Ceny za śmieci szybują w górę w wielu miastach Polski. Samorządowcy tłumaczą się przepisami, a my mamy płacić

i

Autor: D. Witt/Pexels

podwyżki

Ceny za śmieci wzrosną w wielu miastach nawet 100 proc. Od 1 stycznia 2025 może być jeszcze drożej!

2024-07-25 14:51

Za wywóz odpadów w niektórych miastach w Polsce niebawem będzie trzeba zapłacić nawet o 100 proc. więcej niż teraz. W innych podwyżki już wchodzą w życie. Samorządowcy m.in. w Radomiu, Katowicach czy Słupsku tłumaczą, że muszą podnosić stawki, by miasto nie musiało dokładać do śmieciowego interesu. Niewiele jest takich miejscowości, gdzie się tego nie planuje. Sprawdziliśmy, jak będzie w Bydgoszczy. Mieszkańcy mogą się zdziwić! Ceny za śmieci rosną o kilkadziesiąt procent, a od 2025 roku ma być jeszcze drożej!

Opłaty za wywóz śmieci będą wyższe nawet o 100 proc. jeszcze w 2024 roku

Wśród miast, których radni już zatwierdzili lub wkrótce wprowadzą podwyżki opłat za wywóz śmieci, są m.in. Bielsko-Biała, Głogów, Katowice, Legnica, Mysłowice, Nowa Ruda, Ostrołęka, Pszczyna, Radom, Słupsk, Wałcz, Zagłębie Miedziowe i Żory. Więcej mieszkańcy niektórych będą płacić jeszcze w 2024 roku.

Jak podaje TVN24 w programie Polska i Świat urzędnicy z Katowic proponują ponad 30-procentową podwyżkę. Władze miasta wyjaśniają, że w ostatnich latach koszty związane z wysyłaniem śmieciarek znacznie wzrosły, a samorządy nie mogą dopłacać do wywozu odpadów.

 - Na rynku tylko 300 procent podwyżki, jeśli chodzi chociaż o opłatę za megawatogodzinę. To są potężne kwoty do tego wzrostu. Opłata za olej napędowy, opłata do urzędu marszałkowskiego, którą musimy wnosić. Więc szereg jest tych składowych, które wpłynęły na tę sytuację - mówiła Sandra Hajduk, rzeczniczka Urzędu Miasta w Katowicach w materiale Łukasza Wieczorka.

Obecnie każdy mieszkaniec Katowic płaci miesięcznie 26,30 zł. Cena wzrośnie do 35,20 zł. W przypadku czteroosobowej rodziny koszty zwiększą się od 1 września z 105,20 zł do 140,80 zł miesięcznie. To propozycja miasta, ostateczną decyzję podejmą radni.

W Radomiu od 1 października rachunki za śmieci wzrosną nawet o 100 proc. Dla mieszkańców domków jednorodzinnych w Radomiu, gdzie mieszka więcej niż jedna osoba, stawka wzrośnie do 78 zł miesięcznie. Mieszkańcy bloków zapłacą dwa razy więcej, jeśli mieszka tam tylko jedna osoba. Dla większej liczby osób stawka wzrośnie do 60 zł.

W Warszawie podwyżki za śmieci nie będzie, warszawiacy przez rok będą nawet płacić za śmieci mniej

Warszawa jest wyjątkiem - tutaj nastąpi obniżka opłat za śmieci. Miasto oszczędziło dzięki zmianie przepisów i możliwości zawierania umów z firmami nie tylko z Warszawy i okolic (te oddalone od stolicy okazały się konkurencyjne cenowo). Obniżki będą obowiązywały przez rok.

Od jesieni mieszkańcy domów w Warszawie zapłacą 91 zł zamiast 107 zł, a mieszkańcy bloków i kamienic - 60 zł miesięcznie zamiast 85 zł.

W Bydgoszczy od lat cena za wywóz śmieci ani drgnęła. Teraz też nie ma pomysłu, by ja podnosić

O podwyżkach nie ma mowy w Bydgoszczy, przynajmniej na razie.

- Nie ma obecnie takich planów - odpowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka bydgoskiego ratusza, kiedy pytamy o ewentualne podwyżki w tym lub na początku przyszłego roku.

Od kilku lat opłata za odbiór odpadów w Bydgoszczy wynosi 21 zł od osoby.

Od 1 stycznia 2025 roku za butelki PET dostaniemy kaucję. Jak to wpłynie na cenę za wywóz śmieci?

Wszystko i wszędzie może się jednak zmienić od stycznia 2025 roku, bo wtedy wejdzie w życie system kaucyjny. Będziemy mogli oddawać do sklepów plastikowe butelki (sklepy o powierzchni powyżej 200 m² będą musiały je przyjmować). W cenę napoju będzie wliczona kaucja, która przy zwrocie pustego opakowania wróci do kupującego. Stracą firmy zajmujące się dotąd sortowaniem odpadów, bo w koszach będzie mniej butelek PET. Dotąd zarabiały na sprzedaży surowców. Żeby śmieciowy interes się kulał, podniosą gminom stawki, a te zapłacą z naszych.

Hulajnoga elektryczna zniknęła, a policjanci z Bydgoszczy szukają tego mężczyzny. Rozpoznajesz go?

Jakie światowe miasta są mniejsze od Bydgoszczy? Paryż, Madryt czy Miami?

Pytanie 1 z 12
Które miasto jest większe?