Pasieka powstanie w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku

i

Autor: Mateusz Andryszak Pasieka powstanie w parku w Ostromecku

Jak smakuje miód z ostromeckiej pasieki? Przekonamy się już wkrótce!

2021-05-06 12:34

W Ostromecku za Pałacem Starym już w połowie maja zamieszkają pszczoły. Za kilka dni zainstalowana tu zostanie pasieka. Na początek zamieszkają dwie pszczele rodziny. Do końca sezonu będzie ich aż pięć. Jest szansa, że ostromeckiego miodu spróbujemy jeszcze w tym roku.

Wyjątkowe walory smakowe miodów z terenów Dolnej Wisły to zasługa specyfiki nadwiślańskiego mikroklimatu i bogatej roślinności dziko rosnącej na dużych przestrzeniach. Wiedzieli o tym nasi przodkowie - w dawnych czasach, w Dąbrowie Chełmińskiej (a więc zaledwie 8 km od Ostromecka) w zalesionej dębiną części wsi, bartnicy zajmowali się hodowlą pszczół w barciach leśnych. Tradycje tego rzemiosła wpisały się także w nazewnictwo wielu miejscowości, jak na przykład wsi Pień, odległej od pałaców o 6 kilometrów.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku we współpracy z pasieką "Miejska Pszczoła” chcą te naturalne walory przyrodnicze dobrze wykorzystać. I w rozległym ostromeckim parku stworzyć pasiekę. Pierwsze ule staną na terenach za Pałacem Starym już w połowie maja - wtedy też wprowadzą się tam dwie pierwsze pszczele rodziny.

- To będą dojrzałe rodziny, dzięki którym powinniśmy pozyskać miód jeszcze w tym sezonie – mówi Mateusz Andryszak z „Miejskiej Pszczoły”. - Trzy kolejne rodziny zostaną utworzone już na miejscu, w Ostromecku, a na owoce ich pracy poczekamy do przyszłego roku.

Pasieką opiekować będzie się Mateusz Andryszak, który czuwa także nad pszczołami w Myślęcinku. Będzie także prowadzić pszczelarskie warsztaty – pierwsze odbędą się 29 maja. Dzięki tym zajęciom będzie można dowiedzieć się o tym, co się dzieje w ulu, jak pracują pszczoły i dlaczego są tak ważne dla ekosystemu.

Można się spodziewać, że miody z Ostromecka będą mieć wyjątkowe walory smakowe.

- Wiosną czekamy na miód wielokwiatowy, później akacjowy i lipowy, ale w Ostromecku rośnie też wiele bylin i ziół, z których pszczoły też na pewno będą korzystać – zapewnia Andryszak.

Instalacja pasieki w Ostromecku odbędzie się w sobotę 15 maja o godz. 10.00.