Spis treści
- Sidney Sedunary pracował na Titanicu
- Steward nie przeżył katastrofy Titanica
- Ciało Sidney’a znaleziono parę dni później
- Po Sindey’u został zegarek. Widzieliśmy go na własne oczy
- Muzeum SeaCity w Southampton. To tam znajdziemy pamiątki po Titanicu
- Historia RMS Titanic
Sidney Sedunary pracował na Titanicu
Sidney Francis Sedunary urodził się w lutym 1887 roku w Newbury w Berkshire. W wieku siedemnastu lat wstąpił do Royal Navy, a w 1908 roku przeszedł do służby handlowej, pracując jako steward dla White Star Line - linii żeglugowej obsługującej popularne parowce.
W 1911 roku Sidney był członkiem załogi statku Olympic, a już 4 kwietnia 1912 roku podpisał umowę o pracę na Titanicu jako starszy steward w trzeciej klasie. Tam pomagał głównemu stewardowi w zarządzaniu całą ekipą stewardów w klasie nr III.
Niektórzy stewardzi sprzątali kabiny, inni dbali o rzeczy pasażerów, czyścili buty lub naprawiali ubrania. Inne zespoły stewardów pracowały w pokojach do palenia oraz przygotowywały jedzenie w kuchni.
Steward nie przeżył katastrofy Titanica
W trakcie katastrofy Titanica steward Sidney Sedunary miał schowany w kieszeni zegarek kieszonkowy. Zatrzymał się on na dziesięć minut przed godziną drugą, mniej więcej pół godziny przed zatonięciem słynnego statku – prawdopodobnie w wyniku zalania.
Ciało Sidney’a znaleziono parę dni później
Kilka dni później w miejscu zderzenia parowca z górą lodową przypłynął statek CS Mackay Bennett. Był to transatlantycki statek do układania i naprawy kabli będący własnością American Commercial Cable Company.
CS Mackay Bennet znany jest z tego, że odzyskał większość ciał po zatonięciu Titanica. Załoga statku odnalazła m.in. ciało Sidneya. Odzyskała zegarek stewarda i inne osobiste przedmioty. Sidney został natomiast pochowany w morzu.
Polecany artykuł:
Po Sindey’u został zegarek. Widzieliśmy go na własne oczy
Zegarek znajduje się obecnie w muzeum Titanica w Southampton, mieście z którego słynny statek wypłynął w swój dziewiczy rejs. Muzeum SeaCity, otwarte przez olimpijskiego mistrza wioślarstwa Jamesa Cracknella, złotego medalistę z Sydney i Aten, kosztowało 15 milionów funtów, z czego 2/3 tej kwoty pokryły władze miejskie.
Dawny budynek sądu i komisariatu policji został przekształcony na potrzeby nowej instytucji. Zwiedzający mogą poznać historię RMS Titanic i dowiedzieć się, jak ta tragedia wpłynęła na miasto i mieszkańców Southampton.
Muzeum SeaCity w Southampton. To tam znajdziemy pamiątki po Titanicu
W muzeum znajduje się interaktywny model Titanica, nagrane wiadomości pasażerów z feralnej nocy, oryginalne przedmioty z najsłynniejszego statku na świecie i wiele więcej.
Muzeum z Southampton odwiedziliśmy w październiku tego roku. Jednym z ciekawszych eksponatów, które widzieliśmy (poza pamiątką po stewardzie Sidney’u Sedunary’ego) był także także bilet na słynny statek z kwietnia 1912 roku, a także menu dla II klasy z dnia 11 kwietnia (na 3 dni przed zatonięciem Titanica).
Historia RMS Titanic
Przypomnijmy, że do katastrofy Titanica doszło w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Statek poruszał się z maksymalną prędkością 24 węzłów, gdy o godz. 23:40 natknął się na górę lodową, której nie udało mu się ominąć.
Po upływie 2 godzin i 40 minut od zderzenia, Titanic zatonął w wodach Atlantyku. W tej tragedii zginęło 1,5 tysiąca pasażerów, a około 710 osób ocalało. Titanic wypłynął z Southampton w Anglii, kierując się do Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych.
Jego wrak został odnaleziony na dnie oceanu w 1985 roku przez zespół naukowców pod przewodnictwem Roberta Ballarda, na głębokości około 3,800 metrów.