Mocne słowa bydgoskiego biskupa o obrazie współczesnego mężczyzny. „Laluś”, który chodzi co tydzień do fryzjera

i

Autor: YouTube/Wydawnictwo Esprit/screen, Google street view

wokół nas

Mocne słowa bydgoskiego biskupa o obrazie współczesnego mężczyzny. „Laluś”, który chodzi co tydzień do fryzjera

2024-11-22 15:21

Współczesny obraz mężczyzny, według biskupa Diecezji Bydgoskiej, Krzysztofa Włodarczyka, coraz bardziej odbiega od tradycyjnych wartości związanych z męskością. Zdaniem księdza, kultura promuje „lalusia”, który co tydzień chodzi do fryzjera i korzysta z kosmetyków. W wywiadzie z Joanną Bątkiewicz-Brożek ordynariusz opowiedział o swoim zaangażowaniu w ruch Wojowników Maryi. Szczegóły poniżej.

Biskup z Bydgoszczy Wojownikiem Maryi

Ksiądz Krzysztof Włodarczyk, pierwszy biskup pasowany na Wojownika Maryi, udzielił wywiadu Wydawnictwu Esprit. W rozmowie z Joanną Bątkiewicz-Brożek omówił temat wojowników oraz ich postrzegania we współczesnym świecie. Po raz pierwszy ordynariusz zetknął się z tym ruchem w 2021 roku.

- Trzy lata temu, gdy przyszedłem do diecezji bydgoskiej, krótko po moim przyjściu już było przygotowane spotkanie dla Wojowników Maryi. To było 6 listopada 2021 roku, a ja tu od 1 października zacząłem swoją posługę już tak oficjalnie. Wtedy Wojownicy Maryi przyszli do mnie, do nowego biskupa, poinformowali, że będzie takie wydarzenie w diecezji bydgoskiej, jeszcze za zgodą biskupa poprzedniego. Spytali, co ja na to. Ja odpowiedziałem, że bardzo się cieszę. To było moje pierwsze spotkanie z Wojownikami Maryi i powiem tak otwarcie, że wtedy wziąłem taki żywy udział, uczestniczyłem w pełni w tym spotkaniu i miałem okazję spotkać się bezpośrednio z księdzem Dominikiem Chmielewskim – mówił biskup Krzysztof Włodarczyk w wywiadzie.

Ksiądz Dominik Chmielewski, który założył „Wojowników Maryi” przestał pełnić funkcję moderatora ruchu w marcu 2023. Nauczania księdza Chmielewskiego wzbudzały kontrowersje od dłuższego czasu, a sam duchowny kilka razy znalazł się na tapecie. W końcu podjęto decyzję, że obowiązki ks. Chmielewskiego przejmie ks. Piotr Pączkowski.

Ksiądz Chmielewski nadal towarzyszył jednak uczestnikom ruchu. Podobnie, jak bydgoski ordynariusz, który jest członkiem wojowników od dwóch lat.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Celem wojowników jest m.in. kształtowanie postawy mężczyzny

Wojownicy Maryi budzą w wielu środowiskach spore kontrowersje. Ordynariusz wyjaśnił w wywiadzie, że jego zdaniem wynika to częściowo z niezrozumienia ich przesłania. Mężczyzna, zdaniem księdza, powinien być obrońcą swojej rodziny – żony i dzieci – oraz przewodnikiem – duchowny zacytował jedną z lektur. Owa "walka" zdaniem księdza nie polega jednak na tym, co mogą sobie wyobrażać niektórzy, lecz ma głębsze, duchowe znaczenie.

Współczesny obraz mężczyzny według biskupa z Bydgoszczy

Celem Wojowników Maryi – zdaniem biskupa - jest m.in. kształtowanie postawy mężczyzny, który modli się na różańcu, ale "nie kojarzy się z jakimś lalusiem czy nieudacznikiem" – podkreśla biskup Włodarczyk w rozmowie z Joanną Bątkiewicz-Brożek. Wojownik buduje tożsamość mężczyzny – dodaje ordynariusz.

- Wojownik buduje tożsamość mężczyzny, który wbrew tej kulturze, która proponuje pokolenie mężczyzny metroseksualnego, który będzie korzystał ze świata, będzie co tydzień u fryzjera, będzie kupował najlepsze kosmetyki i będzie takim – przepraszam za określenie – takim lalusiem trochę. Więc tutaj ten obraz na pewno będzie ważny. Obecność wojownika w świecie, Wojownika Maryi, który pokazuje, że jest mężczyzną, zna swoją tożsamość, wie kim jest, jakie jest jego powołanie i rzeczywiście w tym się rozwija – zaznaczył biskup Krzysztof Włodarczyk.

Kim są Wojownicy Maryi? Wspólnota od lat budzi kontrowersje

Wojownicy Maryi to kontrowersyjna wspólnota męska o charakterze maryjnym, założona przez księdza Dominika Chmielewskiego. Powstała podczas cyklicznych, otwartych spotkań formacyjnych dla mężczyzn organizowanych w Lądzie. Obecnie wspólnota skupia 10 000 członków aktywnie formujących się w ponad 10 krajach na świecie.

CH czy H? Jak zapiszesz to słowa?
Pytanie 1 z 25
Jak zapiszesz to słowo?
Patricia Kazadi o porównaniach do Pauliny Sykut-Jeżyny. Mówi wprost, co o tym sądzi