W 2022 roku było 5 katastrof lotniczych. Nie wszyscy zginęli!
Samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Do katastrof dochodzi sporadycznie, natomiast każdej sekundy, jakiś człowiek na świecie ginie w wyniku wypadku samochodowego lub losowego (np. przy pracy, w domu etc.). Choć wydaje nam się, że w przypadku katastrofy lotniczej, nie mamy szans na przeżycie – jesteśmy w ogromnym błędzie!
O większości wypadków samolotowych tak naprawdę nie słyszymy, chyba że wydarzą się na terytorium naszego kraju. W mediach na całym świecie pojawiają się komunikaty dotyczące katastrof, lecz tylko tych najstraszniejszych – w których nie mamy ocalałych.
Dla przykładu, w 2022 roku doszło do 5 katastrof lotniczych na świecie. W Chinach zginęły 132 osoby i nie przeżył nikt. Lecz dla porównania – podczas wypadku w Tanzanii zmarło 19 osób. W katastrofie LATAM Perú, która miała miejsce w listopadzie, zmarły 2 osoby, a 41 było rannych. Podczas zderzenia Su-34 w Jejsku zginęło 15 osób, a 26 osób ocalałych odniosło obrażenia.
Które miejsca w samolocie są najbezpieczniejsze? Które zwiększą prawdopodobieństwo, że przeżyjemy (ewentualną!) katastrofę? Eksperci tłumaczą!
Wybierz to miejsce w samolocie. W razie katastrofy Twoje szanse na przeżycie to prawie 70%!
Statystyki pokazują, że prawdopodobieństwo przeżycia pasażerów zajmujących tylne rzędy wynosi 69%. Zajmujący rzędy środkowe mają już 56% szans, że przeżyją katastrofę lotniczą. Jednak w przypadku pasażerów zajmujących rzędy przednie, wartość ta wynosi niespełna 49%, czyli mniej niż połowa.
Które miejsca w samolocie wybrać? Wielu ekspertów uważa, że największe szanse mają siedzący nie dalej niż 5 rzędów od tylnego (ostatniego) wyjścia. Co więcej – bezpieczniejszymi siedzeniami są te od strony przejścia, a nie przy oknach.
Francois Parent przeżył katastrofę w 2000 roku. Życie zawdzięcza miejscu, na którym siedział
Potwierdza to podróżujący w interesach Francois Parent, pasażer lotu Singapore Airlines 006 z z Taoyuan do Los Angeles, który zajmował właśnie miejsce od strony przejścia z tyłu samolotu. 31 października 2000 roku, w wyniku pomylenia przez pilotów pasa startowego, samolot roztrzaskał się. Na miejscu zginęło prawie 90 pasażerów. Parent przeżył nie zdając sobie sprawy, że ocaliło go tylko i wyłącznie wykupione miejsce – w ostatnim rzędzie.
Jak zaznaczają eksperci – przeważająca większość wypadków z udziałem samolotów ma miejsce podczas startu i lądowania. Maszyna uderza wówczas w ziemię lub w przeszkodę przodem. Wtedy pasażerowie siedzący w pierwszych rzędach, a także piloci są najbardziej narażeni na śmierć. Im dalej od pierwszych rzędów siedzą podróżni – tym mniej obrażeń mogą doznać. Dodatkowo, jako pierwsi wydostaną się z płonącego samolotu wyjściem ewakuacyjnym.
Jeśli zatem boimy się latać i chcemy czuć się bezpiecznie podczas podróży – dla komfortu psychicznego możemy wybrać któreś z tych dziesięciu miejsc (pięć ostatnich od strony przejścia po lewej i prawej stronie).
Przypomnijmy jednak, że katastrofy lotnicze zdarzają się niezwykle rzadko, a samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Potwierdzają to kolejne statystyki, zgodnie z którymi prawdopodobieństwo śmierci w wyniku katastrofy lotniczej wynosi 1 do 11 milionów!
Źródło: Katastrofa w przestworzach, odc. 12, sezon 11