Zmiana pogody a silny ból głowy. Czy to przypadek?
Tegoroczny wrzesień był bezlitosny dla meteopatów. Pogoda w kratkę – jednego dnia upał, drugiego deszcz, a także zmiana temperatury w ciągu dnia – rano 9 stopni, po południu 27. To dla meteopatów gotowy przepis na ból głowy.
- Chyba w całym życiu nie miałem tylu migren, ile w ciągu jednego miesiąca, czyli we wrześniu tego roku – relacjonuje pan Dominik, bydgoszczanin. - Codziennie wstawałem o szóstej do pracy, ubierałem się na cebulkę. Rano ziąb i trzeba włączać ogrzewanie w aucie. Po południu robił się jednak upał, a ja musiałem sięgać do torby po tabletkę, bo po prostu umierałem przez ból głowy.
Jakie są objawy meteopatii? Stan depresyjny jesienią to typowa przypadłość meteopaty!
Na organizm meteopaty wpływa zarówno zmiana temperatury, jak i ciśnienia atmosferycznego. Do tego dochodzi wiatr, deszcz oraz wilgotność powietrza. Jedni odczuwają przez to zmęczenie, drudzy z niewiadomych (jeśli nie zdają sobie sprawy ze swojej przypadłości) przyczyn są przez cały dzień senni i zamroczeni, jeszcze inni są nadpobudliwi i nerwowi lub mają złe samopoczucie i stan depresyjny, czasem bardzo silny.
To i tak nic w porównaniu z tą grupą meteopatów, których organizm reaguje na zmianę pogody i ciśnienia w sposób fizyczny – bólem głowy. Migrena może być tak silna, że czasem nie pomoże nawet tabletka.
- Pamiętam doskonale święta Bożego Narodzenia sprzed trzech lat – dodaje pan Dominik. - Wigilia była bardzo ciepła, można było chodzić na zewnątrz bez kurtki. Wróciłem od rodziców około 23 i włączyłem serial. Nagle zrobił się mróz i zaczął padać śnieg. Wtedy się zaczęło. Po godzinie makabrycznego bólu głowy przestałem widzieć na jedno oko. Nie mogłem ruszyć się z bólu, musiałem zadzwonić po pomoc. Tabletki nie dały rady. Przyjechała przyjaciółka mojej mamy, pielęgniarka. Dostałem lek przeciwbólowy dożylnie. Później zasnąłem.
Czym jest meteopatia? Dlaczego przy zmianie pogody boli nas głowa?
Meteopatii nie klasyfikuje się jako jednostki chorobowej, ponieważ wyniki badań nad tym problemem nadal są niespójne. Medycy mimo wszystko wskazują tu na zaburzenia równowagi chemicznej w mózgu, do którego dochodzi na skutek zmiany pogody i środowiska.
Jak tłumaczą eksperci na stronie doz.pl – zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą wpływać na zachwianie równowagi w jamach zatok, a także strukturach ucha wewnętrznego. To natomiast powoduje ból głowy. Także zmiana wilgotności powietrza powoduje produkcję większej ilość śluzu przez wyściółkę zatok, czego skutkiem również będzie ból głowy. To nie koniec!
Profesor neuronauki z Uniwersytetu Durham, Amanda Ellison dodaje, że u osób, które cierpią na migrenę zmiany środowiskowe powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w okolicy mózgu. Krew jest natomiast toksyczna dla tkanki mózgowej, dlatego jeśli dojdzie do zbytniego zbliżenia nasz organizm wysyła nam sygnały ostrzegawcze właśnie w postaci bólu.
Jak radzić sobie z migreną? Jak uchronić się przed bólem głowy, gdy widzimy, że zmienia się pogoda?
Medycy zwracają uwagę, że meteopaci powinni regularnie monitorować prognozę pogody. Gdy wiemy, że jutro nastąpi zmiana np. ochłodzenie, deszcz, silny wiatr et. powinniśmy zminimalizować czynniki mogące wywoływać napady migreny. Przede wszystkim:
- zaplanujmy nasz sen – nie może być zbyt krótki lub zbyt długi
- nie doprowadzajmy do głodu, nie pomijajmy posiłków
- zrezygnujmy z nadmiernego wysiłku zarówno fizycznego, jak i psychicznego – zróbmy sobie odpoczynek
- nie pijmy napojów z kofeiną i unikajmy alkoholu
Jaki lek na migrenę?
Jeśli mimo wszystko dopadnie nas migrena, wówczas musimy skorzystać z pomocy tabletki. W przypadku migreny specjaliści zalecają leki przeciwbólowe, które działają też silnie przeciwzapalnie – czyli ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub tolfenamowy, bądź naproksen. Jeśli jednak migrena dopadnie kobietę w ciąży – sięgajmy zawsze po paracetamol.
Sposoby na meteopatię. Jak pozbyć się stanu depresyjnego, zmęczenia i senności?
Jak natomiast zapobiec innym skutkom meteopatii, przede wszystkim zmęczeniu, senności, stanowi depresyjnemu i nadpobudliwości? Sprawdzajmy regularnie prognozę pogody. Gdy wiemy, że na dniach nastąpi zmiana pogody zadbajmy przede wszystkim o:
- odpowiedniej, lekkostrawnej, bogatej w witaminy i minerały diecie
- bierzmy zimny prysznic
- możemy udać się na saunę, która uwolni nas od niekorzystnego biometu
- śpijmy odpowiednią liczbę godzin – 7/8, nie krócej ani nie dłużej
- dbajmy o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu