Kamera zamiast prowadzących. Koniec z klasycznym studiem losowań
Dotychczasowe transmisje losowań gier liczbowych Lotto wymagały obecności około 20 osób dziennie. Wśród nich byli realizatorzy wizji, operatorzy dźwięku, oświetleniowcy, producenci czy prowadzący. Od 2026 roku ten model odejdzie do przeszłości. Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, plan zakłada likwidację klasycznego studia losowań. W jego miejsce ma pojawić się niemal bezobsługowa transmisja: jedna kamera, wyniki na ekranie i podkład muzyczny w tle.
Choć Totalizator Sportowy nie potwierdził jednoznacznie szczegółów tej zmiany, w odpowiedzi dla „GW” przyznał, że dostosowuje się do „nowych trendów w losowaniach”, z naciskiem na automatyzację. Telewizja Polska również potwierdziła, że studio ma być niemal bezobsługowe.
Zwolnienia w Lottomerkury. Pracownicy rozgoryczeni
W wyniku reorganizacji pracę stracić ma 45 osób zatrudnionych w Lottomerkury. To właśnie ta spółka odpowiadała dotąd za produkcję i realizację losowań Lotto. Pracownicy zostali poinformowani o decyzji na specjalnym spotkaniu z prezesem Waldemarem Krukowskim.
– Zdecydowana większość zespołu pracuje w studiu przynajmniej 11 lat, niektórzy jeszcze dłużej. Jesteśmy zażenowani takim traktowaniem oraz brakiem jakiegokolwiek wytłumaczenia, dlaczego studio ulega likwidacji – powiedział anonimowo jeden z pracowników w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.
Wśród zwalnianych mają być osoby techniczne: montażyści, operatorzy kamer, oświetleniowcy i realizatorzy dźwięku.
Totalizator Sportowy: „To podwykonawcy, a nie nasi pracownicy”
W odpowiedzi na pytania dziennikarzy Totalizator Sportowy podkreślił, że osoby pracujące w studiu Lotto nie są bezpośrednio jego pracownikami, lecz podwykonawcami.
– To znakomici profesjonaliści, których traktujemy z pełnym szacunkiem. Niemniej pamiętajmy, że zmiany w formatach studyjnych, jak w wielu innych produkcjach, są normalną praktyką rynkową – przekazano w komunikacie.
Tymczasem sama spółka Lottomerkury publikuje nowe ogłoszenia o pracę – jednak nie w obszarze produkcji telewizyjnej. Poszukiwani są m.in. analitycy biznesowi, administratorzy baz danych oraz testerzy automatyzujący.
Historia studia losowań Lotto dobiega końca?
Pierwsze losowanie Lotto z udziałem kamer odbyło się 11 marca 1973 roku. Od tego czasu transmisje gier liczbowych na stałe zagościły w polskich domach. Współczesne losowania odbywają się trzy razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i soboty o godz. 22:00. Teraz, po ponad 50 latach, format ma zmienić się diametralnie.
Wciąż nie wiadomo, czy nowa formuła spodoba się widzom, którzy przyzwyczaili się do dobrze znanego, niemal rytualnego charakteru transmisji. Dla wielu z nich losowanie z udziałem prowadzącego i maszyn losujących było symbolem wiarygodności i przejrzystości. Teraz ma je zastąpić cyfrowy ekran i podkład muzyczny.