Lasy państwowe są otwarte dla każdego, ale każdy powinien też pamiętać, że w lesie jesteśmy gośćmi - i jak przystało na gości, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Szanujmy las i wszystko, co w nim żyje.
W lesie nie można używać ognia, bo to ogromne zagrożenie. Jednym z największych niebezpieczeństw są wyrzucane niedopałki papierosów i pozostawione odłamki szkła. To szczególnie groźnie podczas suszy. Niewielka iskra może wywołać gigantyczny pożar. Warto pamiętać, że w takich sytuacjach niszczone są cenne drzewa i zwierzęta, które żyją w lesie.
Niestety nie brakuje ludzi, dla których las to zwykły śmietnik. Na pewno każdy zetknął się kiedyś ze stertą odpadów, które ktoś pozostawił w lesie - to zwykle butelki, puszki, odpady budowlane, ogromne worki ze śmieciami. Trzeba pamiętać, że takie śmieci niszczą naturę i rozkładają się przez wiele lat.
Zwierzęta to naturalni mieszkańcy lasów. Świetnie sobie tam radzą. Ludzie nie powinni ich głaskać, dotykać, przenosić czy zabierać do domu. Ważna jest też cisza, którą powinniśmy zachować w lesie. Przepisy wyraźnie zabraniają hałasowania i używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.
Nie wolno straszyć zwierząt, które tam przebywają. Jednocześnie swoje zwierzęta powinniśmy trzymać na smyczy. Prawo zabrania płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt w lesie. Zabrania również puszczania psów luzem.
Trzeba też odpowiednio zbierać grzyby i owoce. Grzyby należy zbierać tak, by nie uszkodzić grzybni. Miejsce po zerwanym grzybie najlepiej przykryć mchem lub ściółką leśną.
O zasadach, które obowiązują w lasach, mówi ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach. Warto wiedzieć, że strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy, mają prawo wlepić mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Lasy Państwowe przypominają, że taka kara może spotkać spacerowicza na przykład za wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk, wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.
Nadleśnictwo Bydgoszcz przygotowało listę potencjalnych zagrożeń, które mogą spotkać nas w lesie:
- Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić.
- Nierówny teren. Las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. Puszcza Bydgoska w dużej części zlokalizowana jest na obszarze wydmowym, z wysokimi pagórkami i stromymi podejściami.
- Drogi leśne. Mogą po nich poruszać się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po szlakach konnych. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury. Drogi leśne generalnie nie udostępnione do ruchu publicznego. Jeśli jednak są, wówczas są oznakowane stosownymi znakami.
- Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Lokalizacja dłużej trwających prac jest ogłaszana również na stronie internetowej nadleśnictwa. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
- Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.
- Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
- Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
- Lasy w okolicach Brzozy Bydgoskiej były terenem intensywnych działań wojennych. Do dziś można w nich spotkać niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku ich spotkania należy powiadomić policję w celu zabezpieczenia terenu.
- Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
- Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.