wokół nas

Kanał Bydgoski kończy 250 lat! W Bydgoszczy będzie wielkie i długie świętowanie [PROGRAM]

2024-09-12 15:14

Można już oglądać zdjęcia ustawione na ul. Mostowej (wzdłuż mostu Staromiejskiego). To dopiero początek. Świętowanie 250 urodzin Kanału Bydgoskiego będzie huczne i pełne atrakcji.

Kanał Bydgoski kończy 250 lat. Czy trafi na listę Pomników Historii?

Zdjęcia eksponowane na moście to fotograficzny zapis historii Kanału Bydgoskiego. Ten wyjątkowy symbol Bydgoszczy, zabytkowa budowla hydrotechniczna, być może znajdzie się niedługo na liście Pomników Historii. Tak chce wojewoda kujawsko-pomorski, Michał Sztybel.

- To niezwykłe wyróżnienie, którym może poszczycić się tylko 126 miejsc w całej Polsce, w tym zaledwie kilka w naszym województwie kujawsko-pomorskim. Wojewódzka Konserwator Zabytków już pracuje nad przygotowaniem niezbędnych opinii. Dziękuję wszystkim społecznikom za ich zaangażowanie w życie nad Kanałem oraz miastu za wszelkie inwestycje, które pozwalają nam cieszyć się tym pięknym miejscem! - mówi Michał Sztybel.

Dotąd Pomnikami Historii w województwie kujawsko-pomorskim są:

  • Biskupin – rezerwat archeologiczny,
  • Chełmno – stare miasto,
  • Ciechocinek – zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym.
  • Grudziądz – zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły,
  • Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek,
  • Toruń – stare i nowe miasto,
  • Włocławek – katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Świętowanie urodzin potrwa cały wrzesień. To ma podkreślić, jak ważną rolę pełnił niegdyś kanał i jak istotny jest dla miasta dziś, choć już w innej odsłonie.

- Kanał zmienił nie tylko rzeczywistość gospodarczą Bydgoszczy, ale dzięki niemu nasze miasto zyskało rangę bardzo ważnego ośrodka transportu - mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, podczas otwarcia wystawy. - Miasto, zgodnie z wolą mieszkańców, przez wiele lat realizowało i nadal realizuje szereg inwestycji związanych z Kanałem Bydgoskim. W ciągu ostatniej dekady w ten obszar miasta zainwestowaliśmy blisko 20 mln zł. Jesteśmy w trakcie przygotowywania kolejnych inwestycji, aby Kanał był idealnym miejscem do wypoczynku, dla uprawiania rekreacji i sportu nie tylko tego na wodzie - dodał.

Co jeszcze będzie się działo w mieście z okazji 250-lecia istnienia Kanału Bydgoskiego?

- Od lat wiele środowisk, wielu ludzi zaangażowanych jest w to, by nasz Kanał odżywał. Każdy, kto tu spaceruje, widzi kapitalne zmiany. Już dziś zapraszamy wszystkich na wystawę oraz na imprezy, które poświęcone będą urodzinom Kanału Bydgoskiego - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

To w tym muzeum 5 września o godz. 17 odbył się wernisaż wystawy pt. Bydgoski Obszar Wodny w czasie II wojny światowej. Co nas jeszcze czeka? Będzie też, jak to nad wodą, aktywnie!

- 14 września (sobota), dokładnie w 250-lecie przepłynięcia pierwszych barek, organizatorzy zapraszają na pokaz świetlny i laserowy „Historia Kanału Bydgoskiego światłem malowana” oraz koncert na wodzie zespołu Pinky Loops. Dzień później (15.09) odbędzie się charytatywny mecz piłki nożnej na boisku Klubu Sportowego Gwiazda. Tego samego dnia o godz. 19 zapraszamy na koncert jubileuszowy (skwer przy ul. Kanałowej/bulwar Sebastiana Malinowskiego). Na scenie: Maciej Miecznikowski, Agata Walczak, Emilia Hamerlik, Judyta Wenda oraz zespół pod dyrekcją Adama Lemańczyka. Wstęp wolny - zapowiadają organizatorzy. - 21 września (sobota) odbędzie się promocja albumu – „250 lat Kanału Bydgoskiego” i koncert muzyki klasycznej na wodzie o godz. 16. W niedzielę, 22 września organizatorzy zapraszają do udziału w bezpłatnym rajdzie rowerowym w ramach cyklu wydarzeń Cztery Pory Roku, na który obowiązuje rezerwacja miejsc. W rajdzie mogą uczestniczyć dzieci od 10 roku życia pod opieką dorosłego opiekuna. Rozpocznie się krótkim zwiedzaniem muzeum, 16-kilometrowa trasa powiedzie wzdłuż Kanału Bydgoskiego aż do Śluzy Osowa Góra. Podczas przejazdu będzie czas na poznawanie historii kanału. Na koniec odbędzie się ognisko. W ostatni weekend września (29.09) zaplanowano koncert przy V śluzie w godz. 18– 20 (polana przy V śluzie, ul. Czarna Droga - dodają.

5 października nad Kanałem Bydgoskim zaplanowano zakończenie z przytupem. Wydarzenie zatytułowane Vabank będzie poświęcone Leonardowi Pietraszakowi. Aktor, zmarły przed dwoma laty, pochodził z Bydgoszczy. Od końca wojny mieszkał przy ul. Grunwaldzkiej, niedaleko Kanału Bydgoskiego.

Bydgoska Łuczniczka z parku Kochanowskiego ma w świecie swoje bliźniaczki. Gdzie jest oryginał? Zobaczcie zdjęcia.

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?
Festiwal Wisły 2024 w Bydgoszczy. Zaglądamy na jarmark!