wydarzenia

Co wiemy o kobiecie okrzykniętej Wampirką z Pnia? W Bydgoszczy będzie można zapytać o wszystko

2024-04-26 14:39

Kobieta, okrzyknięta „Wampirką”. Sensacyjne znalezisko archeologiczne w Pniu pod Bydgoszczą – to tytuł spotkania z Magdaleną Zagrodzką i prof. Dariuszem Polińskim, czyli osobami zaangażowanymi w badania. Niebawem w Bydgoszczy będzie ich można zapytać o wszystko, co dotyczy pochówków antywampirycznych i nie tylko!

Goście spotkania przedstawią w szczegółach zakres i historię prac na stanowisku archeologicznym w Pniu oraz sensacyjne odkrycie grobu „Wampirki” - zapowiadają organizatorzy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w Bydgoszczy (plac Kościeleckich 6).

Wampirkę archeolodzy znaleźli tam, gdzie wcześniej odkryli wczesnośredniowieczne cmentarzysko

Pień leży przy starorzeczu Wisły w gminie Dąbrowa Chełmińska. To nie więcej niż kilkanaście minut jazdy od Bydgoszczy. Już w latach 2005–2009 prowadzono tam badania wczesnośredniowiecznego cmentarza. Odkryto wówczas unikalne groby komorowe, bogato wyposażone, co świadczyło o wysokim statusie pogrzebanych w nich osób. Odnaleziono wówczas srebrną biżuterię, kolie z kamieni półszlachetnych, naczynia z brązu oraz fragmenty odzieży jedwabnej.

Podczas kolejnych badań, prowadzonych latem 2022 roku, w sąsiedztwie poprzedniego stanowiska archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod przewodnictwem profesora Dariusza Polińskiego odkryli dziwny, niespotykany do tej pory na ziemiach polskich pochówek z XVII w. Odnaleziona kobieta – by nie powstała z grobu – na szyi miała umieszczony sierp, a na dużym palcu lewej stopy trójkątną kłódkę. Grób jest sensacją na skalę światową.

  • Znaleziskiem interesują się specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i wielu krajów Europy.
  • Trwają prace nad filmem dokumentalnym o znalezisku z Pnia.
  • Przeprowadzona zostanie rekonstrukcja twarzy odnalezionej kobiety. Wykona ją archeolog – rzeźbiarz Oskar Nilsson.

Twarzą w twarz z Wampirką z Pnia. Kiedy będzie spotkanie w Bydgoszczy

Magdalena Zagrodzka, prezeska zarządu Toruńskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Ewolucja”, która wspomaga archeologów, zapowiada dalsze prace badawcze na tajemniczym cmentarzysku w Pniu. Wraz z zespołem podejmuje też działania mające na celu wykorzystanie tego terenu w kontekście popularyzacji wiedzy o wczesnośredniowiecznych i nowożytnych praktykach funeralnych.

  • Spotkanie odbędzie się 28 maja w KPCK w Bydgoszczy.
  • Początek o godz. 18.
  • Wstęp wolny.
Tak zmienił się dworzec PKP Bydgoszcz Główna