Do zdarzenia doszło środę, 15 lutego. Jeden z policjantów wydziału kryminalnego otrzymał wówczas telefon od mężczyzny z prośbą o pomoc. Zgłaszający był mocno poruszony. Podczas rozmowy trzymał w ręku nóż i poinformował, że chce popełnić samobójstwo.
- Mężczyzna powiedział jak się nazywa. Funkcjonariusze, wykonujący akurat zadania na terenie Świecia, nie przerywając rozmowy telefonicznej wcielili się w rolę psychologa i negocjatora. Wspierając rozmówcę odwodzili go od myśli samobójczych – informuje kom. Joanna Tarkowska, rzecznik prasowy KPP Świecie.
Z relacji policjantów wynika, że sytuacja była o tyle dramatyczna, że mężczyzna, jak twierdził, miał już za sobą podobne problemy. Liczyła się każda minuta. Kryminalni podjęli błyskawiczne, a co najważniejsze skuteczne działania, które doprowadziły do ustalenia miejsca zamieszkania i odnalezienia mężczyzny.
- Dzięki profesjonalnemu i opanowanemu podejściu policjantów udało się powstrzymać 50-latka. Po wejściu do mieszkania mundurowi zabezpieczyli narzędzia, którymi mógł zrobić sobie krzywdę i zaproponowali pomoc. Gdy sytuacja została opanowana, okazało się, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu – dodaje rzeczniczka świeckiej policji.
Na miejsce przyjechali ratownicy medyczni, którzy udzielili mężczyźnie pomocy i w asyście policjantów przewiozła do szpitala. Po badaniach mężczyzna został doprowadzony do wytrzeźwienia.
Pamiętajmy, że jeśli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić – apelują policjanci. Każdy z nas może mieć słabsze chwile, czasem myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy, jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami, którzy dyżurują pod numerem telefonu 116 123. Możemy też zajrzeć na stronę www.psychologia.edu.pl, gdzie znajduje się lista placówek, w których możemy uzyskać profesjonalną pomoc. Pamiętajmy, nie musimy być sami z naszymi problemami. Są osoby, które nam pomogą, całkowicie bezpłatnie i anonimowo.
Gdzie szukać pomocy
116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
116 111
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
121 212
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
22 635 09 54
Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.