Nastolatkowie jechali razem hulajnogą elektryczną. Nie wyrobili na zakręcie
Policjanci ustalają dokładne okoliczności wypadku. Doszło do niego 17 kwietnia 2025 roku ok. godz. 13.20. Młodzi jechali hulajnogą elektryczną drogą w Przydworzu (woj. kujawsko-pomoskie).
Śmigłowiec zabrał do szpitala w Bydgoszczy dziewczynę poszkodowaną w wypadku na hulajnodze
- Jak wstępnie ustalili pracujący na miejscu policjanci wydziału ruchu drogowego, hulajnogą poruszał się 15-letni chłopak wraz z 17-letnią koleżanką. Na łuku drogi stracili panowanie nad hulajnogą i upadli na jezdnię. Nieprzytomna 17-latka przewieziona została do szpitala w Grudziądzu, skąd śmigłowiec LPR przetransportował ją do szpitala w Bydgoszczy. Jej stan lekarze oceniają jako ciężki - informuje asp. Krzysztof Świerczyński KPP w Wąbrzeźnie.
Policjanci muszą ustalić, kto kierował hulajnogą w chwili zdarzenia oraz czy nastolatkowie mieli wymagane uprawnienia do kierowania. Pobrano próbki ich krwi do badań na obecność alkoholu i środków odurzających.
Kto może jeździć hulajnogą elektryczną? Czy potrzebne jest prawo jazdy? Czy trzeba być pełnoletnim?
Funkcjonariusze przypominają podstawowe zasady, które obowiązują wszystkich kierujących hulajnogami elektrycznymi.
- Przepisy stanowią jasno, że hulajnoga elektryczna jest urządzeniem transportu osobistego dla jednej osoby.
- Hulajnogą elektryczną można jechać najwyżej 20 km/godz.
- Żeby móc kierować hulajnogą elektryczną trzeba mieć ukończone co najmniej 10 lat i mieć kartę rowerową albo zrobione prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Przepisy nie wymagają, by osoby jadące hulajnogą elektryczną miały kaski ochronne, ale eksperci zalecają to - dla bezpieczeństwa. Zwłaszcza, ze wiele z takich sprzętów jeździ szybciej niż dopuszczalne w prawie 20 km/godz.