Muzeum Borów Tucholskich w starym spichlerzu. Można się tu przenieść w czasie!

2025-07-22 14:58

W samym sercu Borów Tucholskich znajduje się wyjątkowe miejsce, które pozwala przenieść się w czasie i lepiej poznać ten malowniczy region. Muzeum Borów Tucholskich, mieszczące się w zabytkowym spichlerzu z XIX wieku, zaprasza do odkrywania lokalnej historii, tradycji i przyrody w ciekawy i przystępny sposób.

Muzeum Borów Tucholskich w starym spichlerzu. Można się tu przenieść w czasie!

i

Autor: Muzeum Borów Tucholskich
  • Odkryj Muzeum Borów Tucholskich, mieszczące się w zabytkowym spichlerzu z XIX wieku, które przenosi w podróż po historii i kulturze regionu.
  • Zobacz stylizowaną chatę borowiacką, tradycyjne zawody i bogatą faunę oraz florę Borów Tucholskich.
  • Dowiedz się o godzinach otwarcia, cenach biletów i innych atrakcjach, które czekają na Ciebie w Borach Tucholskich!

W sercu Borów Tucholskich jest miejsce, które przenosi zwiedzających w fascynującą podróż po historii i kulturze tego wyjątkowego regionu. Muzeum Borów Tucholskich zostało otwarte 27 września 1980 roku. Jego siedzibą jest zabytkowy spichlerz z XIX wieku.

Zwiedzający mogą tutaj odkryć wiele wystaw stałych i czasowych, które ukazują różne aspekty życia i przyrody Borów Tucholskich.

Co zobaczyć w Muzeum Borów Tucholskich?

Jednym z najciekawszych elementów muzeum jest stylizowana chata borowiacka, która pokazuje codzienne życie mieszkańców tego obszaru sprzed lat.Można zobaczyć ekspozycje poświęcone tradycyjnym zawodom, takim jak pszczelarz, stolarz, rolnik czy leśnik. Ważną częścią muzealnej ekspozycji jest także wystawa fauny i flory Borów Tucholskich. Zwiedzający mogą zobaczyć gatunki zarówno współczesne, jak i te już wymarłe lub zagrożone, co pozwala docenić bogactwo i różnorodność przyrody tego regionu.

Muzeum Borów Tucholskich: godziny otwarcia i ceny

Muzeum znajduje się przy ulicy Podgórnej 3 w Tucholi. Jest otwarte od wtorku do piątku w godzinach 9–17 oraz w weekendy od 10 do 16. W poniedziałki placówka jest nieczynna.

Cena biletu normalnego wynosi 10 złotych, natomiast ulgowego 5 złotych (przysługuje m.in. uczniom, studentom, emerytom i rencistom).

Bezpłatny wstęp mają dzieci do 7 lat, osoby z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami, pracownicy muzeów oraz wybrane grupy zorganizowane.

Muzeum Borów Tucholskich to doskonałe miejsce dla każdego, kto chce poznać historię i kulturę regionu w sposób angażujący i interaktywny. Dzięki różnorodnym wystawom każdy, zarówno miłośnik historii, pasjonat przyrody, jak i rodzina z dziećmi, znajdzie tu coś dla siebie. Co więcej, wizyta w muzeum może stanowić świetny punkt wyjścia do dalszego odkrywania uroków Borów Tucholskich i okolicznych atrakcji.

Co zwiedzić w Borach Tucholskich?

  • Oczywiście muzeum to dopełnienie wyprawy w Bory Tucholskie. Bory Tucholskie to drugi pod względem wielkości kompleks leśny w Polsce, pełen przyrodniczych perełek i zachwycających krajobrazów, od których trudno oderwać wzrok. To idealne miejsce na piesze wędrówki i rowerowe wyprawy – szlaków i ścieżek tu nie brakuje. Można się wybrać np. nad wyjątkowe Jezioro Żurskie – sztuczny zbiornik ukryty wśród lasów powiatu świeckiego. Znajdują się na nim trzy malownicze wyspy, w tym jedna o intrygującej nazwie Madera! Gdy jezioro powstawało, jego widok podziwiał sam prezydent Ignacy Mościcki. Miało to miejsce w 1930 roku, podczas jego wizyty w Toruniu z okazji rocznicy odzyskania Pomorza.
  • Wzgórze Wilhelma, o wysokości 171,06 m n.p.m., jest drugim najwyższym wzniesieniem w województwie kujawsko-pomorskim. Po nawałnicy w 2017 roku, która zniszczyła część pobliskich lasów, krajobraz tego obszaru uległ zmianie. Z wierzchołka roztacza się widok na panoramę Borów Tucholskich, Krajny oraz Pomorza. Na szczyt prowadzą trzy szlaki turystyczne: Kasztelański, Leona Wyczółkowskiego i Ptasi Szlak Czerwony.
  • Jezioro Sosnówek to wyjątkowy rezerwat w sercu Borów Tucholskich! To oligotroficzny zbiornik o krystalicznie czystej wodzie (jej przejrzystość sięga 8 m!), rzadkich roślinach i malowniczym otoczeniu. Dowiedz się, dlaczego to miejsce jest tak cenne i co sprawia, że warto je chronić!
  • Piekło to malowniczy obszar w rezerwacie Dolina Rzeki Brdy, znajdujący się w pobliżu Tucholi w województwie kujawsko-pomorskim. W tym regionie rzeka, wychodząc z koryta, odsłania liczne głazy narzutowe, które tworzą naturalną zaporę, przez co woda zyskuje cechy wartkiego, górskiego potoku. Nazwa "Piekło" pochodzi od trudności, jakie te kamienie stwarzały flisakom spławiającym drewno po rzece. To miejsce z pewnością zasługuje na wizytę i odkrycie jego uroku na własne oczy!
  • Wyjątkową atrakcją borów są też ptaki. W Kujawsko-Pomorskiem jest nawet cała ich wioska. W Adamkowie niedaleko Tucholi stoi 16 domów, żyje w nich 35 mieszkańców. To Ptasia Wioska, najmniejsza wieś tematyczna w Polsce.
  • Urzeka też Kacze Oko w Borach Tucholskich. Jego woda ma brunatny kolor!
Gdzie leżą Bory Tucholskie? Tylko mieszkaniec kujawsko-pomorskiego odpowie na wszystkie pytania w tym QUIZIE
Pytanie 1 z 10
Bory Tucholskie znajdują się na pograniczu województwa kujawsko-pomorskiego i:
Eska Summer City na XI Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach