ciekawostki

Kacze Oko w Borach Tucholskich zachwyca. Jego woda ma wyjątkowy kolor!

2025-02-20 14:45

Ruszamy na wyprawę, a startujemy w Małych Swornychgaciach. Chcemy dotrzeć nad ukryte w leśnej gęstwinie jezioro Kacze Oko. Wybieramy wiec szlak wiodący w inne wyjątkowe miejsce, a jezioro mijamy po drodze. Celem wypisanym na drogowskazach jest pomnik przyrody, 600-letni dąb Bartuś.

Spis treści

  1. Najwyższy punkt widokowy w województwie kujawsko-pomorskim. Widać stąd pięknie Bory Tucholskie
  2. Park Narodowy Bory Tucholskie
  3. Dąb Bartuś w Borach Tucholskich ma 600 lat!
  4. Do dębu Bartuś można dotrzeć z miejscowości Małe Swornegacie lub Bachorze
  5. Jezioro Kacze Oko w Borach Tucholskich. Jego woda ma brunatny kolor!
  6. Spacer kładką wokół Kaczego Oka

Najwyższy punkt widokowy w województwie kujawsko-pomorskim. Widać stąd pięknie Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Najwspanialszy widok na nie rozpościera się z punktu widokowego na Wzgórzu Wilhelma o wysokości 171,06 m n.p.m., to drugie najwyższe wzniesienie w województwie kujawsko-pomorskim. Po nawałnicy w 2017 roku, która zniszczyła część okolicznych lasów, krajobraz tego miejsca uległ zmianie. Z wierzchołka rozciąga się widok na panoramę Borów Tucholskich, Krajny i Pomorza. Na szczyt prowadzą trzy szlaki turystyczne: Kasztelański, Leona Wyczółkowskiego i Ptasi Szlak Czerwony.

Wyjątkową atrakcją borów są też ptaki. W Kujawsko-Pomorskiem jest nawet cała ich wioska. W Adamkowie niedaleko Tucholi stoi 16 domów, żyje w nich 35 mieszkańców. To Ptasia Wioska, najmniejsza wieś tematyczna w Polsce.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Duża ich część leży w województwie kujawsko-pomorskim, pozostała w pomorskim. I to właśnie na terenie tego drugiego znajduje się Park Narodowy Bory Tucholskie. A w nim - same wspaniałości. Ruszamy na wyprawę! Chcemy dotrzeć nad ukryte w leśnej gęstwinie jezioro Kacze Oko. Wybieramy wiec szlak wiodący w inne wyjątkowe miejsce, jezioro mijamy po drodze. Celem wypisanym na drogowskazach jest pomnik przyrody, 600-letni dąb Bartuś. Jego rozłożysta korona rzuca cień na wody jeziora Płęsno w Parku Narodowym Bory Tucholskie.

Dąb Bartuś w Borach Tucholskich ma 600 lat!

Kacze Oko w Borach Tucholskich zachwyca. Po drodze można podziwiać Bartusia. I jezioro, i dąb są pod ścisłą ochroną!

i

Autor: Park Narodowy Bory Tucholskie

- To najstarsze i najbardziej znane drzewo w Parku, z szacowanym wiekiem około 600 lat, wysokością 2200 cm i obwodem 718 cm. Wewnątrz pnia drzewa znajduje się duża dziupla, służąca, jako schronienie dla różnych zwierząt, w tym wiewiórek, kowalików i zięb. Dąb ten jest prawdopodobnie świadkiem wielu historii związanych z osadnictwem nad jeziorem Płęsno - czyatmy na stronei parku Naqrodowego Bory Tucholskie.

Do dębu Bartuś można dotrzeć z miejscowości Małe Swornegacie lub Bachorze

Do dębu Bartuś można dotrzeć z miejscowości Małe Swornegacie lub Bachorze, przechadzając się niebieską ścieżką dydaktyczną Piła Młyn. Trasa jest łatwo dostępna zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, a dogodne parkingi znajdują się w obu miejscowościach. Ten blisko trzykilometrowy odcinek stanowi on część Szlaku Strugi 7 jezior wytyczonego na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie.

Jezioro Kacze Oko w Borach Tucholskich. Jego woda ma brunatny kolor!

Zanim jednak dotrzemy nad jezioro Płęsno i odpoczniemy w cieniu starego dębu, zatrzymajmy się nad Kaczym Okiem. Nie należy do największych jezior, jego powierzchnia wynosi 0,69 ha, w najgłębszym miejscu mierzy 1,2 m. Jest objęte ścisłą ochroną. Jego wody mają charakterystyczny, brunatny odcień, który jest efektem obecności kwasów humusowych pochodzących z okolicznych torfowisk.

- Kacze Oko jest jeziorem dystroficznym, w którym jedyną rośliną zanurzoną jest nielicznie występujący pływacz drobny Utricularia minor. Na znacznej powierzchni tego powierzchni występuje rdestnica pływająca Potamogeton natans, a przy brzegach niewielkie skupiska grzybieni północnych Nymphaea candida. Na dnie ze względu na niedobory światła spowodowane zabarwieniem wody brak roślinności podwodnej - czytamy na stronie PNBT.

Strefa ekotonu to obszar, gdzie spotykają się różne środowiska, tutaj na przykład na granicy torfowiska i zbiornika wodnego. Składa się głównie z roślin takich jak torfowiec szpiczastolistny (Sphagnum cuspidatum), rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia), modrzewnica zwyczajna (Andromeda polifolia), żurawina błotna (Oxycoccus palustris), bagnica torfowa (Scheuchzeria palustris), przygiełka biała (Rhynchospora alba) i turzyca bagienka (Carex limosa).

Spacer kładką wokół Kaczego Oka

  • W jeziorze Kacze Oko żyją karasie pospolite Carassius carassius i cierniczki Pungitius pungitius.
  • Wokół zbiornika wybudowano drewnianą kładkę, która umożliwia bezpieczne zwiedzanie oraz obserwację niezwykłej przyrody tego miejsca.
WERSJA FB_Biblioteka w Bydgoszczy sprzedaje meble i sprzęt

W Kujawsko-Pomorskiem na wielkiej połaci rozrzucone są wzniesienia jak gigantyczne bochny chleba. To drumliny. Zobacz zdjęcia

Ruszamy nad jezioro Czarownic w Nowem niedaleko Bydgoszczy. To najpewniej tam życie tracili ludzie oskarżani o czary. Mamy zdjęcia.

Polska na ucho
Czarownice
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor: