Wytwarzanie przyrostowe to proces tworzenia twójwymiarowych obiektów na podstawie pliku cyfrowego. Obejmuje zwykle stopniowe wytwarzanie cienkich warstw materiału i nanoszenie ich jedna na drugą. Druk 3D pozwala na szybkie tworzenie prototypów i testowania nowych projektów.
Jak wygląda to w praktyce? Tego dowiedzieli się żołnierze i cywile z kilkunastu krajów, w tym 1 Pomorska Brygada Logistyczna z Bydgoszczy podczas warsztatów rozwoju zdolności wytwarzania przyrostowego.
- Podczas pięciodniowych warsztatów przedstawione zostały zdolności przemysłu w zakresie wytwarzania przyrostowego (AM) oraz określenie możliwości ich wykorzystania na potrzeby wojskowych. Zdefiniowane zostały wojskowe przypadki użycia oraz zidentyfikowano te technologie AM, które mogą potencjalnie zapewnić korzyści logistyczne siłom zbrojnym rozmieszczonym w różnych, trudnodostępnych lokalizacjach, chociażby na misjach poza granicami kraju – informuje kpt. Justyna Kwiatkowska, rzecznik prasowy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej.
Wojskowi dowiedzieli się, kiedy używać takiej technologi, a także jakie korzyści przynosi ona siłom zbrojnym rozmieszczonym w różnych, trudnodostępnych lokalizacjach, chociażby na misjach poza granicami kraju.
- Proces druku 3D umożliwia optymalizację geometrii i struktury obiektów, co może prowadzić do oszczędności materiału koniecznego do wyprodukowania oraz zmniejszenie wagi produktu. Skrócony również może zostać łańcuch dostaw. Druk 3D umożliwia lokalne wytwarzanie, co może przyspieszyć dostawę i zmniejszyć koszty transportu od dostawców zewnętrznych – dodaje Kwiatkowska.
Zobaczcie zdjęcia.