epidemia w województwie kujawsko-pomorskim

i

Autor: Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, materiały prasowe

Epidemia w woj. kujawsko-pomorskim. Kiedy szczyt czwartej fali?

2021-11-09 16:24

Czwarta fala epidemii koronawirusa przybiera na sile i to widać w szpitalach w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim. 770 nowych zakażonych w województwie kujawsko-pomorskim, w Bydgoszczy 154, w mieście zmarły dwie osoby z koronawirusem. W całym kraju to ponad 13,5 tys. zakażonych i ponad 200 zmarłych.

Przybywa zakażonych w szpitalach w regionie. Coraz więcej szpitalnych łóżek zajmują niezaszczepieni. Prawie co piąta wymazywana osoba ma dodatni wynik. W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy przedstawiono aktualną sytuację epidemiczną w regionie.

501 chorych na Covid w szpitalach na drugim poziomie na 619 dostępnych miejsc. Mamy 38 zajętych respiratorów, 51 osób przebywa w izolatorium

- mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

We wszystkich kujawsko-pomorskich szpitalach mają powstać miejsca dla pacjentów z Covidem. Szczyt czwartej fali jest przewidywany na połowę grudnia. Lekarze przyznają, że większość pacjentów, która trafia do szpitala to osoby niezaszczepione. Jest wielu młodych pacjentów, ale też seniorów. Niektórzy przyznają, że nie zaszczepili się, bo zostali zniechęceni przez członków rodziny.

Czwarta fala to fala osób niezaszczepionych, młodych. Wydawałoby się, że one nie będą ciężko chorować i są niezniszczalne, nieśmiertelne. Bywa, że to osoby w stanie ciężkim

- mówi Paweł Rajewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

W regionie jest 28 stacjonarnych punktów wymazowych. W środę zostaną uruchomione kolejne trzy - w Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku. Wojewoda podał, że w regionie jest ok. 15 osób poniżej 18. roku życia chorych na Covid.

Trwa przygotowania do Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego