W najstarszych księgach miejskich ulica Długa w Bydgoszczy funkcjonuje pod nazwą „platea longa”, co oznacza po prostu – długa ulica. Jak tłumaczył Zygmunt Malewski, autor książki „Objaśnienia Nazw, Ulic i Placów Miasta Bydgoszczy” z 1933 roku, przed powstaniem nowych ulic (dziś wiemy, że jest to przede wszystkim ul. Nakielska, Toruńska, Fordońska i wiele innych) ulica Długa była najdłuższą w dawnej Bydgoszczy.
Ciągnęła się ona od Bramy Kujawskiej (róg Berdanrdyńskiej i Długiej) aż do Bramy Poznańskiej przy Wełnianym Rynku (w czasach, gdy pisano książkę w tym miejscu rzeczywiście znajdował się rynek). Stąd kilkuset już letnia nazwa tej ulicy.
To jednak nie jedyna ulica w okolicy Starego Miasta, której nazwa może wprowadzić w błąd. Równolegle do ul. Mostowej ciągnie się krótka ulica Jatki, gdzie znajdują się praktycznie same restauracje, ogródki gastronomiczne i charakterystyczna ozdobna huśtawka.
Zgodnie z definicją, jatka to miejsce, gdzie dokonywane są rzeźnie zwierząt, zarówno dla celów spożywczych, jak i przetwórstwa mięsa. W liczbie mnogiej – jatki – oznaczałoby, że ulica ta to plac, na którym znajdują się rzeźnicy. I… jesteśmy w domu!
Autor książki zaznaczał na 6 lat przed wybuchem II wojny światowej, że ulica ta jest bardzo stara, o czym świadczyć miała przede wszystkim jej wąskość i wygląd kramów, zwłaszcza od strony Starego Rynku. Choć obecnie znajdują się tu restauracje, przed wojną sprzedawano tam wyroby koszykarskie. Z kolei jeszcze wcześniej (dużo wcześniej) - mięso. Dawni bydgoszczanie chodzili „na jatki” czyli... do rzeźnika. Tak się przyjęło i pozostało. Nazwa ulicy przetrwała i funkcjonuje do dziś.
Podobnie, jak ulica Niedźwiedzia, która także znajduje się na Starym Rynku, a swoją nazwę – choć dziwną – również otrzymała dzięki handlowi. Nie sprzedawano tu oczywiście niedźwiedzi. Jednakże, niegdyś swoją słynną aptekę posiadał tu dawniej stary Niemiec o nazwisku Bär (z niemieckiego: niedźwiedź).
Jak czytamy w książce, ulica zawdzięcza swoją nazwę właśnie tej dawnej aptece, która dodatkowo nosiła charakterystyczne godło „Niedźwiedzia”. Co ciekawe, w miejscu dawnej apteki obecnie znajduje się restauracja o nazwie „Apteka”. To nie przypadek.