Magazyn w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym zakończył działalność w weekend. Urzędnicy tłumaczyli, że centrum musi wracać do realizacji swoich umów dotyczących wynajmu tej powierzchni. Pomocą mają się teraz zajmować organizacje pozarządowe.
W czasie akcji pomocowej koordynowanej przez miasto i społeczników przygotowano ponad 15 tys. wyprawek dla uchodźców z Ukrainy. Prawie pół tysiąca palet wypełnionych po brzegi darami bezpiecznie dotarło do Ukrainy. Do tego ponad 4,5 tys. wolontariuszy, którzy pracowali w magazynie.
W pierwszych dniach akcji liczył się czas, kilkuset wolontariuszy rozładowywało, sortowało i pakowało dary, które pilnie miały ruszać do ogarniętej wojną Ukrainy. W kolejnych dniach do BCTW zaczęli przybywać pierwsi uchodźcy, którzy niekiedy z jedną torbą lub walizką znaleźli się w Bydgoszczy. W tym momencie kluczową rolę zaczęli odgrywać wolontariusze przyjmujący zamówienia, przygotowujący wyprawki oraz wolontariusze transportowi, którzy własnymi pojazdami i za własne pieniądze odwozili osoby z otrzymanymi wyprawkami do miejsc tymczasowego pobytu. Na uznanie zasługują także wolontariusze animatorzy, którzy sprawiali, że w tym trudnym czasie na twarzach dzieci pojawiał się uśmiech
- informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.
Dotychczas zebrane dary zostały przekazane potrzebującym, a pozostałe w najbliższych dniach trafią do organizacji pomocowych na terenie miasta.
W Bydgoszczy działają organizacje, które na co dzień pomagają uchodźcom:
- Polski Czerwony Krzyż - przy ul. Warmińskiego 10.
- Stowarzyszenie „Dzięki Wam” - przy ul. Grunwaldzkiej 32.
- Bydgoszcz Pomaga Ukrainie - przy ul. Gdańska 138 (były sklep Akpol) oraz ul. Jackowskiego 30.
- Sklep „Za Dziękuję” - przy ul. Pod Blankami 59.
- Fundacja Pro Omnis - przy ul. Jarużyńska 9.
- Bazylika pomaga.