Remont wiekowej kamienicy przy ul. Granicznej w Bydgoszczy
Na ul. Granicznej w Bydgoszczy trwają prace modernizacyjne przy dwupiętrowym budynku o prostokątnym kształcie. Obiekt, od momentu swojego powstania, pełnił funkcję mieszkalną. Jego charakterystyczna elewacja frontowa, bogato zdobiona gzymsami, naczółkami oraz detalami w postaci obramień okiennych i konsoli pod dachem, podkreśla historyczny styl budowli. Wejście do budynku zlokalizowano od strony podwórza, co było częstym rozwiązaniem w tego typu zabudowie.
Kiedyś właśnie na tej ulicy kończyło się miasto, dziś to środek Bydgoszczy
Ulica Graniczna, przy której znajduje się budynek, wzięła swoją nazwę od dawnej funkcji, jaką pełniła. Na przełomie XIX i XX wieku wyznaczała granicę administracyjną między Bydgoszczą a przedmieściami. Po zachodniej stronie ulicy tereny wcielono do miasta dopiero w 1920 roku, a sama ulica została wytyczona pod koniec XIX wieku. Wówczas zabudowę mieszkalną koncentrowano między ulicą Śląską a rzeką Brdą. W 1898 roku na terenie pomiędzy ulicą Grunwaldzką a Śląską powstał natomiast warsztat ślusarski Werkstatt Fabrik Fiebrand Bromberg Schleusenau, który z czasem przekształcił się w Państwową Fabrykę Sygnałów Kolejowych, a następnie w Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „BELMA” S.A. Po II wojnie światowej produkcję przeniesiono do nowego zakładu w Białych Błotach.
Tak będzie przebiegał remont kamienicy ADM na Okolu w Bydgoszczy. Wiemy, jak długo potrwa
- Modernizacja budynku przy ul. Granicznej jest realizowana na zlecenie Administracji Domów Miejskich.
- Aktualnie prowadzone są prace termomodernizacyjne, które obejmują między innymi budowę nowoczesnego węzła cieplnego.
- Roboty koncentrują się obecnie na ścianie szczytowej oraz od strony podwórza.
- Wiosną 2025 roku rozpoczną się prace przy elewacji frontowej, co pozwoli zachować pierwotne detale architektoniczne budynku.
- Cała inwestycja wymaga ścisłej koordynacji z Komunalnym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, co wpływa na harmonogram działań (budynek zostanie przyłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej).
- Zakończenie prac planowane jest na 2026 rok.
- Koszt projektu przekracza 1,6 miliona złotych.
Tak zmienia się Okole. Remont za remontem
Wcześniej odnowiono inne budynki przy ul. Granicznej, m.in. kamienice z numerami 21, 23 i 25. Zmieniła się też okolica - miasto postawiło budynek sali sportowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, a dzięki środkom z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego powstały plac zabaw i siłownia plenerowa w jej sąsiedztwie.
W przyszłości zmian w tej części miasta będzie więcej. Opracowywany jest nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części dzielnicy Okole, co ma nadać spójny charakter urbanistyczny temu historycznemu rejonowi.
Wenecja Bydgoska ma niepowtarzalny klimat. Tak wyglądała 90 lat temu, a tak zmieniła się dziś. Zobaczcie zdjęcia.