Najbardziej zdrowie miasta w Polsce. Jak wypadło Kujawsko-Pomorskie? Bardzo słabo!

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Ranking

Najzdrowsze miasta w Polsce 2024. Jak wypadło Kujawsko-Pomorskie? Bardzo słabo!

2024-09-27 14:50

Indeks Zdrowych Miast to ogólnopolska inicjatywa, która ocenia, jak polskie miasta podchodzą do kwestii zdrowia oraz ogólnego dobrostanu swoich mieszkańców. Po raz kolejny eksperci przeanalizowali warunki sprzyjające zdrowemu życiu dla milionów Polaków. Jak wypadły miasta z województwa kujawsko-pomorskiego w rankingu Indeks Zdrowych Miast 2024? Niestety, nie najlepiej. Szczegóły poniżej.

Spis treści

  1. Wyniki Indeksu Zdrowych Miast 2024
  2. Co wzięto pod uwagę w badaniu?
  3. Wyniki dla Kujaw i Pomorza. Bydgoszcz na samym końcu!
  4. Miasta poniżej 300 tys. mieszkańców w rankingu
  5. Wyniki dla Grudziądza i Włocławka
  6. Włocławek wyróżniony w kategorii „Mieszkalnictwo”
  7. Grudziądz jednym z liderów w kategorii „Środowisko”
  8. Olsztyn w obszarze „Infrastruktura”

Wyniki Indeksu Zdrowych Miast 2024

Opublikowane zostały wyniki trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast, przeprowadzonej w 2024 roku. Indeks ten porównuje warunki sprzyjające zdrowemu życiu mieszkańców w polskich miastach na prawach powiatu.

Raport został przygotowany przez naukowców z SGH, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Grupę Lux Med. Opracowanie opiera się na oficjalnych danych statystycznych, takich jak Bank Danych Lokalnych GUS, ProfiBaza, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Co wzięto pod uwagę w badaniu?

Analizowane były przede wszystkim warunki sprzyjające zdrowemu życiu dla około 12,4 miliona mieszkańców miast. Uwzględniono kilkadziesiąt czynników w ośmiu obszarach: zdrowie, demografia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura oraz przestrzeń.

Wyniki dla Kujaw i Pomorza. Bydgoszcz na samym końcu!

Jak wypadły w rankingu miasta z kujawsko-pomorskiego? Niestety, słabo. Przypomnijmy, że na terenie Kujaw i Pomorza znajdują się 4 miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz.

Kategoria główna została podzielona na dwie części: miasta powyżej 300 tys. mieszkańców oraz miasta do 300 tys. mieszkańców. Wśród wielkich aglomeracji, Bydgoszcz zajęła ostatnie, dziewiąte miejsce.

Miasto zgarnęło zaledwie 35,4 punkty na 100 możliwych. Przed nami jest Szczecin (39,7 pkt), Łódź, (41 pkt), Wrocław (46,9 pkt) czy Lublin (47,6 pkt).

Zdecydowanym liderem okazał się Poznań z wynikiem 74,9 pkt. Tuż za nim znalazła się Warszawa (60,8 pkt) oraz Gdańsk (55,5 pkt). Czwarte miejsce w rankingu z wynikiem 52,1 pkt zajął natomiast Kraków.

Miasta poniżej 300 tys. mieszkańców w rankingu

To nie koniec niepokojących wieści. Warto przyjrzeć się drugiej kategorii – miasta poniżej 300 tys. mieszkańców. Pierwsze 17 miejsc nie dotyczyło żadnego miasta z Kujaw i Pomorza. Dopiero na 18 miejscu w tabeli, z wynikiem (nadal lepszym niż Bydgoszcz) 44,5 pkt znalazł się Toruń.

Wyniki dla Grudziądza i Włocławka

30 miejsce z wynikiem 39,5 pkt zajął Grudziądz, a 40 miejsce (35,2 pkt) Włocławek. W rankingu uwzględniono 57 miast do 300 tys. mieszkańców. Zatem tylko jedno miasto znalazło się w pierwszej połowie rankingu.

Zdecydowanym liderem (67,6 pkt) okazał się Sopot. Na drugim miejscu znalazła się Gdynia (64,9 pkt), na trzecim Rzeszów (64,5 pkt), a tuż za nim – Białystok (63,7 pkt). Z kolei ostatnie miejsce zajęła Dąbrowa Górnicza (17,2 pkt), Mysłowice (22,7 pkt) i Jaworzno (24,8 pkt).

Włocławek wyróżniony w kategorii „Mieszkalnictwo”

Warto jednak zaznaczyć, że każde miasto zostało oceniane w kilku kategoriach, które składały się na ocenę końcową. I tu mamy niespodziankę! W obszarze „Mieszkalnictwo” dziesięć pierwszych miejsc uznanych zostało za liderów w tej kategorii. 8 miejsce zajął Włocławek!

- W miastach na prawach powiatu budowano nie tylko więcej mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub komercyjny wynajem, ale także więcej mieszkań dostępnych cenowo, w tym zwłaszcza komunalnych. Rosły też wydatki miast na cele mieszkaniowe, ale tempo tego wzrostu byłoby niewspółmierne do potrzeb. Mimo zwiększonych środków finansowych, malała – czytamy w raporcie.

Grudziądz jednym z liderów w kategorii „Środowisko”

Wyróżnionym w obszarze „Środowisko” został natomiast Grudziądz, który zajął 6 miejsce w tej kategorii. Eksperci brali tu pod uwagę m.in. stężenie PM10 i NO2 w powietrzu, emisję zanieczyszczeń gazowych i pyłowych przez zakłady szczególnie uciążliwe, odpady zebrane selektywnie, powierzchnię terenów zieleni, drogi rowerowe czy zzynne przystanki autobusowe i tramwajowe.

Olsztyn w obszarze „Infrastruktura”

To nie koniec! W obszarze „Infrastruktura”, dotyczącym oceny transportu publicznego, wyróżnił się Olsztyn, który zajął w tej kategorii 9 miejsce. Natomiast w obszarze „Przestrzeń”, dotyczącym m.in. polityki miejskiej w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, ponownie 8 miejsce zajął Grudziądz.

CH czy H? Jak zapiszesz to słowa?

Pytanie 1 z 25
Jak zapiszesz to słowo?
Kraków: napad na kantor przy ulicy Szczepańskiej FB