ciekawostki

Na fordońskich drzewach zawisły drewniane rzeźby ptaków i grajków. To pomysł bydgoszczanina

2025-02-07 11:02

- To dzieło mojego sąsiada z pierwszego piętra - krzyczy do nas przez okno mieszkanka najwyższego piętra bloku przy ul. Szancera na Bajce w bydgoskim Fordonie. Mieszkańcy są zachwyceni niewielkimi rzeźbami umocowanymi na dwóch drzewach. Podczas spacerów zwłaszcza rodzice z dziećmi przystają, robią zdjęcia.

Urocze rzeźby na drzewach w Fordonie. Ich autorem jest mieszkaniec pobliskiego bloku

Jedna z rzeźb umieszczonych na drzewach przy ul. Szancera w Fordonie przedstawia parę muzyków. On gra, ona śpiewa. Autor zadbał o każdy detal, spódnica piosenkarki ma wyrzeźbione wzorki, muzyk nosi rzeźbiony zarost. Druga to ptasia rodzina na gałęzi. Można nawet wypatrzeć rozczulającą scenę karmienia pisklęcia.

Co do tego, że rzeźby są urocze i dodają kolorytu całemu osiedlu Bajka, nikt nie ma wątpliwości. Mieszkańcy specjalnie zmieniają trasę spacerów, by wypatrzeć nowe ozdoby. Jak dowiedzieliśmy się w Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, umieszczenie tych rzeźb na drzewach to nie był pomysł administracji, ale spółdzielnia o oddolnej inicjatywie mieszkańca wie.

- To dzieło mojego sąsiada z pierwszego piętra - krzyczy do nas przez okno mieszkanka najwyższego piętra bloku przy ul. Szancera na Bajce.

Bydgoszczanin chciał upiększyć okolicę i przełamać zimową szarugę. Udało się. Niektórzy mają jednak wątpliwości co do sposobu umocowania rzeźb na drzewach. Czy to im nie zaszkodzi? Użyto gwoździ i haków.

Czy można wbijać gwoździe w drzewa?

Specjaliści zalecają, by - gdy tylko można - rezygnować z wbijania gwoździ głęboko w rosnące drzewa, np. gdy chcemy przytwierdzić karmnik. Lepsze są haki i specjalne opaski. Te metody minimalizują uszkodzenia kory i nie zaburzają przepływu soków w drzewie.

  1. Opaski lub paski mocujące (najlepsza metoda)
    • Użyj elastycznych pasków, np. gumowych, materiałowych lub opasek zaciskowych – delikatnie obejmują one pień i nie ranią drzewa.
    • Można zastosować drut w osłonie gumowej lub sznurek jutowy, ale trzeba go regularnie sprawdzać i luzować, aby nie wrósł w korę.
  2. Hak wkręcany (mniejsza szkoda niż gwóźdź)
    • Jeśli trzeba użyć czegoś mocniejszego, lepszy będzie stalowy hak wkręcany niż wbity gwóźdź, ponieważ drzewo potrafi go częściowo "zabliźnić".
    • Hak powinien być wkręcony na minimalną głębokość i umieszczony w starszej części pnia, gdzie uszkodzenie będzie mniej szkodliwe.

Specjaliści z bydgoskiego Stowarzyszenia MODrzew - Monitoring Obywatelski Drzew na temat wbijania gwoździ w drzewa

O to, czy ludzie mogą mocować różne rzeczy do drzew przy użyciu gwoździ, zapytaliśmy eksperta ze Stowarzyszenia MODrzew.

- Mogą, najlepsze są miedziane lub mosiężne. Grzyby nie lubią miedzi - mówi dr. inż. Maciej Korczyński ze stowarzyszenia MODrzew. - Choć lepsza byłaby opaska mocująca do drzewa. Trzeba ją co parę lat luzować. Czy będzie ładna, to inna kwestia. Tak samo, jak to, jak będą wyglądały rzeźby za kilka lat. Uważam, że drzewa mimo wszystko dadzą sobie rade. Rzeźby są fajne i o ile nie będą przybijanie do drzew masowo, to nie widzę problemu. Dla bezpieczeństwa proponuje posadzić w sąsiedztwie trochę nowych drzew - dodaje.

Polska na ucho
Czarownice
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta
Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?

Tam, gdzie będzie nowy bydgoski McDonald's, na razie jest dziura w ziemi. Zobaczcie zdjęcia.

Policjanci oddali strzały w podbydgoskim Żołędowie