Święty Mikołaj

i

Autor: unsplash,Wikipedia

Boże Narodzenie

Ilu jest Świętych Mikołajów? Przeczytaj, dlaczego postać świętego z Turcji wykorzystujemy w Boże Narodzenie

2023-12-27 15:04

Niebawem, 24 grudnia, a w niektórych krajach 25 grudnia, wszystkie grzeczne dzieci na świecie odwiedzi Święty Mikołaj i rozda im prezenty. Pytanie – który? Św. Mikołaj z Miry, św. Mikołaj z Bari, Mikołaj z Laponii czy może Gwiazdor? Który z nich jest prawdziwy? Ilu było Świętych Mikołajów? Policzmy!

Święty Mikołaj z Miry

Święty Mikołaj z Miry urodził się 15 marca 270 roku na terenie obecnej Turcji. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Był jedynym dzieckiem niezwykle zamożnej rodziny. Cały majątek rozdał jednak ludziom - wręczał prezenty ubogim. Został biskupem, a pośmiertnie nadano mu tytuł świętego. Zmarł 6 grudnia - prawdopodobnie - 352 roku. Rocznicę jego śmierci nazwano mikołajkami. W tym dniu dzieci otrzymują podarki. Są przekonane, że przyniósł je im Mikołaj.

Święty Mikołaj z Bari

W wielu tekstach historycznych możemy przeczytać o św. Mikołaju z Bari. Kim był ten Mikołaj? Otóż to ten sam Mikołaj, który urodził się w Turcji (Mikołaj z Miry). Co łączy tureckiego biskupa z włoskim miasteczkiem? Otóż tam spoczywają szczątki świętego, które zostały wykradzione w 1087 roku. Miejscem ich spoczynku jest Sanktuarium wybudowane niedługo po tym zdarzeniu. Sanktuarium św. Mikołaja istnieje do dziś.

Święty Mikołaj z Laponii

To postać z legend, która powstała na podobieństwo świętego z Miry. We Francji i innych obszarach francuskojęzycznych zauważono zgrzyt. Mikołaj przychodzi przecież do dzieci raz w roku, a nie dwa razy: w mikołajki i na Boże Narodzenie. W święta prezenty musiał przynieść zatem inny Mikołaj. Z racji pory roku przyjęto, że pochodzi z terenów, gdzie panuje wieczny mróz. Postać nie tylko wyprowadziła się z ciepłego Południa. Zgubiła także mitrę, zyskała swoją wioskę, a także sanie z reniferami i… żonę – panią Mikołajową.

Święty Mikołaj w czerwonym kubraku (najpopularniejszy)

To ten sam Mikołaj, co do którego przyjęto, że pochodzi z Laponii. Jego postać uległa transformacji w 1931 roku. Wtedy też Archie Lee, czyli menadżer z agencji reklamowej D'Arcy współpracującej z The Coca‑Cola Company postanowił stworzyć kampanię świąteczną znanego już wtedy produktu. Pierwsza reklama z wizerunkiem Świętego Mikołaja w czerwonym kostiumie, który trzymał w ręku szklaną butelkę Coca Coli pojawiła się w prasie. Od tamtego czasu przyjęto, że Mikołaj wygląda właśnie tak, a nie inaczej.

Gwiazdor

Kim jest Gwiazdor? Otóż - w Wielkopolsce i w znacznej części Kujaw i Pomorza, a także w niektórych miejscach na Kaszubach czy Warmii jest to nikt inny, jak Święty Mikołaj. Swoją nazwę zyskał od „Gwiazdki”, gdyż na tych terenach właśnie tak nazywane są Święta Bożego Narodzenia. W tych częściach Polski podział jest jasny: w mikołajki przychodzi św. Mikołaj, a w Wigilię z prezentami odwiedza ich Gwiazdor.

Ilu jest Świętych Mikołajów? Dlaczego postać przychodzi do dzieci akurat w Boże Narodzenie?

Ilu zatem jest świętych Mikołajów? Odpowiedź jest oczywista – jeden. Każda postać, nawet ta legendarna z Laponii, odnosi się do biskupa św. Mikołaja z Miry. Choć postać świętego na przestrzeni lat została zmodyfikowana na wiele sposobów i w większości przypadków utraciła wymiar sakralny, urodzony w III wieku kapłan istniał naprawdę. To, że upamiętniamy go w Boże Narodzenie zawdzięczamy dacie jego śmierci – 6 grudnia, która przypada w adwent. Stąd też święty zaczął być utożsamiany z Bożym Narodzeniem, które de facto zostało ustalone dopiero w 376 roku, czyli po śmierci biskupa, przez papieża Damazego I. Zapożyczył on datę 25 grudnia – pogańskiego święta przesilenia zimowego i nadał jej chrześcijańskiego wymiaru jako upamiętnienie narodzin Syna Bożego.

Dziś niektóre legendy o świętym Mikołaju zadziwiają, nie wszystkie nadają się do opowiadania dzieciom.

M jak miłość. Psychopatka Julia nie przestanie knuć! Odbije się to na związku Sylwii i Wernera