Kluski z makiem na wigilię
To w wielu regionach polski tradycyjne danie wigilijne, którego po prostu nie może zabraknąć na świątecznym stole. Najczęściej przygotowywane są z gotowej masy makowej, z miodem lub cukrem i z bakaliami.
Niektórzy podają je w formie łazanek – z gotowego makaronu. Jednak te oryginalne są zupełnie inne w smaku. Ci, którzy chcą iść na łatwiznę mogę kupić gotowe produkty. Wystarczy przecież ugotować makaron i wymieszać go z gotową masą makową z puszki.
Ale czy na pewno będą to tradycyjne kluski z makiem? Może w te święta spróbujesz zrobić je samemu? To nic trudnego. Szczególnie, gdy masz przed sobą przepis od gospodyni z koła gospodyń wiejskich.
Tradycyjne kluski z makiem na wigilię. O czym trzeba pamiętać?
Zanim zaznajomisz się z przepisem, musisz wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach, których nie powinieneś przeoczyć przygotowując wigilijne kluski z makiem. Wielu kuchennych amatorów zapomina np. że woda, w której będziemy gotować nasze danie powinna być surowa i zagotowana od podstaw. Nie zalewamy klusek wrzątkiem z czajnika!
Pamiętajmy również, że po ugotowaniu powinniśmy koniecznie przepłukać je zimną wodą, a także, że mieszkamy je z masą makową w ilości potrzebnej. Jeśli klusek zostanie trochę więcej – trudno. Wówczas nie używamy wszystkich do sporządzenia dania. Tendencja „nic nie może się zmarnować” zakłóci tylko proporcje.
Kluski z makiem przepis
Skoro znasz już podstawy, czas byś zaznajomił się z przepisem. Pochodzi on z Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, gmina Dobre, w województwie Kujawsko-Pomorskim.
Składniki:
- mąka pszenna
- jajka
- woda surowa, zimna
- sól
- mak
- mleko
- masło miód rodzynki, orzechy włoskie, skórka pomarańczowa
Kilogram mąki łączymy z 2 jajkami i wodą - tak, by składniki się połączyły. Następnie zagniatamy ciasto, aby powstała elastyczna, miękka masa. Tworzymy z ciasta wałek o średnicy ok.10cm i kroimy go w szerz na kilka części, aby powstały grube krążki o walcowatym kształcie.
Każdy krążek należy rozwałkować wałkiem do ciasta na stolnicy na dosyć cienki placek, cały czas podsypując mąką. Następnie kroimy go w paski o szerokości 5-6 cm i ustawiamy w stosik. Wówczas przekrawamy go na pół w dłuż i w poprzek. Kluski powinny mieć wtedy ok 3-5 mm.
Kluski należy posypać mąką i rozłożyć, by się nie skleiły ze sobą. Następnie gotujemy surową, zimna wodę, a podczas wrzenia dodajemy sól. Do wrzątku wrzucamy kluski i gotujemy je przez 10 min. Po ugotowaniu dodać zimną wodę do gotujących klusek, a po wyciągnięciu należy je przepłukać.
Pół kilograma maku zalewamy ½ litra wrzącego mleka. Całość gotujemy przez ½ – 1h na małym ogniu. Następnie mak odsączamy i zmielić. Możemy wykorzystać blender. W rondelku rozpuszczamy 2 łyżki masła i dodajemy ½ szklanki miodu, garść posiekanych orzechów, garść rodzynek, pół szklanki pokrojonej drobno skórki pomarańczowej oraz zmielony mak. Wszystko smażymy przez 15 minut. Gotową masę przestudzić. Następnie mieszamy ją z kluskami. Gotowe!
Kluski z makiem z puszki
Jeśli chcemy, by danie było przyrządzone szybciej, możemy skorzystać również z gotowej masy makowej z puszki. Potrawa utraci jednak nieco na smaku.