Czym jest ekoplakietka? Jaka kara grozi za wjechanie do strefy ekologicznej bez oznaczenia na szybie?
Plakietki ekologiczne to bardzo popularne oznaczenia, które znajdziemy na przednich szybach wielu samochodów w Polsce. Zazwyczaj oznacza to, że pojazd został sprowadzony z Niemiec, gdzie takie nalepki są wymagane do wjazdu do centrów większych miast, lub że właściciel samochodu podróżował do Niemiec.
Jeśli zamierzamy wybrać się do naszych sąsiadów, zakup ekoplakietki to rzecz obowiązkowa! Za wjazd do strefy ochrony środowiska (Umweltzone) w Berlinie bez odpowiedniej ekoplakietki grozi mandat w wysokości 100 euro. Co więcej, kierowca może otrzymać punkt karny w niemieckim systemie punktów karnych.
Kolory ekoplakietek
To samo dotyczy kierowców, którzy wjechali do strefy posiadając plakietkę w innym kolorze niż zielony. Oznaczenie te są wydawane bowiem w trzech kolorach, które odpowiadają różnym poziomom emisji spalin:
- Zielona plakietka (najbardziej ekologiczna) – dla pojazdów spełniających normy Euro 4 (i nowsze) dla samochodów benzynowych oraz Euro 4/IV dla samochodów z silnikiem diesla.
- Żółta plakietka – dla pojazdów spełniających normy Euro 3 (dla samochodów z silnikiem diesla).
- Czerwona plakietka – dla pojazdów spełniających normy Euro 2 (dla samochodów z silnikiem diesla).
Kto musi mieć ekoplakietkę na samochodzie?
Ekoplakietkę musi posiadać każdy kierowca, zarówno z Niemiec, jak i zza granicy, który chce wjechać do stref ochrony środowiska. Miasta, w których znajdują się takie strefy to m.in. Berlin, Monachium, Frankfurt nad Menem, Dortmund, Essen, Lipsk, Brema, Offenbach, jak i wiele innych. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach zarówno samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i motocyklów.
Gdzie kupić ekoplakietkę?
Jak się okazuje – wielu kierowców z Polski błędnie myśli, że ekoplakietkę można zakupić na stacjach benzynowych znajdujących się w okolicy granicy polsko-niemieckiej. To oczywiście błąd!
Gdyby tak było, zieloną ekoplakietkę, z którą można wjechać do strefy eko, zakupiliby wszyscy kierowcy dieslów starszego typu i innych samochodów niespełniających norm Euro 4. Ekoplakietka zawiera hologram zaświadczający o jej autentyczności, a na jej środku znajduje się numer tablicy rejestracyjnej samochodu.
Ekoplakietkę można zakupić w urzędach miejskich, stacjach kontroli pojazdów, serwisach samochodowych oraz przez internet po ukazaniu dowodu rejestracyjnego. Można jednak nabyć ją w znacznie prostszy, szybszy i nieskomplikowany sposób podczas podróży tuż przy samej granicy polsko-niemieckiej na przykład w Słubicach.
Gdzie kupić ekoplakietkę na granicy polsko-niemieckiej? Jaki jest koszt takiego oznaczenia?
Wjeżdżając do Niemiec od strony Słubic warto zajechać na ul. Transportową 8 – to miejsce, które sprawdziliśmy osobiście podczas tegorocznych wakacji. Weszliśmy bez kolejki do Marketu 24 znajdującego się w dużym kompleksie naprzeciwko stacji paliw Orlen.
Wystarczył dowód rejestracyjny samochodu, a tuż po wprowadzeniu danych do systemu, otrzymaliśmy gotową ekoplakietkę do naklejenia na przednią szybę samochodu. Koszt takiego oznaczenia to 50 zł, a cały proces trwał zaledwie kilka minut.
Jak się okazuje, to najprostszy sposób na zdobycie ekoplakietki i dalszą podróż bez obaw o dodatkowe koszta i możliwy mandat za wjazd do strefy ochrony środowiska bez oznaczenia.