedziela 12.00-20.00

Co zobaczyć w Młynach Rothera w czasie majówki 2025?

Wystawy stałe, na które bilety można kupić online lub w kasie Młynów Rothera

„Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Ekspozycja pokazuje Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą.

„Młyn-Maszyna”. Odwiedzający wcielają się w role konstruktora czy pracownika młynów.

- Przy użyciu współczesnych maszyn możesz eksperymentować: transportować, ważyć, czyścić, rozdrabniać, mielić, odsiewać… Które przedmioty mogą latać? Po co spiętrzamy wodę? Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz na wystawie - zapowiadają organizatorzy.

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). To miejsce wypełnione interaktywnymi eksponatami, które ożywają dzięki interakcji.

Możesz tu sprawdzić: czy twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała, czym różni się od krótkotrwałej oraz zmierzyć się z siłą grawitacji. Znajdziesz tu stacje badawcze, przy których możesz poznać zjawiska rządzące światem oraz Majsternię – czyli przestrzeń, w której samodzielnie lub zespołowo zmierzysz się z wyzwaniami konstruktorskimi, zbudujesz mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające - czytamy na stronie Młynów Rothera.

Wystawy czasowe w Młynach Rothera w czasie majówki 2025

Poza tym Młyny Rothera zapraszają na zwiedzanie wystaw czasowych. W czasie majówki na gości czekają wystawa plakatów „Młodzi dla młodych” i interaktywna instalacja dźwiękowa „Thalassophile”. 30 kwietnia 2025 roku odbędzie się otwarcie interaktywnej instalacji dźwiękowej „Thalassophile” i spotkanie z jej twórcą. Początek o godz. 18 na II piętrze Młynów Rothera. Wstęp wolny! Podczas wydarzenia Jakub Śliwiński  opowie o swoim projekcie. 

- „Thalassophile” to interaktywna instalacja, która łączy sztukę z nowoczesną technologią, ukazując unikalną perspektywę na granice między lądem a wodą, tym, co widoczne a tym, co niewidzialne. Wystawa zainspirowana jest zarówno fascynacją żywiołem wody, jak i chęcią zwiększenia świadomości o wyzwaniach, przed którymi stają osoby niewidome w przestrzeni publicznej. Dzięki systemowi dźwiękowemu z ośmioma głośnikami - źródłami dźwięku, uczestnicy będą mogli poczuć przestrzeń w sposób, który pozwala im zrozumieć granice i bariery za pomocą dźwięków dochodzących z różnych kierunków - zapowiadają organizatorzy.

Gra turystyczna dla każdego w Młynach Rothera

Całe rodziny mogą też wziąć udział w grze turystycznej Płyń z nurtem Młynów (do pobrania w holu, w godzinach otwarcia Młynów).

Światowy Dzień Jazzu w Młynach Rothera 30 kwietnia 2025!

Światowy Dzień Jazzu w Młynach Rothera organizuje Fundacja Polskiej Muzyki Kameralnej Art Mintaka. Koncert odbędzie się 30 kwietnia 2025 na tarasie przy Spichrzu Mącznym.

Kto wystąpi na tarasie Młynów Rothera podczas Światowego Dnia Jazzu?

  • Mietek Szcześniak & Krzysztof Herdzin
  • Songs from Yesterday
  • Mieczysław Szcześniak: śpiew
  • Krzysztof Herdzin: fortepian
  • Robert Kubiszyn: gitara basowa, kontrabas
  • Cezary Konrad: perkusja

Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin stworzyli wspólnie wyjątkowy projekt z serii „Great American Songbook”. Wykonują utwory The Beatles, Rolling Stones, Erica Claptona, czy Stevie`go Wondera - zapowiadają organizatorzy.

  • Piotr Orzechowski & Kuba Więcek
  • Themes of Dracula
  • Piotr Orzechowski: fortepian
  • Kuba WIęcek: saksofon altowy

Themes of Dracula to najnowszy program duetu Piotra Orzechowskiego (Pianohooligana) i Kuby Więcka. 19 sierpnia 2022 r. nakładem wytwórni Anaklasis ukazał się album o tym samym tytule, gdzie dwaj intrygujący twórcy młodej sceny improwizowanej zmierzyli się z kultową ścieżką dźwiękową do „Bram Stoker’s Dracula” Francisa Forda Coppoli z 1992 r. - zapowiadają organizatorzy. 

  • Wojciech Jachna Squad
  • Ad Astra – koncert premierowy
  • Wojciech Jachna: trąbka
  • Marek Malinowski: gitara
  • Jacek Cichocki: fortepian, syntezator, moog
  • Rafał Gorzycki: perkusja

Wojciech Jachna Squad po trzech latach przerwy powraca z albumem Ad Astra otwierającym nowy rozdział w historii grupy. Poprzednio funkcjonowała jako kwintet, teraz została uszczuplona o basistę, a w miejsce Mateusza Krawczyka na stanowisku perkusisty pojawił się Rafał Gorzycki, współpracujący z Wojciechem Jachną wiele lat temu w kultowym Sing Sing Penelope. Nowa konfiguracja osobowa zespołu wpłynęła nie tylko na zmiany czysto muzyczne, ale i sposób pracy kwartetu: Przystąpiliśmy do działania w bardzo systematyczny, „japoński” wręcz sposób – opowiada lider – Na przełomie 2-3 miesięcy spotykaliśmy się na porannych próbach, bo kiedy indziej nie było czasu i szlifowaliśmy repertuar - zapowiadają organizatorzy. 

  • Marta Rubik Quintet
  • Marta Rubik: skrzypce
  • Alan Balcerowski: saksofony, flet
  • Aga Gruczek; fortepian
  • Kasper Łbik: gitara basowa
  • Michał Czwichocki: perkusja

Beautiful Soul to debiutancka płyta skrzypaczki i kompozytorki Marty Rubik, którą nagrała ze swoim zespołem Marta Rubik Quintet w składzie: Alan Balcerowski, Sara Kosętka, Wojciech Grochowina, Maciej Domagalski - zapowiadają organizatorzy. 

Album zawiera siedem autorskich kompozycji, z czego pięć skomponowanych jest przez liderkę, dwie zaś przez innych muzyków: Alana Balcerowskiego („Niedomarzenie”) – saksofonistę i flecistę, członka zespołu oraz Macieja Sikałę („Today, Tomorrow, Forever”) .

Stylistyka płyty oscyluje wokół nowoczesnego jazz z domieszką muzyki folkowej. Melodyjne tematy szybko wpadają w ucho, co czyni muzykę przystępną w odbiorze nie tylko dla wyrobionych fanów jazzu. Kompozytorka poszukuje brzmienia, które będzie wyrazem własnej, kobiecej wrażliwości, a ekspresyjne improwizacje nie przyćmiewają szczerego, emocjonalnego przekazu - zapowiadają organizatorzy. 

Światowy Dzień Jazzu w Młynach Rothera? Kiedy i o której?

Koncert odbędzie się 30 kwietnia 2025 r., potrwa od godz. 17 do 21.30. Wstęp bezpłatny!

Majówka w Exploseum. "Tajemnice konspiracji"

Z okazji majówki Exploseum w Bydgoszczy zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 7–12 lat do udziału w niezwykłej grze terenowej „Tajemnice konspiracji”. To wydarzenie osadzone w realiach II wojny światowej pozwoli uczestnikom wcielić się w role łączników polskiego podziemia i przemierzyć teren dawnej fabryki nitrogliceryny, rozwiązując zagadki inspirowane działalnością konspiracyjną. Gra to doskonała forma edukacji przez zabawę – pełna emocji, historii i przygody. Przewidziano wejścia co 30 minut, a udział wymaga wcześniejszej rezerwacji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również kawiarenka harcerska, z której dochód zostanie przeznaczony na wakacyjny wyjazd harcerzy. Organizatorzy zachęcają do przebrania się w stroje nawiązujące do lat 40. XX wieku, by jeszcze lepiej poczuć klimat epoki.

Wydarzenie odbędzie się 1 maja 2025 r. (czwartek), gra rozpoczyna się o 11. Godziny wejść: 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30.

Atrakcje gry terenowej "Tajemnice konspiracji" w Exploseum. Ceny biletów

  • Zadania i szyfry inspirowane konspiracją z czasów II wojny światowej.
  • Edukacyjna zabawa w historycznej scenerii.
  • Możliwość przebrania się w stylu lat 40. XX wieku.

W zabawie mogą brać udział drużyny liczące od 3 do 8 osób, obowiązkowa rezerwacja (tel. 52 585 97 41, e-mail: [email protected]). Ceny biletów: 7 zł (normalny), 5 zł (ulgowy).

Rolnik spod Bydgoszczy sprzedaje szparagi tylko prosto z pola