Dwór na Kujawach

i

Autor: Dwór na Kujawach, Narodowe Archiwum Cyfrowe

QUIZ

Gwara kujawsko-pomorska. Te słowa zrozumieją tylko lokalni mieszkańcy. Znasz ich znaczenie? Rozwiąż QUIZ

2024-12-24 15:56

Mieszkańcy Bydgoszczy, Torunia czy Inowrocławia posługują się tymi słowami na co dzień, ale dla wielu osób z innych części Polski są one nieznane. Programy takie jak Word czy Libre Office często podkreślają je na czerwono, nie zdając sobie sprawy, że w ogóle istnieją. Regionalizmy z Kujaw i Pomorza mają długą tradycję i wiele cech wspólnych z gwarą Wielkopolski. Niektóre z nich są nadal używane, inne już zapomniane. Czy znasz ich znaczenie? Sprawdź się w naszym quizie!

Język na Kujawach i Pomorzu. Wpływy niemieckie

Kujawy i Pomorze stanowiły niegdyś część zaboru pruskiego. Jeszcze do początku XX wieku mawiano tu w języku niemieckim, a wiele miejscowości miało inne nazwy, jak chociażby Bydgoszcz, która funkcjonowała pod nazwą Bromberg. Obecne województwo kujawsko-pomorskie ma zatem wiele wspólnych cech językowych z Wielkopolską, co jest między innymi efektem niemieckich wpływów na te tereny.

Przykładem regionalizmu, który wstępuje zarówno w jednym, jak i drugim regionie jest słowo „kartofle” oznaczające ziemniaki, używane zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i w Wielkopolsce. Pochodzi ono od niemieckiego „kartoffeln”.

Gwiazdor a Święty Mikołaj. Czy to ta sama osoba?

Podobnie jak w Wielkopolsce, także w Kujawsko-Pomorskiem, w okresie Świąt Bożego Narodzenia to Gwiazdor, a nie Święty Mikołaj, przynosi prezenty. Mikołaj odwiedza nas trochę wcześniej - 6 grudnia w Mikołajki, zostawiając upominki w butach postawionych koło łóżka. Obecnie te nazwy są stosowane zamiennie.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Wspólne i lokalne regionalizmy

Co ciekawe, Wielkopolska i Kujawsko-Pomorskie mają wiele wspólnych regionalizmów, ale są też słowa, które są charakterystyczne wyłącznie dla Kujaw oraz poszczególnych miast, zwłaszcza Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia, a także dla mniejszych miejscowości i gmin w regionie.

Na początek warto wyjaśnić, czym są regionalizmy. To słowa, zwroty lub formy gramatyczne, które są typowe dla konkretnego regionu i często nie są znane lub używane w innych częściach kraju. Zwykle są to wyrazy stosowane w codziennej mowie.

Tradycje językowe a współczesność

Są one wynikiem odmiennych tradycji językowych, historycznych wpływów, a także specyfiki lokalnych społeczności. Mimo że niektóre z tych zwrotów zanikają w codziennym użytku, to wciąż w wielu mniejszych miejscowościach można usłyszeć je w rozmowach starszych mieszkańców, co stanowi cenny element lokalnej tradycji językowej.

Inne natomiast stały się częścią naszej codziennej mowy. Część z nich jest zrozumiała jedynie w naszym regionie, podczas gdy inne rozprzestrzeniły się na cały kraj i od lat funkcjonują również w innych częściach Polski. Również mieszkańcy Kujaw i Pomorza używają regionalizmów z innych rejonów, gdyż te zakorzeniły się już w polskim języku.

Gwara kujawsko-pomorska. Quiz

Regionalizmy Kujaw i Pomorza mają długą historię, sięgającą wieków, i wiele cech wspólnych z gwarą Wielkopolski. Niektóre z tych wyrazów są wciąż używane, podczas gdy inne odeszły w zapomnienie. Czy wiesz, co oznaczają? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie! Spróbuj swoich sił!

Gwara kujawsko-pomorska. Te słowa zrozumieją tylko lokalni mieszkańcy. Znasz ich znaczenie?
Pytanie 1 z 15
Czym są "lumpy"?
Marcin Miller wyznał, ile bierze za koncert. Przy okazji wbił szpilę Malikowi Montanie
Drogowskazy
O ginącej sztuce dobrego mówienia. DROGOWSKAZY